Co z Rosjanami uciekającymi przed mobilizacją? Jasne stanowisko Czech

Obywatele Rosji, którzy uciekają ze swego kraju, aby uniknąć mobilizacji na wojnę z Ukrainą, nie spełniają warunków do przyznania im wiz humanitarnych – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Premier Petr Fiala oświadczył, że ewentualni dezerterzy będą oceniani w Czechach jak wszyscy starający się o azyl.
premier Czech Petr Fiala  Co z Rosjanami uciekającymi przed mobilizacją? Jasne stanowisko Czech
premier Czech Petr Fiala / fot. Wikipedia CC BY-SA 4.0 / David Sedlecky

Rozumiem, że Rosjanie uciekają przed coraz bardziej desperackimi decyzjami Putina, ale ci, którzy uciekają z kraju, bo nie chcą wypełnić nałożonego obowiązku przez ich własne państwo, nie kwalifikują się do otrzymania wizy humanitarnej

– napisał do agencji CTK Lipavsky, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Fiala podkreślił, że władze nie mają informacji o zwiększonym napływie Rosjan, chcących uniknąć mobilizacji. – Jeśli ktoś przyjdzie, jego wniosek będzie oceniany w ramach standardowej procedury azylowej – powiedział premier.

Republika Czeska jest jednym z pierwszych państw członkowskich UE, które bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę zawiesiło wydawanie wiz dla obywateli rosyjskich we wszystkich swoich placówkach na świecie. Zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozszerzyły go na obywateli Białorusi. W przypadku obywateli Rosji i Białorusi wizy wydawane są im tylko ze względów humanitarnych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe