"Kobiety potrafią!". V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” odbywa się w Warszawie

Od 19 do 21 października odbywa się w Warszawie V Forum Kobiet. Hasło tegorocznego spotkania to: „Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości”.
/ fot. T. Gutry

Forum rozpoczęło się od złożenia kwiatów przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Uczestniczki wydarzenia brały także udział w uroczystej Mszy Świętej w 38. rocznicę śmierci Patrona Solidarności.

Następnego dnia odbyła się główna konferencja. Jej uczestników zaszczyciła obecnością minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśliła, jak ważna jest rola kobiet w historii NSZZ „Solidarność”, ale także we współczesnej Polsce. – Wiemy, że kobiety potrafią. My w ministerstwie też tego doświadczamy, kiedy trzeba, uśmiechając się, podejmować trudne tematy i nie pokazywać swoich emocji. Ja w życiu zawodowym i prywatnym wyznaję zasadę, że przede wszystkim trzeba rozmawiać wprost o problemach, bo wtedy można je zdiagnozować, znaleźć rozwiązanie i iść do przodu, robiąc dobre rzeczy – podkreśliła minister Maląg. – My jako rząd przede wszystkim będziemy wspierać kobiety, będziemy wprowadzać takie rozwiązania, które są rozwiązaniami dobrymi, aby Polska mogła być państwem nowoczesnym, silnie rozwijającym się, ale opartym na tradycji, opartym na silnym fundamencie, jakim jest rodzina – dodała.

Wspólnie z Anną Schmidt, pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania, minister wręczyła uczestniczkom spotkania Odznaki Honorowe Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Odznakę Primus in Agendo otrzymały panie: Mariola Gąsior, Jolanta Kamińska, Anna Kerner, Danuta Kubacka, Irena Nowak, Anna Rakocz oraz Lidia Zenobia Oleksińska (nieobecna podczas uroczystości). Wręczono także odznaki Meritis pro Familia – Zasłużony dla Rodziny.
– Dzisiejsze nagrody to przede wszystkim podziękowania za to, co, kochane panie, robicie każdego dnia – powiedziała minister Maląg.

Wcześniej zgromadzonych witała przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność”, Joanna Kruk. – Bardzo się cieszę, że mogę już po raz piąty was powitać. Forum Kobiet zostało wymyślone jako nasze święto w Solidarności. Poprzednie forum odbyło się w Częstochowie, w zamkniętym gronie, bez spotkania face to face – mówiła i dodała: – Mieliśmy ze sobą ograniczony kontakt. Przestaliśmy się motywować, zamknęliśmy się w domach, pracy związkowej też nam trochę ubyło. Natomiast problemów wcale nie jest mniej. Dlatego mam nadzieję, że to forum w dosyć licznym gronie pozwoli na to, żebyśmy dziś i jutro porozmawiali ze sobą na temat aktualnej sytuacji.

Do uczestniczek kongresu list skierował również prezydent Andrzej Duda. Z kolei dr Marzena Cichorzewska odczytała list skierowany do uczestniczek forum przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską. „Tegoroczną dewizą spotkania jest rola polskich kobiet w odbudowywaniu wolności i utrzymywaniu niepodległości oraz ich liczne role we współczesnym życiu społecznym” – napisała wicemarszałek Gosiewska. Przywołała też słowa Jana Pawła II: „Trzeba zdać sobie sprawę z wielostronnego wkładu kobiety w życie całych społeczeństw i narodów. Jest to wkład natury przede wszystkim duchowej i kulturowej, ale także społeczno-politycznej i ekonomicznej. Jakże wiele zawdzięczają kobiecie różne dziedziny życia społecznego i państwowego, kultury narodowe oraz cały postęp ogólnoludzki! Postęp ocenia się zwykle według kategorii naukowych i technicznych, i także w tych dziedzinach nie brak wkładu kobiet. Jednakże nie jest to jedyny wymiar postępu, a tym bardziej nie jest to wymiar zasadniczy. Ważniejszy od niego jest wymiar społeczno-etyczny, który bierze pod uwagę odniesienia międzyosobowe i zalety ducha. Społeczeństwo najwięcej zawdzięcza «geniuszowi kobiety» właśnie w tym wymiarze, który bardzo często urzeczywistnia się bez rozgłosu, w codziennych relacjach międzyosobowych, a szczególnie w życiu rodziny”.
„Ten geniusz kobiety widoczny jest w historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność». Pamiętamy m.in. o śp. Annie Walentynowicz, pięknie nazwanej Anną Solidarność, o Ewie Ossowskiej, Alinie Pienkowskiej czy o Joannie Dudzie-Gwieździe. To one w pewnym momencie podtrzymały sierpniowy strajk, domagając się realizacji postulatów. […] Tak, to kobiety Solidarności stanowiły wtedy 54 proc. członków Solidarności. Były tym czynnikiem sprawczym. Warto o tym mówić, bo zapłaciły za to ogromną cenę” – przekonywała w liście wicemarszałek Gosiewska. Dodała: „Dziś rola związku zmienia się, tak jak zmienia się świat i otoczenie. Ale jedno pozostaje niezmienne – upominanie się o najbiedniejszych, najuboższych, odtrąconych, pokrzywdzonych”.

Z kolei Waldemar Dubiński, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, odczytał list wysłany do uczestniczek forum przez przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudę. „Jak przystało na chrześcijański związek zawodowy, najważniejsze wydarzenia dla Solidarności rozpoczynamy wspólną modlitwą. Nie inaczej jest w przypadku V Forum Kobiet NSZZ «Solidarność», które w dniu wczorajszym na warszawskim Żoliborzu w rocznicę śmierci naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostało zainaugurowane Mszą Świętą w kościele św. Stanisława Kostki. To w sposób jednoznaczny pokazuje, na jakich wartościach budowany jest nasz Związek” – przekonywał w liście Piotr Duda. „Bardzo nie lubię dzielić naszego związku na kobiety i mężczyzn, na robotników i umysłowych, na tych z Wybrzeża, Śląska czy Mazowsza. Jesteśmy jedną Solidarnością. Jednak rola, jaką pełniły w naszej historii kobiety, wymaga odrębnego spojrzenia i obiektywnej oceny. Wskazują na to tematy poszczególnych paneli” – napisał Piotr Duda.

Bardzo ważną częścią forum była konferencja problemowa. W tym roku tematem przewodnim była rola polskich kobiet w zdobywaniu i utrzymywaniu wolności i niepodległości oraz ich pozycja we współczesnym życiu społecznym. Dyskutowano w ramach paneli: „Pani na gospodarstwie. Rola kobiety w życiu społecznym”, „Czapka żołnierska zamiast kapelusza” oraz „Bohaterki opozycji lat 80.”.

Organizatorem V Forum Kobiet była Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze przy współpracy z Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a partnerem merytorycznym – Muzeum Historii Polski. Patronat honorowy nad V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” objęły: pani Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP oraz pani Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe