Marek Jakubiak: W raporcie ws. reparacji od Niemiec są rzeczy, które mnie niemiło zaskoczyły

My nie pławiliśmy się w luksusach jak Niemcy od 1945 roku, tylko odbudowywaliśmy Polskę za miskę zupy, bo pracowało się choćby po to, żeby jedzenie dostać. Nasz kraj stanął na nogi tyrając przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a Niemcy nigdy nie zapłacili za straty – powiedział w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl były poseł Marek Jakubiak.
Marek Jakubiak Marek Jakubiak: W raporcie ws. reparacji od Niemiec są rzeczy, które mnie niemiło zaskoczyły
Marek Jakubiak / fot. YouTube

Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

W wydarzeniu wzięły udział władze państwowe: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który poinformował, że zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne wobec Niemiec. Konferencję odnotowały i do tej pory komentują największe światowe media.

Jakubiak zapytany o raport

Zapytany o publikację raportu ws. reparacji były poseł Marek Jakubiak stwierdził, że suma 6 bilionów złotych jest niekompletna, dlatego, że„kwoty poniesione przez II RP, w wyniku aneksji terenów wschodnich przez Sowietów, nie są doliczone do tego raportu”. Jak dodał, w raporcie pojawiają się jednak rzeczy, które go „niemiło zaskoczyły”.

Podważono ilość ofiar po stronie polskiej, wynikającej z raportu z 1947 roku, którą zmniejszono o 800 tysięcy. To o tyle przykre, iż w raporcie podana jest liczba ofiar w sumie ponad 1,7 mln osób, które zmarły w wyniku ran poniesionych i uszczerbku na zdrowiu, w pierwszym roku po zakończeniu wojny, czyli w 1946 roku śmierć poniosło 1,6 mln osób, a tego w raporcie nie ma

– powiedział Jakubiak.

Podkreślił, że kwota, której domaga się Warszawa, jest „jak najbardziej realna i wynika z faktu niezapłacenia przez Niemców kosztów, które Polska poniosła”.

– Tylko tyle, że my nie pławiliśmy się w luksusach jak Niemcy od 1945 roku, tylko odbudowywaliśmy Polskę za miskę zupy, bo pracowało się choćby po to, żeby jedzenie dostać. Nasz kraj stanął na nogi tyrając przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a Niemcy nigdy nie zapłacili za straty. Przypomnę, że oni sami sobie wypłacili ponad 70 miliardów euro odszkodowań, uznając, że naziści dokonali szkód na własnych obywatelach. Bardzo się cieszę, że raport ujrzał światło dzienne. Niemcy już zaczynają inaczej mówić, po ogłuszeniu pałką w kwocie 6 bilionów złotych. Ktoś pyta, dlaczego tak dużo? Bo tak zniszczyli nasze państwo – ocenił polityk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe