W KO wrze. Jest reakcja po rezygnacji Bogusława Sonika ze startu w wyborach do Sejmu

– Nie chcę nikomu dawać okazji skreślenia mnie z listy, dlatego zamierzam wystartować w wyborach do PE; tam nie ma wymogów dotyczących aborcji – powiedział Interii poseł PO Bogusław Sonik po zapowiedzi lidera partii Donalda Tuska ws. liberalizacji prawa aborcyjnego. Jest reakcja z Koalicji Obywatelskiej.
 W KO wrze. Jest reakcja po rezygnacji Bogusława Sonika ze startu w wyborach do Sejmu
/ PAP/Adam Warżawa

Donald Tusk w środę podczas debaty z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, która odbyła się w ramach Campusu Polska Przyszłości, poruszył temat aborcji. Oświadczył, że „pierwszego dnia po wygranych wyborach” zaproponowana zostanie Sejmowi ustawa zakładającą, że aborcja do 12. tygodnia będzie wyłącznie decyzją kobiety.

Nie chcę nikomu dawać okazji skreślenia mnie z listy, dlatego zamierzam wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tam nie ma wymogów dotyczących aborcji 

– powiedział Interii Bogusław Sonik. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Znany poseł PO rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu. „Przez zapowiedź Tuska”

Jest reakcja z Koalicji Obywatelskiej

Bogusław Sonik zachowuje się pochopnie, nie ma podstaw do takiego zachowania. Można i należy wyjść naprzeciw kobietom, być wrażliwym na to, co mówią. Nie można tego ignorować, mówić: „nie, nie, nie”

– komentował w „Onet Opinie” poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. 

To konsekwencja działań PiS w ostatnich latach, ustawy antyaborcyjnej, rozchwiania nastrojów w Polsce. Mówiłem, że „kompromis aborcyjny” się załamie i się załamał. Było jasne, że gdy do władzy dojdą inne siły, dojdzie do liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Nie jestem zaskoczony, bo rozumiem procesy polityczne. Oni po prostu przegięli. Zawsze uważałem, że aborcji powinno być jak najmniej i nadal tak uważam, ale było jasne dla mnie, że działania PiS rozchwieją dotychczasową legislację

– mówił Kowal.

Pytany, czy poprze ustawę zakładającą legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, nie odpowiedział jednoznacznie. Zadeklarował jednak, że jeśli będzie startował w najbliższych wyborach parlamentarnych, to z listy KO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe