W Białymstoku upamiętniono 38. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki uczczono w środę w Białymstoku 38. rocznicę męczeńskiej śmierci tego kapelana Solidarności zamordowanego przez SB.
 W Białymstoku upamiętniono 38. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
/ fot. IPN Oddział w Białymstoku

Ks. Popiełuszko pochodził z Białostocczyzny. Urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r.

Rano kwiaty pod białostockim pomnikiem księdza Popiełuszki złożyli działacze NSZZ „Solidarność”, wojewoda podlaski, wicemarszałek województwa, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej. Nie było przemówień.

Przed południem znicz pod pomnikiem ks. Jerzego zapalił także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności, kapłanem niezłomnym (…) był kapelanem, który nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości, był obrońcą represjonowanych przez system komunistyczny. Jego zabójstwo przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. było aktem bezprawnym, było zbrodnią, która godziła w całe społeczeństwo – powiedział pod pomnikiem dziennikarzom dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela. Podkreślił, że nie znamy do dziś prawdziwych inspiratorów tej zbrodni.

Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski dodał, że msze za ojczyznę i głoszone przez księdza Popiełuszkę kazania były wtedy „drogowskazem”, który doprowadził do odzyskania wolności i niepodległości, dlatego należy o księdzu pamiętać.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że ks. Jerzy jest symbolem wysiłku Polaków w dążeniu do wolności, odrzucenia komunizmu, jest też symbolem „więzi społeczeństwa z Kościołem katolickim”. Dodał także, że ks. Popiełuszko był „pociągającym przykładem” działań na rzecz społeczeństwa, wolności, angażowania się w obronę osób prześladowanych.

– I teraz przed nami tylko to kolejne wyzwanie, aby tę przestrzeń wolności jak najlepiej, najsprawiedliwiej, jak najgodniej zagospodarowywać – z tym oczywiście różnie wychodzi, ale ważne, że trzeba się starać – dodał Paszkowski.

Wojewoda wyraził nadzieję, że jeszcze bardziej postać i działalność ks. Popiełuszki pokaże w regionie, uaktualni, upowszechni – także młodym – przygotowywane Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

We wrześniu Fundacja „Dobro” rodziny Popiełuszków przekazała w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu działkę (ok. 1 ha) w Okopach pod budowę tego muzeum. Ma ono być – jak informowano wcześniej – oddziałem Muzeum Podlaskiego.

List intencyjny ws. muzeum był podpisany w czerwcu 2020 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w lipcu 2022 r. w obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano porozumienie ws. utworzenia muzeum w Okopach. Porozumienie zawarła Fundacja „Dobro” i Muzeum Podlaskie. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Marszałek województwa podlaskiego deklarował wcześniej, że do końca 2022 r. ma być wydane pozwolenie na budowę muzeum w Okopach, kosztorys. Wcześniej wyrażane plany wskazywały, że muzeum miałoby być gotowe w 2025 r.

– Był posłańcem prawdy i nadziei (…). Bez wątpienia wywalczył nam kawałek wolnej Polski – powiedział w środę o ks. Popiełuszce wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz. Dodał, że na razie nie ma nowych informacji w sprawie muzeum w Okopach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos Wiadomości
Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos

Wiedzę o naruszających prawo kontaktach dyrektora Biura Bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu Michała D. i prokurator Ewy W. uzyskano w toku szerokiego śledztwa; sugestie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są nieuprawnione - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przekazanym PAP - Swoje stanowisko w tej sprawie Rafał Trzaskowski będzie miał okazję przedstawić w realiach procesowych zeznając w charakterze świadka - dodano.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe