Nauczyciele pikietowali w swoje święto. Protest przed Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

W Dzień Edukacji Narodowej nauczyciele przeprowadzili pikietę przed bydgoskim Kuratorium Oświaty. Pikieta zorganizowana pod hasłem „Ostatni dzwonek dla polskiej oświaty” ma zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację zawodową i finansową polskich nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświaty. Delegacja protestujących złożyła w Kuratorium petycję skierowaną do ministra Przemysława Czarnka.
 Nauczyciele pikietowali w swoje święto. Protest przed Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
/ fot. NSZZ "S" Region Bydgoski

Jak wskazują związkowcy polską szkołę trapi wiele problemów, m.in. odchodzenie z pracy doświadczonych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, brak zainteresowania pracą w edukacji osób młodych i dobrze wykształconych, konieczność zatrudniania na stanowiskach pedagogicznych osób nieposiadających wymaganych kwalifikacji, brak możliwości wyznaczania zastępstw za nieobecnych nauczycieli, a co za tym idzie, zagrożenie realizacji podstawy programowej, czy ograniczony dostęp uczniów do realizacji ich ustawowego prawa do niezbędnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy opieki świetlicowej.

Misją nie opłacimy rachunków!

W petycji nauczyciele zwracają uwagę na niskie zarobki w oświacie – Wynagrodzenia nauczycieli nie są konkurencyjne w stosunku do wynagrodzeń oferowanych przez pracodawców na rynku pracy. Wysoko wykfalifikowani w swoich zawodach specjaliści wybierają oferty pracy poza oświatą. My, nauczyciele i niepedagogiczni pracownicy oświaty, identyfikujemy się ze swoją pracą, mamy świadomość misji społecznej i odpowiedzialności związanej z jej wykonywaniem – czytamy w petycji.

– Zawsze byliśmy i jesteśmy w stanie sprostać wciąż rosnącemu zakresowi i liczbie narzucanych nam obowiązków. Tak było od dziesięcioleci w wielu różnorodnych sytuacjach. W ostatnim czasie dobitnie udowodniliśmy to w trakcie niespodziewanej, a jakże trudnej dla wszystkich, pandemii Covid-19. Pomimo niepewności, lęku o własne i swoich rodzin zdrowie, nauczyciele i pracownicy oświaty niemal z dnia na dzień sprostali trudnemu zadaniu prowadzenia nauczania zdalnego w zupełnie dotychczas niepraktykowanej formule. Ponadto nauczyciele ponosili, i nadal ponoszą, koszty związane z eksploatacją narzędzi i organizacją miejsca pracy – dodają.

– Obecna sytuacja stawia przed nami także bardzo trudne wyzwania. Fala uchodźców z dotkniętej wojny Ukrainy wymaga od nas dostosowania metod i form pracy oraz dodatkowego wysiłku związanego z nauczaniem w zupełnie nowych warunkach, często bez jakiegokolwiek wsparcia i pomocy. Temu zadaniu także sprostaliśmy. Nie jesteśmy jednak w stanie dłużej akceptować sytuacji, w której nasze wynagrodzenia nie są adekwatne do wykonywanych przez nas obowiązków i zadań. Otrzymywane wynagrodzenia nie wystarczają nam na zaspokajanie podstawowych własnych potrzeb i potrzeb naszych rodzin. Misją nie opłacimy rachunków! – zwracają uwagę związkowcy.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną Wiadomości
Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Mołdawia, która w czerwcu tego roku uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej, pada ofiarą coraz mocniejszych ataków ze strony Rosji. Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził serię szkoleń dla swojego mołdawskiego odpowiednika, czyli ANRCETI, by pomóc w uchronieniu państwa przed kryzysem energetycznym.

W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam Wiadomości
"W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam"

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu Wprost.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. Przeszłam operację usunięcia Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. "Przeszłam operację usunięcia"

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański. Jak podało Radio Gdańsk, do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe