38. lat temu koło tamy we Włocławku wyłowiono udręczone zwłoki bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów i mszą św. upamiętniono w niedzielę w Suchowoli (Podlaskie) 38. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko 38. lat temu koło tamy we Włocławku wyłowiono udręczone zwłoki bł. ks. Jerzego Popiełuszki
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia domena publiczna

Suchowola to parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

Niedzielne uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie z suchowolską parafią św. Apostołów Piotra i Pawła i władzami Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Kwiaty składano przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Na zakończenie odprawiona została okolicznościowa msza święta.

Jak powiedział przed złożeniem kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, mimo, że od śmierci ks. Jerzego minęło 38 lat, to pozostało jego ogromne dziedzictwo, o którym pamiętamy. Podkreślał, że właśnie w dzisiejszych, trudnych czasach potrzebna jest ta solidarność, międzyludzka solidarność związkowa, ale też solidarność instytucji państwowych i samorządowych, by wspólnie rozwiązywać problemy.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że w czasach, gdy władza komunistyczna "brutalną siłą" ten stłumiła zryw wolnościowy polskiego narodu, potrzebna była nadzieja, że dążenia do wolności są nadal możliwe.

"Wtedy potrzebny był symbol, człowiek, który mówił to, co czuliśmy i takim człowiekiem był właśnie ks. Jerzy. Nie była to co prawda postać z hierarchii kościelnej, osoba, która formalnie nie piastowała wysokich urzędów, ale to on uosabiał nadzieję i to, o czym marzyliśmy: zarówno te dążenia wolnościowe, ale również taką zwykłą, ludzką postawę, postawę solidarności, pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebowali" - powiedział Piontkowski. Podkreślił, że władza komunistyczna postanowiła ten symbol "zlikwidować".

"Na szczęście, chociaż ks. Jerzy stracił życie, to idee, które głosił, pozostały wśród nas, Polaków i to dzięki niemu w ogromnej mierze możemy powiedzieć, że i +Solidarność+ i wolna Polska się odrodziła. Dlatego my (...) musimy pamiętać o ks. Jerzym, o jego przesłaniu i dawać świadectwo, bo historia naszego państwa, naszego narodu się nie skończyła, ona ciągle trwa i chociaż dziś nie ma władzy totalitarnej, to wciąż pojawiają się zagrożenia i idee, które głosił ks. Jerzy, są nadal aktualne" - dodał Piontkowski.

 

"Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice"

Przewodniczący podlaskiej NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski podkreślił, że niedzielna uroczystość, to także pamięć o rodzicach ks. Jerzego. "Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice (...). A szczególnie pamiętamy o śp. Mariannie Popiełuszko, czyli matce ks. Jerzego. Była to szczególna postać, to nie ulega żadnej wątpliwości" - ocenił Mozolewski. Dodał, że o ile ojca ks. Popiełuszki pamięta jako cichego i skromnego, to matka po śmierci syna "niosła ten sztandar, który on za swojego życia niósł, sztandar demokracji i wolności".

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że to rodzice ks. Jerzego po jego śmierci kontynuowali idee syna. Dodał, że to z domu ks. Jerzy wyniósł ducha patriotycznego i przywiązanie do wiary i kościoła. W ocenie wojewody, postać ks. Jerzego i głoszone przez niego idee solidarności i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia, są aktualne i przemawiają do młodzieży. To był kapłan - jak mówił Paszkowski - który "bardzo praktycznie realizował przesłanie Ewangelii, przesłanie Kościoła, w silnym związku z ludźmi, którzy w tamtym okresie doznawali różnego rodzaju represji".

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków. We wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja, a wcześniej, w lipcu tego roku fundacja i muzeum podpisały porozumienie ws. utworzenia w Okopach muzeum. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Upamiętnić ks. Jerzy Popiełuszkę, jako swojego patrona, chce powiat sokólski, na którego terenie znajdują się Okopy i Suchowola. Radni powiatu na sesji w miniony piątek jednogłośnie podjęli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu. Jak informuje powiat, podjęcie uchwały to pierwszy krok; kolejnym jest wystąpienie do archidiecezji białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany. (PAP)

autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

swi/ rof/ mmu/


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

38. lat temu koło tamy we Włocławku wyłowiono udręczone zwłoki bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów i mszą św. upamiętniono w niedzielę w Suchowoli (Podlaskie) 38. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko 38. lat temu koło tamy we Włocławku wyłowiono udręczone zwłoki bł. ks. Jerzego Popiełuszki
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / Wikipedia domena publiczna

Suchowola to parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

Niedzielne uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie z suchowolską parafią św. Apostołów Piotra i Pawła i władzami Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Kwiaty składano przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Na zakończenie odprawiona została okolicznościowa msza święta.

Jak powiedział przed złożeniem kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, mimo, że od śmierci ks. Jerzego minęło 38 lat, to pozostało jego ogromne dziedzictwo, o którym pamiętamy. Podkreślał, że właśnie w dzisiejszych, trudnych czasach potrzebna jest ta solidarność, międzyludzka solidarność związkowa, ale też solidarność instytucji państwowych i samorządowych, by wspólnie rozwiązywać problemy.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że w czasach, gdy władza komunistyczna "brutalną siłą" ten stłumiła zryw wolnościowy polskiego narodu, potrzebna była nadzieja, że dążenia do wolności są nadal możliwe.

"Wtedy potrzebny był symbol, człowiek, który mówił to, co czuliśmy i takim człowiekiem był właśnie ks. Jerzy. Nie była to co prawda postać z hierarchii kościelnej, osoba, która formalnie nie piastowała wysokich urzędów, ale to on uosabiał nadzieję i to, o czym marzyliśmy: zarówno te dążenia wolnościowe, ale również taką zwykłą, ludzką postawę, postawę solidarności, pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebowali" - powiedział Piontkowski. Podkreślił, że władza komunistyczna postanowiła ten symbol "zlikwidować".

"Na szczęście, chociaż ks. Jerzy stracił życie, to idee, które głosił, pozostały wśród nas, Polaków i to dzięki niemu w ogromnej mierze możemy powiedzieć, że i +Solidarność+ i wolna Polska się odrodziła. Dlatego my (...) musimy pamiętać o ks. Jerzym, o jego przesłaniu i dawać świadectwo, bo historia naszego państwa, naszego narodu się nie skończyła, ona ciągle trwa i chociaż dziś nie ma władzy totalitarnej, to wciąż pojawiają się zagrożenia i idee, które głosił ks. Jerzy, są nadal aktualne" - dodał Piontkowski.

 

"Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice"

Przewodniczący podlaskiej NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski podkreślił, że niedzielna uroczystość, to także pamięć o rodzicach ks. Jerzego. "Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice (...). A szczególnie pamiętamy o śp. Mariannie Popiełuszko, czyli matce ks. Jerzego. Była to szczególna postać, to nie ulega żadnej wątpliwości" - ocenił Mozolewski. Dodał, że o ile ojca ks. Popiełuszki pamięta jako cichego i skromnego, to matka po śmierci syna "niosła ten sztandar, który on za swojego życia niósł, sztandar demokracji i wolności".

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że to rodzice ks. Jerzego po jego śmierci kontynuowali idee syna. Dodał, że to z domu ks. Jerzy wyniósł ducha patriotycznego i przywiązanie do wiary i kościoła. W ocenie wojewody, postać ks. Jerzego i głoszone przez niego idee solidarności i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia, są aktualne i przemawiają do młodzieży. To był kapłan - jak mówił Paszkowski - który "bardzo praktycznie realizował przesłanie Ewangelii, przesłanie Kościoła, w silnym związku z ludźmi, którzy w tamtym okresie doznawali różnego rodzaju represji".

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków. We wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja, a wcześniej, w lipcu tego roku fundacja i muzeum podpisały porozumienie ws. utworzenia w Okopach muzeum. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Upamiętnić ks. Jerzy Popiełuszkę, jako swojego patrona, chce powiat sokólski, na którego terenie znajdują się Okopy i Suchowola. Radni powiatu na sesji w miniony piątek jednogłośnie podjęli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu. Jak informuje powiat, podjęcie uchwały to pierwszy krok; kolejnym jest wystąpienie do archidiecezji białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany. (PAP)

autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

swi/ rof/ mmu/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe