Do kiedy wykorzystać bon turystyczny? ZUS podał termin

Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowali blisko 3,8 mln. Jednak wciąż pozostało około 500 tys. bonów nieaktywnych – przekazał w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ważność bonów turystycznych upływa 30 września.
 Do kiedy wykorzystać bon turystyczny? ZUS podał termin
/ pixabay.com/rodzina

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca września.

"Z naszych statystyk wynika, że wciąż niewykorzystanych zostało kilkaset tysięcy bonów turystycznych. Przekazaliśmy taką informację do odpowiednich ministerstw. Być może zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu programu" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami płatność bonem musi być zrealizowana do końca września. "Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia" – dodała szefowa ZUS.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel/.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Mundial w Katarze. Prawie pobili się w szatni. Awantura w reprezentacji Belgii Wiadomości
Mundial w Katarze. "Prawie pobili się w szatni". Awantura w reprezentacji Belgii

Napięta sytuacja w szeregach reprezentacji Belgii? Wszystko to ma być związane ze słowami Kevina De Bruyne, który w jednym z wywiadów przed meczem z reprezentacją Maroka stwierdził, że jego reprezentacja nie ma szans na triumf na mundialu ze względu na wiek jej piłkarzy.

Trener Czesław Michniewicz ujawnił plan na mecz Polska-Argentyna Wiadomości
Trener Czesław Michniewicz ujawnił plan na mecz Polska-Argentyna

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Argentyną. Biało-czerwoni są aktualnie liderami grupy, lecz w dalszym ciągu nie mogą być pewni awansu do kolejnej fazy rozgrywek. Na temat możliwej taki przeciwko Messiemu i spółce wypowiedział się Czesław Michniewicz.

Wyrzutnie Patriot od Niemiec. Legutko: dobrze, że rząd tę sprawę przerwał Wiadomości
Wyrzutnie "Patriot" od Niemiec. Legutko: dobrze, że rząd tę sprawę przerwał

Temat wyrzutni Patriot dla Polski od Niemiec skomentował europoseł Ryszard Legutko, który pozytywnie odniósł się do postawy polskiego rządu w tej sprawie.

Oficjalnie: Aktor Jerzy S. usłyszał zarzuty. Nie ma w nich słowa o wypadku drogowym Wiadomości
Oficjalnie: Aktor Jerzy S. usłyszał zarzuty. Nie ma w nich słowa o wypadku drogowym

Aktor Jerzy S. usłyszał we wtorek zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Jak zaznaczył, w tej sprawie nie ma mowy o wypadku drogowym. Aktor złożył wyjaśnienia i przyznał się do kierowania autem po alkoholu.

Ujawniono szczegóły spotkania Sikorski–Ławrow Wiadomości
Ujawniono szczegóły spotkania Sikorski–Ławrow

Na antenie TVP Info w programie „Jedziemy” ujawniono tezy, które miały zostać przygotowane przed spotkaniem Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa w 2008 roku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe