„The Wall Street Journal”: Joe Biden rozważa wysłanie misji wojskowej na Ukrainę

Jeden z największych amerykańskich dzienników „The Wall Street Journal” informuje w piątek, że Stany Zjednoczone na poważnie rozważają ustanowienie specjalnej misji wojskowej, która zostałaby wysłana na Ukrainę. Decyzja ma zapaść w najbliższych tygodniach.
 „The Wall Street Journal”: Joe Biden rozważa wysłanie misji wojskowej na Ukrainę
/ PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL

Według ustaleń dziennikarzy gazety administracja Joe Bidena rozważa ustanowienie specjalnej misji wojskowej. Jej celem byłoby koordynowane działań związanych ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy i przekazywaniem militarnego wsparcia dla Kijowa.

„Status przedsięwzięcia przypominałby misje w Iraku czy Afganistanie”

Na czele misji miałby stanąć dwu- lub trzygwiazdkowy generał. Mimo że wojska USA nie są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie, formalny status misji przypominałby wcześniejsze przedsięwzięcia Stanów Zjednoczonych w Iraku czy Afganistanie.

 

Nadanie misji formalnych ram zwykle wiąże się z długoterminowym finansowaniem, a także możliwością specjalnych wynagrodzeń, awansów i odznaczeń dla wojskowych uczestniczących w (operacji)

– przypomina „WSJ”, podkreślając, że byłoby to przejście z działań o charakterze doraźnym na zapewnienie pomocy na lata.

Pentagon nie potwierdził powyższych doniesień. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony stwierdził jednak, że „koncepcja misji to coś, czemu należałoby się przyjrzeć”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe