[SONDAŻ] Czy podnoszenie kwestii reparacji od Niemiec jest słuszne? Polacy odpowiedzieli

Sondaż United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” pokazał, co Polacy sądzą o temacie reparacji wojennych od Niemiec.
Zniszczona Warszawa [SONDAŻ] Czy podnoszenie kwestii reparacji od Niemiec jest słuszne? Polacy odpowiedzieli
Zniszczona Warszawa / Bundesarchiv, Bild 101I-001-0256-17 / Rieger, Alfons / CC-BY-SA 3.0

Z badania wynika, że Polacy popierają upominanie się o odszkodowanie za zniszczenia dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Niewielu z nich wierzy jednak, że uzyskanie należnych kwot jest możliwe.

Wyniki sondażu

47,2 proc. Polaków uważa, że podnoszenie tego tematu jest słuszne. 85 proc. z respondentów to sympatycy partii rządzącej. Jedynie co piąta osoba pytana wierzy, że wyegzekwowanie odszkodowań jest możliwe.

20,4 proc. z 47,2 proc. badanych jest zdania, że reparacje uda się wyegzekwować. 26,8 proc. nie ma co do tego przekonania.

Jeżeli chodzi o to, jak wyniki przekładają się na płeć, to 44 proc. kobiet uważa, że zabieganie o temat reparacji mija się z celem, natomiast 55 proc. mężczyzn wierzy w słuszność podnoszenia tej kwestii.

37, 6 proc. respondentów przyznała, że domaganie się reparacji wojennych jest niesłuszne. Z tego 33,1 proc. nie wierzy już, że uda się je wyegzekwować. 15,2 proc. nie potrafiła udzielić odpowiedzi na to pytanie. 

Wśród badanych znaleźli się zwolennicy opozycji (63 proc. z nich postrzega podnoszenie reparacji przez rząd za niewłaściwe i w dodatku nieskuteczne). W przypadku osób w wieku 18–29 lat jest to 48 proc.

Badanie przeprowadzono w okresie 27–28 sierpnia na grupie 1000 osób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe