M1A2 SEPv3 Abrams. Te maszyny będą trzonem polskiej pancernej pięści

Firma General Dynamics Land Systems poinformowała w czwartek, że otrzymała zamówienie na dostarczenie 250 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams do Polski o wartości do 1,148 mld dolarów. Dostawa czołgów potrwa do 2026 r. Część z czołgów już w lipcu trafiła do Polski w celach szkoleniowych.
 M1A2 SEPv3 Abrams. Te maszyny będą trzonem polskiej pancernej pięści
/ YouTube/Screen/Abrams

"Jesteśmy zadowoleni, że zostaliśmy wybrani, by dostarczyć te kluczowe zdolności pancerne naszym sojusznikom w Polsce" - powiedział w oświadczeniu wiceprezes koncernu Chris Brown.

Jak dodał, M1A2 SEPv3 Abrams - najnowsza wersja głównego czołgu armii USA - to "najbardziej zaawansowany czołg podstawowy na świecie" i zawiera usprawnienia w komunikacji, kontroli i sile ognia, pancerza oraz oszczędności paliwa.

Departament Stanu już w lutym formalnie wyraził zgodę na sprzedaż Abramsów do Polski. W lipcu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi dotarły już do kraju w celach szkoleniowych. Wszystkie 250 mają zostać dostarczone do 2026 r.

Wcześniej, w ramach osobnej umowy, na początku przyszłego roku do Polski ma dotrzeć 116 używanych czołgów Abrams w starszej wersji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe