Premier zapytał dziennikarkę TVN o źródło informacji. Nagranie podbija sieć

– Jaki pomysł ma rząd z walką z 26-procentową inflacją w przyszłym roku? – zapytała szefa polskiego rządu dziennikarka TVN. Mateusz Morawiecki zapytał się, „czyja to prognoza”, bo – jak podkreślił – z taką się jeszcze nie spotkał.
 Premier zapytał dziennikarkę TVN o źródło informacji. Nagranie podbija sieć
/ fot. tvp.info

– Na ile prognozy o 26 proc. w przyszłym roku są pana zdaniem prawdopodobne i jaki rząd ma pomysł na walkę z inflacją, i kiedy ta zaczęłaby spadać – zapytała dziennikarka TVN podczas konferencji prasowej w Wojskowych Zakładach Lotniczych Bydgoszczy.

Morawiecki nie krył zdziwienia liczbą przytoczoną przez dziennikarkę i spróbował dowiedzieć się, „czyja to prognoza”, bo – jak podkreślił – z taką się jeszcze nie spotkał.

– Są takie prognozy, które mówią o…, czy jest taka możliwość, że w przyszłym roku 26 proc.… Czyli… takowej inflacji na pewno nie będziemy mieli w przyszłym roku? 26 proc.? – odparła pracownica TVN.

– Nie mogę dowiedzieć się od redakcji TVN, kto tak zaprognozował naszą inflację na przyszły rok. Jestem przekonany, że razem z Narodowym Bankiem Polski, z coraz bardziej restrykcyjną polityką fiskalną i regulacyjną będziemy w stanie opanować inflację i że zgodnie z prognozami większości instytucji analitycznych – więc nie wiem, kto do takiego wniosku doszedł – inflacja będzie w trendzie spadającym – powiedział premier.

Inflacja w przyszłym roku

Według podanych w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską prognoz inflacja w Polsce w przyszłym roku ma wynieść 13,8 proc. W 2024 r. ma spaść do 4,9 proc.

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego inflacja konsumencka w 2023 r. wyniesie 13,1 proc., zaś w 2024 r. 5,9 proc.

„W latach 2023–2025, wraz z wygasaniem wpływu czynników podwyższających jej poziom w br., inflacja CPI obniży się, przy czym dopiero pod koniec horyzontu projekcji powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc. +/— 1 pkt proc. Obecny okres najwyższej od wielu lat inflacji zwiększa bowiem jej persystencję poprzez wzrost oczekiwań inflacyjnych przekładających się na zwiększoną akceptację dla wzrostu cen w wielu sektorach gospodarki” – napisano w raporcie NBP.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe