W Bydgoszczy rozmawiano o podstawowych wartościach Solidarności

W ramach regionalnych obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Region Bydgoski „Solidarność” zorganizował konferencję. pt.: „Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła”. „Solidarność” wyrosła i zbudowała swoją siłę na Katolickiej nauce społecznej i do dzisiaj wartości w niej zawarte są drogowskazem w działaniach Związku. – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła, te wszystkie ideały – mówił Leszek Walczak podczas otwarcia konferencji.
 W Bydgoszczy rozmawiano o podstawowych wartościach Solidarności
/ fot. NSZZ "S" Region Bydgoski

12 września na Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy debatowano o wpływie społecznej nauki Kościoła na Związki Zawodowe. Prelekcje pt.: „Zarys rozwoju Katolickiej Nauki Społecznej” wygłosił dr Przemysław Wójtowicz z bydgoskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja była wstępem do debaty o Katolickiej Nauce Społecznej w rzeczywistości PRL.

Konferencję otworzył przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła. Wartości o których nauczał Jan Paweł II podczas pielgrzymek w Polsce. W dużej mierze dzięki kapelanom zwyciężyliśmy. Nauka społeczna Kościoła jest drogowskazem, w tych trudnych dzisiejszych czasach, w których co raz więcej jest nienawiści. To właśnie papież Jan Paweł II wskazywał w swojej encyklice, że mamy walczyć o godną pracę, o godne zarobki. Żebyśmy mogli utrzymać nasze rodziny i żyć w wolnym kraju. – powiedział przewodniczący.

W swoim wystąpieniu podkreślił również o potrzebie jednoczenia się w osiągnięciu wspólnego celu – Dzisiejsza konferencja ma otworzyć cykl spotkań, w szerszym gronie, żeby łączyć różne środowiska. Wiele osób, organizacji działa w podobnym celu, ale często brakuje odpowiedniej współpracy. Musimy dać przykład młodemu pokoleniu. „Solidarność” nie po to wywalczyła wolność, żeby teraz wszystko zmarnować dla partykularnych interesów niektórych osób – mówił Leszek Walczak.

Kościół zawsze stawał po stronie człowieka

O roli społecznej nauki Kościoła dla świata pracy mówił bp Krzysztof Włodarczyk:

– Kościół zawsze stawał po stronie człowieka, stawał w obronie życia oraz godnej i godziwej pracy. W encyklice „Rerum novarum” papież Leon XIII zebrał te wszystkie sprawy. Zaznacza w niej, że praca w nauczaniu Kościoła jest podstawowym prawem i dobrem człowieka, ale także obowiązkiem – wobec Boga i wobec bliźniego. Jesteśmy spadkobiercami poprzednich pokoleń i równocześnie jesteśmy budowniczymi przyszłości. Nasza praca ma wymiar nie tylko dzisiaj, ale będzie służyć również następnym pokoleniom. Kościół przypomina jednak, że prawem dla człowieka jest świąteczny odpoczynek. Zadaniem władz publicznych jest dbanie, aby obywatele ni zostali pozbawienie czasu odpoczynku. Pracę należy szanować, ale nie wolno ulec pokusie jej ubóstwiania – podkreślił biskup Włodarczyk.

Rozwój Katolickiej Nauki Społecznej

Dr Przemysław Wójtowicz z Instytutu Pamięci narodowej przedstawił rozwój Katolickiej nauki społecznej na przestrzenia lat. Katolicka nauka społeczna to doktryna społeczno-polityczna powstała w XIX wieku zawierająca stanowisko Kościoła dotyczące szeroko rozumianej sfery społecznej. Mówi o relacjach związanych ze społeczeństwem, gospodarką czy polityką, które mają bazować na katolicyzmie.

Zmiany w społeczeństwie jakie zaszły w XIX w. doprowadziły do rozwoju wielu nowych doktryn społeczno-politycznych. Przejście z feudalizmu na kapitalizm otworzyło drogę dla nowych koncepcji społecznych i Kościół zmienił swoje dotychczasowe podejście do wielu spraw. Powstała klasa robotnicza, wywodząca się z feudalnej wsi. Powstające zakłady przemysłowe przyciągnęły rzesze ludzi. Jednak warunki pracy były fatalne, na porządku dziennym było wykorzystywanie dzieci do pracy.

Pod koniec XIX wieku w Kościele nastąpił przełom. To właśnie w encyklice „Rerum novarum” papieża Leona XIII po raz pierwszy kompleksowo zajęto się bieżącym problemem społecznym i Kościół otworzył się na świat robotników. Najważniejszą ideą encykliki była idea solidaryzmu. W przeciwieństwie do założeń komunizmu – walki klas, rewolucji i nastawianiu jednych przeciwko drugim – Kościół miał zaproponował zgoła odmienne podejście. Owszem, robotnicy mają prawo do tworzenia własnych organizacji reprezentujących ich interesy, ale nie powinny się zamykać jedynie na tym. Powinny wychodzić poza świat pracowniczy, zapraszać do współpracy choćby pracodawców.

Wydarzenia dwóch wojen światowych spowodowały spadek wiary w człowieka. Przestano uważać, że rozwój nauki i techniki może służyć jedynie dobru. Dopiero w latach 60. XX w. Kosciół zaczął głosić, że człowiek może być dobry, ale musi mieć odpowiednią bazę moralną i etyczną.

Z punktu widzenia „Solidarności” najważniejszy okazał się pontyfikat Jana Pawła II. W opublikowanej przez niego encyklice „Laborem excersens” określił rolę związków zawodowych w społeczeństwie. Według papieża nie miały się one ograniczać jedynie do walki o godne warunki pracy i godziwe wynagrodzenia, ale powinny reagować na wszelkie negatywne elementy, które występują w społeczeństwie i gdy człowiekowi dzieje się krzywda.

Jan Paweł II stwierdził także, że pokój jest najważniejszy. Określając jako ideę pokoju, papież uznał, że człowiek może tylko i wyłącznie prawidłowo się rozwijać w warunkach pokojowych, że każda wojna jest złem.

Partnerem konferencji była firma Lotto


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

W Bydgoszczy rozmawiano o podstawowych wartościach Solidarności

W ramach regionalnych obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Region Bydgoski „Solidarność” zorganizował konferencję. pt.: „Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła”. „Solidarność” wyrosła i zbudowała swoją siłę na Katolickiej nauce społecznej i do dzisiaj wartości w niej zawarte są drogowskazem w działaniach Związku. – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła, te wszystkie ideały – mówił Leszek Walczak podczas otwarcia konferencji.
 W Bydgoszczy rozmawiano o podstawowych wartościach Solidarności
/ fot. NSZZ "S" Region Bydgoski

12 września na Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy debatowano o wpływie społecznej nauki Kościoła na Związki Zawodowe. Prelekcje pt.: „Zarys rozwoju Katolickiej Nauki Społecznej” wygłosił dr Przemysław Wójtowicz z bydgoskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja była wstępem do debaty o Katolickiej Nauce Społecznej w rzeczywistości PRL.

Konferencję otworzył przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła. Wartości o których nauczał Jan Paweł II podczas pielgrzymek w Polsce. W dużej mierze dzięki kapelanom zwyciężyliśmy. Nauka społeczna Kościoła jest drogowskazem, w tych trudnych dzisiejszych czasach, w których co raz więcej jest nienawiści. To właśnie papież Jan Paweł II wskazywał w swojej encyklice, że mamy walczyć o godną pracę, o godne zarobki. Żebyśmy mogli utrzymać nasze rodziny i żyć w wolnym kraju. – powiedział przewodniczący.

W swoim wystąpieniu podkreślił również o potrzebie jednoczenia się w osiągnięciu wspólnego celu – Dzisiejsza konferencja ma otworzyć cykl spotkań, w szerszym gronie, żeby łączyć różne środowiska. Wiele osób, organizacji działa w podobnym celu, ale często brakuje odpowiedniej współpracy. Musimy dać przykład młodemu pokoleniu. „Solidarność” nie po to wywalczyła wolność, żeby teraz wszystko zmarnować dla partykularnych interesów niektórych osób – mówił Leszek Walczak.

Kościół zawsze stawał po stronie człowieka

O roli społecznej nauki Kościoła dla świata pracy mówił bp Krzysztof Włodarczyk:

– Kościół zawsze stawał po stronie człowieka, stawał w obronie życia oraz godnej i godziwej pracy. W encyklice „Rerum novarum” papież Leon XIII zebrał te wszystkie sprawy. Zaznacza w niej, że praca w nauczaniu Kościoła jest podstawowym prawem i dobrem człowieka, ale także obowiązkiem – wobec Boga i wobec bliźniego. Jesteśmy spadkobiercami poprzednich pokoleń i równocześnie jesteśmy budowniczymi przyszłości. Nasza praca ma wymiar nie tylko dzisiaj, ale będzie służyć również następnym pokoleniom. Kościół przypomina jednak, że prawem dla człowieka jest świąteczny odpoczynek. Zadaniem władz publicznych jest dbanie, aby obywatele ni zostali pozbawienie czasu odpoczynku. Pracę należy szanować, ale nie wolno ulec pokusie jej ubóstwiania – podkreślił biskup Włodarczyk.

Rozwój Katolickiej Nauki Społecznej

Dr Przemysław Wójtowicz z Instytutu Pamięci narodowej przedstawił rozwój Katolickiej nauki społecznej na przestrzenia lat. Katolicka nauka społeczna to doktryna społeczno-polityczna powstała w XIX wieku zawierająca stanowisko Kościoła dotyczące szeroko rozumianej sfery społecznej. Mówi o relacjach związanych ze społeczeństwem, gospodarką czy polityką, które mają bazować na katolicyzmie.

Zmiany w społeczeństwie jakie zaszły w XIX w. doprowadziły do rozwoju wielu nowych doktryn społeczno-politycznych. Przejście z feudalizmu na kapitalizm otworzyło drogę dla nowych koncepcji społecznych i Kościół zmienił swoje dotychczasowe podejście do wielu spraw. Powstała klasa robotnicza, wywodząca się z feudalnej wsi. Powstające zakłady przemysłowe przyciągnęły rzesze ludzi. Jednak warunki pracy były fatalne, na porządku dziennym było wykorzystywanie dzieci do pracy.

Pod koniec XIX wieku w Kościele nastąpił przełom. To właśnie w encyklice „Rerum novarum” papieża Leona XIII po raz pierwszy kompleksowo zajęto się bieżącym problemem społecznym i Kościół otworzył się na świat robotników. Najważniejszą ideą encykliki była idea solidaryzmu. W przeciwieństwie do założeń komunizmu – walki klas, rewolucji i nastawianiu jednych przeciwko drugim – Kościół miał zaproponował zgoła odmienne podejście. Owszem, robotnicy mają prawo do tworzenia własnych organizacji reprezentujących ich interesy, ale nie powinny się zamykać jedynie na tym. Powinny wychodzić poza świat pracowniczy, zapraszać do współpracy choćby pracodawców.

Wydarzenia dwóch wojen światowych spowodowały spadek wiary w człowieka. Przestano uważać, że rozwój nauki i techniki może służyć jedynie dobru. Dopiero w latach 60. XX w. Kosciół zaczął głosić, że człowiek może być dobry, ale musi mieć odpowiednią bazę moralną i etyczną.

Z punktu widzenia „Solidarności” najważniejszy okazał się pontyfikat Jana Pawła II. W opublikowanej przez niego encyklice „Laborem excersens” określił rolę związków zawodowych w społeczeństwie. Według papieża nie miały się one ograniczać jedynie do walki o godne warunki pracy i godziwe wynagrodzenia, ale powinny reagować na wszelkie negatywne elementy, które występują w społeczeństwie i gdy człowiekowi dzieje się krzywda.

Jan Paweł II stwierdził także, że pokój jest najważniejszy. Określając jako ideę pokoju, papież uznał, że człowiek może tylko i wyłącznie prawidłowo się rozwijać w warunkach pokojowych, że każda wojna jest złem.

Partnerem konferencji była firma Lotto



 

Polecane
Emerytury
Stażowe