Elżbieta II zrywa z długoletnią tradycją. To pierwszy taki przypadek w czasie jej 70-letniego panowania

Brytyjska królowa Elżbieta II nie wróci do Londynu ani Windsoru, aby przyjąć nowego premiera, a zamiast tego audiencja odbędzie się na zamku Bamoral w Szkocji, gdzie monarchini co roku spędza lato – poinformował w środę Pałac Buckingham.
Królowa Elżbieta II Elżbieta II zrywa z długoletnią tradycją. To pierwszy taki przypadek w czasie jej 70-letniego panowania
Królowa Elżbieta II / fot. Senedd Cymru / Welsh Parliament from Wales /CC BY 2.0

Będzie to pierwszy przypadek w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II, by audiencja, na której przyjmuje nowego premiera i oficjalnie powierza mu misję sformowania nowego rządu, odbyła się w innym miejscu niż Pałac Buckingham w Londynie.

Jak poinformował rzecznik dworu królewskiego, Elżbieta II przyjmie we wtorek w Balmoral ustępującego premiera Borisa Johnsona, a później jego następcę. Królowa planowała przyjechać na jeden dzień do Londynu, ale jak wyjaśnił rzecznik, podjęto decyzję, by audiencja odbyła się w Balmoral, by uniknąć konieczności zmiany planów w ostatniej chwili, gdyby powracające co jakiś czas problemy 96-letniej monarchini z poruszaniem się miały jej uniemożliwić podróż.

Dwóch kandydatów na nowego premiera

W najbliższy poniedziałek władze Partii Konserwatywnej ogłoszą, kto z dwójki kandydatów ubiegających się o stanowisko lidera - minister spraw zagranicznych Liz Truss czy były minister finansów Rishi Sunak - wygrał wewnątrzpartyjne wybory. Następnego dnia, po audiencji u królowej zwycięzca oficjalnie przejmie urząd premiera. Stanie się tym samym 15. szefem rządu sprawującym urząd w czasie panowania Elżbiety II. Według wszystkich sondaży, będzie to szefowa dyplomacji.

Brytyjska królowa od jesieni zeszłego roku ma nawracające problemy z poruszeniem się, przez które opuściła wiele wydarzeń publicznych, w tym część z tych, które odbywały się na początku czerwca w ramach jej Platynowego Jubileuszu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe