Dziś w Warszawie rozpoczyna się V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność”

Tegoroczne V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” odbywa się pod hasłem „Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości”. Potrwa od dziś do piątku. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
 Dziś w Warszawie rozpoczyna się V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność”
/ fot. materiały organizatora

Rola polskich kobiet w zdobywaniu wolności i utrzymywaniu niepodległości oraz ich liczne role we współczesnym życiu społecznym są tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum. Celem Forum jest poszerzanie wiedzy o pozycji i roli kobiet w Polsce współcześnie i w historii.

Podczas Forum wręczona zostanie Honorowa Odznaka Primus in Agendo. To wyróżnienie za szczególne działania na rzecz polityki społecznej i rodziny oraz rynku pracy przyznawane osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom. Nagroda jest także wyrazem uznania dla najbardziej wartościowych i najciekawszych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów.

Organizatorem Forum są Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze i Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, a współorganizatorem – resort rodziny i polityki społecznej. Partnerem merytorycznym trzydniowego spotkania jest Muzeum Historii Polski.

Honorowy patronat nad Forum objęły wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W organizację V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” zaangażowała się także Polska Fundacja Narodowa.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki w rozmowie z PAP przypomniał, że Fundacja jest producentem filmu „Walka o głos”, przedstawiającego międzynarodowej publiczności rolę Polek w walce o naszą niepodległość.

– Wspieramy działania, które na piedestale stawiają bohaterstwo Polek jako uczestniczek kluczowych momentów historii. Naturalną kontynuacją tej idei i działania jest partycypacja PFN w Kongresie Kobiet Solidarności. Pragniemy uczestniczyć w wydarzeniu, które honoruje Polki jako inicjatorki ruchu Solidarność – powiedział PAP Zarzecki.

– Tegoroczna edycja przypada w 30. rocznicę powstania Sekcji Krajowej Kobiet NSZZ „Solidarność”. Jubileuszowe Forum to znakomita okazja do wymiany poglądów, doświadczeń oraz utrwalania więzi społecznych oraz poszerzenia wiedzy historycznej. PFN docenia nieocenioną rolę kobiet w życiu społecznym – podkreślił z kolei wiceprezes Fundacji Michał Góras.

– Wspieramy wydarzenie, które pozwoli przypomnieć Bohaterki Opozycji lat osiemdziesiątych – dodał. Zaplanowano też debaty „Pani na gospodarstwie – rola kobiety w życiu społecznym” i „Czapka żołnierska zamiast kapelusza”.

Program V Forum Kobiet „Solidarność”:

19.10.2022 środa

Godz. 17.00 Modlitwa i złożenie kwiatów na grobie Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszko
(Kościół św. St. Kostki, Warszawa, ul. Hozjusza 2)

Godz. 18.00 Msza św. w rocznicę śmierci Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszko

Godz. 20.00 Kolacja dla nocujących w Centrum Konferencyjnym Caritas
(Warszawa, ul. Okopowa 55)

20.10.2022 czwartek

Godz. 10.00 Rozpoczęcie Konferencji, powitanie, oficjalne wystąpienia, wręczenie Odznaki Honorowej Primus in Agendo

Godz. 11.00 Panel I "Bohaterki Opozycji lat 80"

Godz. 12.00 Przerwa kawowa

Godz. 12.30 Panel II "Czapka żołnierska zamiast kapelusza"

Godz. 13.30 Przerwa kawowa

Godz. 14.00 Panel III "Pani na gospodarstwie. Rola kobiety w życiu społecznym"

Godz. 15.00 Obiad w gmachu MRiPS

Godz. 18.00 Uroczysta kolacja w Centrum Konferencyjnym Caritas

21.10.2022 piątek

Godz. 10.00 Zwiedzanie miejsc związanych z głównym tematem V Forum

Czwartkowa konferencja będzie dostępna w internecie (https://youtu.be/8nyhh0irYs4).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe