Holenderski dziennik: „Jeśli Berlin nie zapłaci, to potwierdzi stereotyp złego Niemca”

Rząd w Warszawie zapowiedział, że wystąpi do Berlina o wypłatę 1,3 biliona euro za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej, informuje dziennik „Algemeen Dagblad”. Gazeta zauważa, że opozycja krytykuje roszczenie i twierdzi, że ma ono charakter polityczny.
 Holenderski dziennik: „Jeśli Berlin nie zapłaci, to potwierdzi stereotyp złego Niemca”
/ fot. PAP/Radek Pietruszka

Dziennik szeroko relacjonuje czwartkowe wystąpienie wicepremiera Jarosława Kaczynskiego na Zamku Królewskim w Warszawie poświęcone reparacjom wojennym od Niemiec.

„Kaczyński uważa, że Niemcy zawsze uchylały się od odpowiedzialności za II wojnę światową. Kwestionuje on również decyzję ówczesnego rządu polskiego z 1953 r. o zrzeczeniu się dalszych roszczeń wojennych. Według Kaczyńskiego zapadła ona pod naciskiem Związku Radzieckiego”

– czytamy w „AD”.

Gazeta przypomina, że Niemcy uważają kwestię reparacji wojennych za zamkniętą, gdyż „była uregulowana wcześniejszymi umowami”.

„Algemeen Dagblad” wskazuje, że zdaniem polskiej opozycji, rząd wykorzystuje kwestię reparacji do mobilizacji zwolenników. „Jeśli Berlin nie zapłaci, to potwierdzi stereotyp złego Niemca” – komentuje gazeta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe