Wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”

Nawet 17 osób na minutę – taka była śmiertelność ludności ukraińskiej w szczytowym momencie Wielkiego Głodu (1932–1933), sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”, przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie.
Materiały organizatora Wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”
Materiały organizatora

Na 18 planszach autorzy przedstawili przebieg zbrodni na narodzie ukraińskim, jakiej dopuściły się w latach 30. XX wieku władze sowieckie, narzucając chłopom z ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej wyśrubowane, niemożliwe do spełnienia normy dostaw zboża.

Na ekspozycji pokazane są również zabiegi władz ZSRR zmierzające do zatarcia pamięci o tragedii Ukraińców, na czele z represjami wobec ludzi przechowujących świadectwa Wielkiego Głodu. Twórcy wystawy zwracają uwagę na podobieństwa między zbrodniczą polityką ZSRR  a postępowaniem współczesnej, putinowskiej Rosji. Wskazują na skutki bezkarności zbrodni sowieckich oraz przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami ewentualnego niepociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za jej obecną politykę.

„Związek Sowiecki niegdyś, a dziś także Federacja Rosyjska zaprzecza swej sprawczej roli w tragedii Hołodomoru, choć świadczą o niej zgodnie niemal wszystkie źródła historyczne. Hołodomor miał zostać zapomniany, miejsce jego ukraińskich ofiar miała zająć ludność napływowa z Rosji, nieposłuszeństwo wobec władzy miało zostać ukarane, potomkowie ofiar zastraszeni, a zagraniczni obserwatorzy – ogłupieni sowiecką propagandą” – mówi prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, konsultant wystawy.

„Głód na Ukrainie był jedną z najpotworniejszych zbrodni w dziejach, tak okropną, że ludzie w przyszłości z trudem dadzą wiarę, iż do niej doszło” – pisał brytyjski dziennikarz Malcolm Muggeridge, jeden z nielicznych cudzoziemców przekazujących prawdziwy obraz zbrodni ludobójstwa, do której doprowadziły sowieckie władze na wiosnę 1933 r. Bezpośrednią przyczyną Hołodomoru była nie klęska nieurodzaju, lecz świadomie zarządzona przez władze w 1932 r. konfiskata ponadnormatywnych ilości zboża z ukraińskich kołchozów. Na pozór chodziło o zwiększenie eksportu z ZSRR, a w rzeczywistości o okrutne ukaranie ukraińskiego chłopstwa stawiającego opór kolektywizacji rolnictwa. Na wiosnę 1933 r. na wsi zapanował głód. Nie sposób było przed nim uciec, bo władze zabroniły opuszczania miejsca zamieszkania. Jedynym ratunkiem była nielegalna ucieczka do miast, zatrudnienie się w którejś z donbaskich kopalni lub wyprzedaż resztek dobytku w specjalnej sieci sklepów oferujących żywność za obcą walutę lub złote, carskie jeszcze, monety. Niewielu jednak było na to stać. Liczba ofiar tej świadomie wywołanej klęski głodu do dziś nie została ustalona, a szacunki liczby ofiar wahają się między 4 a 12 milionami. Badania utrudnia utajnienie lub celowe zniszczenie ksiąg rejestracji ruchu naturalnego ludności.

Współczesny pisany na Kremlu scenariusz miał być podobny. Kiedy jednak zawalił się plan szybkiego zdobycia Kijowa, sięgnięto po instrumenty wymierzone w Ukraińców. Bombardowanie miast, zbrodnie na ludności cywilnej, w tym kradzież plonów, niszczenie zasiewów, blokowanie eksportu żywności – wszystko to ma zastraszyć wizją głodu już nie tylko Ukraińców, lecz także niemal całą społeczność międzynarodową.

Wystawa „Hołodomor i ponowne ludobójstwo”, 3–30 listopada 2022 r., Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie (od strony Alei Ujazdowskich), Warszawa.

Organizator: Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Polski w Kijowie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata Wiadomości
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata

Policja poinformowała w czwartek, że w Lafayette, w stanie Indiana, 16-miesięcznego chłopca zastrzelił jego pięcioletni brat. W mieszkaniu miał dostęp do broni.

„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie” Wiadomości
„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie”

– Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie „Graffiti” na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Emerytury
Stażowe