W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto tablicę upamiętniającą strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury

W środę 16 listopada 2022 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury, który miał miejsce w listopadzie ‘80 roku.
 W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto tablicę upamiętniającą strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury
/ fot. własne

W wydarzeniu udział wzięli: Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, dr Paweł Warot – Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, ks. Ludwik Kowalski, ks. dr Wojciech Więcław, ks. dr Jerzy Więcek, nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, kontradm. Andrzej Prokopski – Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, nadbryg. Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Adam Chmielecki – prezes Radia Gdańsk, gdańscy radni oraz poczet sztandarowy Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "S" w Gdańsku. 

Gośćmi szczególnymi byli uczestnicy strajku z listopada 1980 roku, którym poświęcona była tablica. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Wojciech Książek. Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “S” podkreślił, że gdańska Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania chciała poprzez to wydarzenie oddać należny honor i szacunek ludziom, którzy w latach 1980–1981, ale i w czasie stanu wojennego oraz do 1989 roku mocno zaangażowali się w proces naprawy polskiej oświaty.

Następnie wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor gdańskiego IPN dr Paweł Warot, przewodniczący gdańskiej “S” Krzysztof Dośla oraz w imieniu uczestników strajku Jerzy Roman dokonali odsłonięcia tablicy, pod którą złożono również kwiaty.

Strajk w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku trwał przez 10 dni i zakończył się 17 listopada 1980 r. podpisaniem porozumienia z rządem. Przewodniczącymi komitetów strajkowych byli: oświata – śp. Roman Lewtak, służba zdrowia – śp. Alina Pienkowska, kultura – śp. Szymon Pawlicki. 

Tablica została poświęcona “Pamięci organizatorów i uczestników strajku środowisk oświaty, służby zdrowia i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w dniach 7–17 listopada 1980 roku, którzy solidarnie wywalczyli podpisanie porozumień z rządem okupione licznymi represjami w okresie stanu wojennego”. 

Na górze tablicy zamieszczono pamiętne słowa Jana Pawła II: „Solidarność nie może zaniedbać troski o tę historię tak bliską, a równocześnie już odległą”. 

W ramach wydarzenia odbyła się również konferencja, w czasie której zaprezentowano dwie publikacje: „Listopad ’80. Rzecz o strajku ludzi oświaty oraz służby zdrowia i kultury” (wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, red. Jan Hlebowicz) oraz „Niepokorni ludzie oświaty” (wydawca: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, red. Wojciech Książek). 

Do postulatów strajkujących należały między innymi: zapewnienie większej autonomii radom pedagogicznym i szkołom; podwojenie udziału oświaty w podziale dochodu narodowego; systematyczne dbanie o podniesienie autorytetu nauczyciela na łamach środków masowego przekazu; zweryfikowanie i uzupełnienie podręczników historii i literatury, zwłaszcza historii współczesnej, tak aby uczeń miał możliwość poznawania historii i kultury ojczystej w jej pełnym zakresie. 

Uroczystościom patronowali: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, których nazwiska umieszczono na odsłoniętej tablicy. Patronem medialnym wydarzenia był “Tygodnik Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa! Wiadomości
Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!

Ukraiński portal Defense Express informuje, że państwowy koncern Ukroboronprom przeprowadził szereg udanych testów ukraińskiego drona bojowego o zasięgu rażenia nawet tysiąca kilometrów.

Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie Wiadomości
Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie

Media obiegła informacja o śmierci dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Międzynarodowym na ukraińskim froncie. O szczegółach poinformował Mateusz Lachowski - korespondent Polsat News. Jeden ze zmarłych mężczyzn to Janusz Szeremeta ps. "Kozak".

Już myślałam, że TVN zmądrzał. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
"Już myślałam, że TVN zmądrzał." Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Kolejny odcinek "Dzień Dobry TVN" z udziałem Małgorzaty Rozenek i... kolejna burza w sieci. Niestety, ale to nie jest łatwy czas dla celebrytki.

Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz Wiadomości
Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz

Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Handelsblatt", powołując się na rzecznika firmy.

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd Wiadomości
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd

Jeśli chodzi o bojkot głosowania w Sejmie nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, mogę powiedzieć tylko, że zdanie parlamentu wyraża się poprzez głosowanie, a nie poprzez brak udziału w nim - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty Wiadomości
„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty

Były prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński opublikował na Facebooku obszerny wpis, w którym odniósł się do stawianych mu zarzutów dot. molestowania i napaści seksualnych. 

Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone Wiadomości
Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone

Dla Polaków mistrzostwa świata w Katarze już się zakończyły. Wszystko za sprawą przegranego meczu z Francją (1:3). Nasi piłkarze rozpoczęli pierwsze powroty do kraju. Okazuje się, że przed Robertem Lewandowskim najdłuższy odpoczynek, z racji tego, że komisja ligi podtrzymała karę trzech meczów wykluczenia.

Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO] Wiadomości
Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli debata odbędzie się na uczciwych warunkach.

Donald Tusk wściekły na trzech posłów… Koalicji Obywatelskiej Wiadomości
Donald Tusk wściekły na trzech posłów… Koalicji Obywatelskiej

Donald Tusk miał zagrozić trzem posłom Platformy brakiem miejsca na przyszłych listach wyborczych.

Nauczyciel udostępniał uczniom „książki queer” m.in. o zaletach środowiska sado-maso Wiadomości
Nauczyciel udostępniał uczniom „książki queer” m.in. o zaletach środowiska sado-maso

W Stanach Zjednoczonych w szkole średniej San Juan Hills doszło do skandalu. Transpłciowy nauczyciel języka angielskiego pochwalił się, że prowadzi bibliotekę „książek queer”. Mogą z nich korzystać uczniowie, co wywołało oburzenie wśród rodziców.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe