Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie

Lublin ma zupełnie wyjątkową wizytówkę miasta. Jest nią odbywający się od 10 lat festiwal sztuki Nowego Cyrku Carnaval Sztukmistrzów. To jedyna taka impreza w Polsce. Najlepsi klowni, kuglarze, żonglerzy, akrobaci i inni artyści uliczni z całego świata pod koniec lipca przybywają do miasta na 4 dni. Można podziwiać ich na żywo na ulicach, w najpiękniejszych punktach Lublina i w wybranych przestrzeniach pod dachem.
 Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie
/ mat. prasowe
Carnaval Sztukmistrzów to międzynarodowe święto poświęcone cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Wszystkie te elementy składają się na pojęcie sztuki Nowego Cyrku. W odróżnieniu od cyrku komercyjnego, kojarzącego się powszechnie z czystą rozrywką – areną i pokazami ze zwierzętami
– Nowy Cyrk to ruch artystyczny i społeczny, którego istotą jest jego chęć wyjścia poza zwykłą zabawę, popisy sprawności i nadzwyczajnych umiejętności, w stronę sztuki teatru, która ma do przekazania poruszające historie oraz ważne prawdy na temat natury człowieka.

Poeci, aktorzy i akrobaci
W repertuarze lubelskiego wydarzenia jest kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, wydarzeń dla dzieci, a także warsztatów, podczas których wszyscy chętni mogą poznać tajniki różnych dziedzin cyrkowych. Od 27 do 30 lipca ulice i place miasta opanują nieprzewidywalni buskerzy, czyli artyści uliczni najróżniejszego rodzaju. Jedni, jak np. Cia El Cruce, zaproszą widzów do poetyckich, ekspresjonistycznych światów, inni zaprezentują efektowne ewolucje akrobatyczne (La Bascule). Spotkamy też takich, którzy spojrzą na nas z góry, i to dosłownie – panowie na szczudłach z Theater Irrwisch wejdą w nieprzewidywalne interakcje z przechodniami. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Deus ex Machina ze swoim widowiskiem o nazwie „Galileo”. Francuska grupa zbuduje na placu Zamkowym ruchomą trzydziestometrową konstrukcję, nawiązującą do odkrycia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Do niej podczepieni będą na linach artyści. Fabuła spektaklu odnosi się do XVII-wiecznych naukowych poszukiwań ludzkości, wiedzy astronomicznej i pozycji człowieka w Kosmosie. Artyści zaprezentują zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach, tworząc w ten sposób niezwykłe powietrzne obrazy.
#REKLAMA_POZIOMA#

#NOWA_STRONA#
Ewolucje na wysokości
Pokaz umiejętności chodzenia po linie to nieodzowny element carnavalowego klimatu. Urban Highline Festival to największa tego typu impreza na świecie. Festiwal co roku ściąga do Lublina ponad 300 uczestników z całego świata. Do tej pory pojawili się na nim slacklinerzy, czyli zawodnicy chodzący po linie, z Europy, Kanady, USA, Chin, Australii, Brazylii, Peru, Izraela czy Indii. Slackline jest młodym sportem wywodzącym się ze wspinania i mającym swe początki w latach 70. Polega na balansowaniu na dynamicznej taśmie o szerokości 2,5-5cm, rozpiętej pomiędzy dwoma punktami. Dzięki swoim właściwościom taśma przypomina poniekąd trampolinę, ponieważ umożliwia odbicie się zawodnika i wykonanie akrobacji. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni zawieszone są taśmy, takie wyróżniamy odmiany slackline. Najbardziej spektakularną jest highline, gdzie taśmy zawieszone są na dużej wysokości, pomiędzy skałami, drzewami, budynkami lub innymi konstrukcjami, do przejścia których potrzebna jest uprzęż ubezpieczająca zawodników. Highline w przestrzeni miejskiej jest wyjątkową atrakcją zarówno dla highlinerów, jak i dla przechadzających się po mieście widzów, ponieważ sport ten zazwyczaj uprawiany jest wysoko w górach, a nie w przestrzeni zurbanizowanej. Urban Highline Festival jest integralną częścią Carnavalu. Widzowie mogą więc podziwiać nie tylko buskerskie występy na ziemi, ale też zachwycić się tym, co dzieje się nad ich głowami.  Dzięki temu przestrzeń carnavalowych występów jest wypełniona w całości.

Historyczne akcenty
Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody 700-lecia miasta Lublin. Z tej okazji organizatorzy zaprojektowali niezwykłą scenę w sercu Starego Miasta. Na Placu Po Farze stanie artystyczna konstrukcja, która będzie pełnić funkcję sceny. Obiekt swoim konturem będzie przywoływał sylwetkę nieistniejącego od wieków, jednego z pierwszych kościołów w Lublinie. Jak za dawnych lat to miejsce zgromadzi społeczność miasta i gości, podczas przedstawień i koncertów. Po zapadnięciu zmroku Rynek Starego Miasta, budynek Trybunału Koronnego i Brama Krakowska rozbłysną specjalnymi świetlnymi dekoracjami.
Patronem Carnavalu jest "Sztukmistrz z Lublina" czyli Jasza Mazur – bohater literacki słynnej powieści Singera. Sztukmistrz to artysta ulicy, który z żonglowania, akrobatyki, klaunady uczynił sztukę, osiągając w niej prawdziwe mistrzostwo. Sztukmistrz wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, zwykłe przedmioty oraz  emocje publiczności, aby przekazać jej coś ważnego i wartościowego, wzbudzić głębsze uczucia, a czasami po prostu ją rozweselić. Pamiętajmy także, jadąc do Lublina na tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów, że artyści ulicy żyją z tego, co im wrzucimy do "kapelusza"...

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

.

 

POLECANE
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta

Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz Wiadomości
Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania. Dziś jest atrakcją turystyczną i muzeum. Donald Trump ogłosił w niedzielę plany dotyczące ponownego otwarcia Alcatraz.

Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie? tylko u nas
Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie?

Destrukcja, jaka rozpoczęła się na wiosnę 2024 r. w MEN, nabiera na sile i grozi całkowitym załamaniem się procesu dydaktycznego w szkołach i systemu polskiej oświaty. Alarmuje o tym m.in. oświatowa "Solidarność".

Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza z ostatniej chwili
Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza

Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w głosowaniu w Bundestagu.

Ucierpiał funkcjonariusz. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
"Ucierpiał funkcjonariusz". Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie z ostatniej chwili
Węgrzy zatrzymali Izraelczyka ściganego przez Polskę. Ukrywał się w Budapeszcie

45-letni Izraelczyk ścigany przez Polskę europejskim listem gończym w związku z przestępstwami gospodarczymi został zatrzymany w Budapeszcie – poinformowała we wtorek na swojej stronie węgierska policja.

Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe z ostatniej chwili
Karol Nawrocki opublikował swoje oświadczenie majątkowe

Dzisiaj Karol Nawrocki otrzymał zgodę na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego. "Kserokopie oświadczenia majątkowego zostały udostępnione prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu w odpowiedzi na jego poniedziałkowy wniosek. Zgodę na udostępnienie oświadczenia majątkowego wydała I prezes SN Małgorzata Manowska" – poinformował dzisiaj Maciej Brzózka z biura prasowego SN.

Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera gorące
Wstrząs polityczny w Rumunii. Powołano nowego premiera

Pełniącym obowiązki premierem Rumunii został we wtorek Catalin Predoiu, tymczasowy lider koalicyjnej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) i minister spraw wewnętrznych. Dzień wcześniej, po porażce kandydata koalicji w I turze wyborów prezydenckich, do dymisji podał się premier Marcel Ciolacu.

Jest decyzja sądu w sprawie oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Jest decyzja sądu w sprawie oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego

Ujawnienia oświadczenia majątkowego Nawrockiego domagają się m.in. politycy KO. Chodzi o stwierdzenie, czy Nawrocki ujął w oświadczeniu wszystkie posiadane nieruchomości. Dzisiaj zapadła decyzja sądu w tej sprawie.

REKLAMA

Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie

Lublin ma zupełnie wyjątkową wizytówkę miasta. Jest nią odbywający się od 10 lat festiwal sztuki Nowego Cyrku Carnaval Sztukmistrzów. To jedyna taka impreza w Polsce. Najlepsi klowni, kuglarze, żonglerzy, akrobaci i inni artyści uliczni z całego świata pod koniec lipca przybywają do miasta na 4 dni. Można podziwiać ich na żywo na ulicach, w najpiękniejszych punktach Lublina i w wybranych przestrzeniach pod dachem.
 Sztukmistrzowie z całego świata w Lublinie
/ mat. prasowe
Carnaval Sztukmistrzów to międzynarodowe święto poświęcone cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Wszystkie te elementy składają się na pojęcie sztuki Nowego Cyrku. W odróżnieniu od cyrku komercyjnego, kojarzącego się powszechnie z czystą rozrywką – areną i pokazami ze zwierzętami
– Nowy Cyrk to ruch artystyczny i społeczny, którego istotą jest jego chęć wyjścia poza zwykłą zabawę, popisy sprawności i nadzwyczajnych umiejętności, w stronę sztuki teatru, która ma do przekazania poruszające historie oraz ważne prawdy na temat natury człowieka.

Poeci, aktorzy i akrobaci
W repertuarze lubelskiego wydarzenia jest kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, wydarzeń dla dzieci, a także warsztatów, podczas których wszyscy chętni mogą poznać tajniki różnych dziedzin cyrkowych. Od 27 do 30 lipca ulice i place miasta opanują nieprzewidywalni buskerzy, czyli artyści uliczni najróżniejszego rodzaju. Jedni, jak np. Cia El Cruce, zaproszą widzów do poetyckich, ekspresjonistycznych światów, inni zaprezentują efektowne ewolucje akrobatyczne (La Bascule). Spotkamy też takich, którzy spojrzą na nas z góry, i to dosłownie – panowie na szczudłach z Theater Irrwisch wejdą w nieprzewidywalne interakcje z przechodniami. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku Deus ex Machina ze swoim widowiskiem o nazwie „Galileo”. Francuska grupa zbuduje na placu Zamkowym ruchomą trzydziestometrową konstrukcję, nawiązującą do odkrycia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Do niej podczepieni będą na linach artyści. Fabuła spektaklu odnosi się do XVII-wiecznych naukowych poszukiwań ludzkości, wiedzy astronomicznej i pozycji człowieka w Kosmosie. Artyści zaprezentują zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach, tworząc w ten sposób niezwykłe powietrzne obrazy.
#REKLAMA_POZIOMA#

#NOWA_STRONA#
Ewolucje na wysokości
Pokaz umiejętności chodzenia po linie to nieodzowny element carnavalowego klimatu. Urban Highline Festival to największa tego typu impreza na świecie. Festiwal co roku ściąga do Lublina ponad 300 uczestników z całego świata. Do tej pory pojawili się na nim slacklinerzy, czyli zawodnicy chodzący po linie, z Europy, Kanady, USA, Chin, Australii, Brazylii, Peru, Izraela czy Indii. Slackline jest młodym sportem wywodzącym się ze wspinania i mającym swe początki w latach 70. Polega na balansowaniu na dynamicznej taśmie o szerokości 2,5-5cm, rozpiętej pomiędzy dwoma punktami. Dzięki swoim właściwościom taśma przypomina poniekąd trampolinę, ponieważ umożliwia odbicie się zawodnika i wykonanie akrobacji. W zależności od tego, w jakiej przestrzeni zawieszone są taśmy, takie wyróżniamy odmiany slackline. Najbardziej spektakularną jest highline, gdzie taśmy zawieszone są na dużej wysokości, pomiędzy skałami, drzewami, budynkami lub innymi konstrukcjami, do przejścia których potrzebna jest uprzęż ubezpieczająca zawodników. Highline w przestrzeni miejskiej jest wyjątkową atrakcją zarówno dla highlinerów, jak i dla przechadzających się po mieście widzów, ponieważ sport ten zazwyczaj uprawiany jest wysoko w górach, a nie w przestrzeni zurbanizowanej. Urban Highline Festival jest integralną częścią Carnavalu. Widzowie mogą więc podziwiać nie tylko buskerskie występy na ziemi, ale też zachwycić się tym, co dzieje się nad ich głowami.  Dzięki temu przestrzeń carnavalowych występów jest wypełniona w całości.

Historyczne akcenty
Tegoroczny festiwal wpisuje się w obchody 700-lecia miasta Lublin. Z tej okazji organizatorzy zaprojektowali niezwykłą scenę w sercu Starego Miasta. Na Placu Po Farze stanie artystyczna konstrukcja, która będzie pełnić funkcję sceny. Obiekt swoim konturem będzie przywoływał sylwetkę nieistniejącego od wieków, jednego z pierwszych kościołów w Lublinie. Jak za dawnych lat to miejsce zgromadzi społeczność miasta i gości, podczas przedstawień i koncertów. Po zapadnięciu zmroku Rynek Starego Miasta, budynek Trybunału Koronnego i Brama Krakowska rozbłysną specjalnymi świetlnymi dekoracjami.
Patronem Carnavalu jest "Sztukmistrz z Lublina" czyli Jasza Mazur – bohater literacki słynnej powieści Singera. Sztukmistrz to artysta ulicy, który z żonglowania, akrobatyki, klaunady uczynił sztukę, osiągając w niej prawdziwe mistrzostwo. Sztukmistrz wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, zwykłe przedmioty oraz  emocje publiczności, aby przekazać jej coś ważnego i wartościowego, wzbudzić głębsze uczucia, a czasami po prostu ją rozweselić. Pamiętajmy także, jadąc do Lublina na tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów, że artyści ulicy żyją z tego, co im wrzucimy do "kapelusza"...

Magdalena Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe