W Pruszkowie odznaczono sztandary "S" i zainstalowano relikwie ks. Popiełuszki [FOTOGALERIA]

W kościele pw. Świętego Kazimierza w Pruszkowie odbyły się uroczystości instalacji relikwii I stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także nadanie odznaczeń "Krzyż Stulecia Niepodległości" czterem sztandarom Solidarności.
 W Pruszkowie odznaczono sztandary
/ fot. T. Gutry

W niedzielę 16 października w kościele pw. Świętego Kazimierza w Pruszkowie odprawiona została uroczysta Msza święta za Ojczyznę i NSZZ "Solidarność". 

Przed Mszą odbyło się nadanie odznak "Krzyż Stulecia Niepodległości" czterem sztandarom Solidarności. Odznaczone zostały sztandary organizacji związkowych w ZPC Ursus, Tramwajach Warszawskich oraz Huty Warszawa. Odznakę otrzymał również sztandar Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. - To odznaczenie dla wszystkich członków, byłych i obecnych, którzy tworzyli i tworzą związek w tym regionie – mówi ks. Krzysztof Gołębiewski, kapelan organizacji związkowej w TVP S.A., który wspólnie z proboszczem pruszkowskiej parafii, ks. Marianem Mikołajczakiem zorganizował uroczystość.

Podczas Mszy zainstalowano relikwie ks. Jerzego Popiełuszki w Kaplicy Serca Jezusowego. Poświęcono także wizerunek bł. ks. Jerzego.

- To relikwie pierwszego stopnia. Pozyskaliśmy je już cztery lata temu. Z uroczystą instalacją czekaliśmy jednak na dobry moment. Najpierw miała się ona odbyć w okolicach 40 rocznicy powstania Solidarności. Pandemia pokrzyżowała nam jednak plany. Okazało się to możliwe dopiero w tym roku. Postanowiliśmy, że uroczystość odbędzie się przed rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Zbiegło się to z rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża – mówi ks. Gołębiewski.

Zaznacza, że wydarzenie nie odbyłoby się bez pomocy Jarosława Najmoły, przewodniczącego Solidarności w TVP S.A. oraz Jerzego Gołębiewskiego, również od kilkudziesięciu lat działającego na rzecz Związku. 

Aby przeprowadzić instalację, trzeba też było uzyskać zgodę na nią od biskupa pomocniczego warszawskiego Michała Janochy. Biskup zaszczycił także swoją obecnością samą uroczystość. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje aktor znany ze Strażnika Teksasu Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze "Strażnika Teksasu"

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w "Strażniku Teksasu" oraz "Szklanej pułapce". Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei Wiadomości
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia.

Poseł PiS zrzekł się mandatu poselskiego. Podano nazwisko następcy Wiadomości
Poseł PiS zrzekł się mandatu poselskiego. Podano nazwisko następcy

Poseł PiS Jerzy Bielecki złożył mandat. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że jego miejsce zajmie radny sejmiku województwa lubelskiego i brat wicepremiera Leszek Kowalczyk. 

„Na razie żadne rozmowy techniczne z Niemcami się nie toczą”. Nowe informacje ws. Patriotów Wiadomości
„Na razie żadne rozmowy techniczne z Niemcami się nie toczą”. Nowe informacje ws. Patriotów

„Propozycja Berlina dotycząca rozmieszczenia w Polsce systemu przeciwrakietowego Patriot jest wciąż aktualna. Międzyrządowych rozmów o szczegółach na razie nie ma” – pisze we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Opinia publiczna zasługuje na to, żeby wiedzieć, co się wydarzyło”. Elon Musk zelektryzował Twitter Wiadomości
„Opinia publiczna zasługuje na to, żeby wiedzieć, co się wydarzyło”. Elon Musk zelektryzował Twitter

Od dawna nie jest tajemnicą, że koncerny prowadzące media społecznościowe nie są zwolennikami wolności słowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe