Nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego. Będzie interpelacja posłów

Posłowie PiS Jarosław Krajewski i Wojciech Zubowski złożyli interpelację do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.
 Nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego. Będzie interpelacja posłów
/ CC BY-SA 3.0 de/Wikimedia/Stadion Narodowy

Razem z Wojciechem Zubowskim złożyliśmy interpelację do Ministerstwo Sportu i Turystyki w sprawie nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie" - napisał w mediach społecznościowych poseł Krajewski. "Działamy i sprawdzamy" - dodał.

Przyczyną złożenia interpelacji była wykryta wada, która spowodowała całkowite wyłączenie stadionu z użytkowania. Poinformował o tym w piątek 11 listopada operator stadionu.

Stadion Narodowy

Posłowie w interpelacji przypominają raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 roku. "Celem NIK było dokonanie oceny prawidłowości realizacji zadania polegającego na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie oraz wykorzystanie Stadionu w 2012 r. Jak możemy przeczytać w raporcie Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła prawidłowość przygotowania i realizacji budowy Stadionu Narodowego" - napisali posłowie w interpelacji. Zaznaczyli, że kontrolujący wskazali wiele uchybień na etapie koncepcyjnym, projektowym jak i wykonawczo-odbiorczym.

"Nade wszystko NIK oceniła jako nienależyty nadzór Ministra Sportu i Turystyki nad realizacją zadań przez inwestora zastępczego - Narodowe Centrum Sportu sp. z o.o., co przy przyjętym sposobie finansowania inwestycji, polegającym na tym, że zobowiązania zaciągała spółka, a płatności dokonywało Ministerstwo, nie gwarantowało efektywnej, oszczędnej i terminowej realizacji zadania" - dodali.

Podkreślili, że z raportu można się dowiedzieć, iż NCS w październiku 2010 r. potwierdziło wykonanie robót, w zakresie konstrukcji stalowej dachu nad stadionem, pomimo że ich wykonanie trwało do kwietnia 2011 r. "Umożliwiło to wypłacenie generalnemu wykonawcy kwoty około 80 mln zł brutto 6 miesięcy przed wykonaniem tych prac. W ocenie NIK było to swoiste kredytowanie Generalnego Wykonawcy. Raport wskazuje, iż pomimo wielu wad, które zostały ujawnione, a nieusunięte przez generalnego wykonawcę, Narodowe Centrum Sportu jako inwestor zastępczy stwierdziło jednostronnie w czerwcu 2012 formalne zakończenie robót budowlanych, datowane na dzień 30 kwietnia 2012 roku" - przekazali posłowie. Zaznaczyli, że z raportu wynika, że odbiory robót częściowych odbywały się bez sprawdzenia dokumentów przygotowanych przez generalnego wykonawcę, które miały potwierdzać prawidłowość wykonania przez niego stosownej części robót budowlanych, w tym protokołów pomiarów, prób i instalacji.

Posłowie zwracają uwagę, że UEFA nie wymagała zadaszenia boiska, tymczasem NCS przyjęło i zatwierdziło dokumentację projektową dotyczącą dachu ruchomego. Podkreślili, że koszt dachu wyniósł 80 mln zł, a nie została nawet wykonana analiza funkcjonalności tego rozwiązania. Stało się to dopiero w grudniu 2012 r., kiedy zostało wykonane na zlecenie NCS opracowanie, określające warunki sezonowego użytkowania zadaszenia stadionu ze szczególnym uwzględnieniem części ruchomej.

"W opracowaniu tym wskazano m.in. na ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych określonych przez dostawcę konstrukcji i urządzeń dachu ruchomego, tj.: dach może być otwierany i składany jedynie przy wietrze o prędkości do 30 km/h (8,34 m/s); uruchomienie systemu napędowego dachu ruchomego jest niemożliwe w razie deszczu oraz gdy znajduje się na nim śnieg lub lód; dach nie może być przemieszczany przy temperaturze poniżej 50 st. C i powyżej 40 st. C." - zaznaczyli posłowe.

W interpelacji zadali też 10 pytań Ministerstwu Sportu i Turystyki. "M.in. o działania podjęte przez ministerstwo w kontekście nienależycie wykonanej inwestycji, rozstrzygnięcia sądowych sporów z wykonawcą, termin usunięcia usterek czy też kontrolę innych stadionów budowanych na Euro, gdzie też termin prac mógł skutkować nienależytym wykonaniem zadania, a tym samym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników" - napisał poseł Zubowski.

"Zapytaliśmy też, czy około 23 tysiące wad wskazanych w umownym terminie zakończenia budowy (to jest 29 listopada 2011 r.) zostały usunięte przez wykonawcę. A jeżeli nie, to jaką część wskazanych wówczas wad wykonawca usunął" - powiedział poseł Krajewski.

O całkowitym wyłączeniu stadionu z użytkowania poinformowano w piątek, 11 listopada, ponieważ w czasie corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu obiektu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.

Jak poinformował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, wskazanie od projektanta i wykonawcy było jednoznaczne, by natychmiast zamknąć stadion. Zapowiedział, że w poniedziałek wykonawca i projektant mają przedstawić konkretną propozycję rozwiązania technicznego, jak zabezpieczyć usterkę, a następnie, co zrobić, by jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia stadionu.

W związku z usterką mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Chile odbył się w środę na stadionie Legii Warszawa. Wszystkie kongresy, wydarzenia biznesowe, różnego rodzaju konferencje zaplanowane w najbliższym czasie zostaną odwołane.


 

POLECANE
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk z ostatniej chwili
Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk

Donald Tusk jako szef RE mógł wpłynąć na politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli Merkel – uważa Niemiec z granicznego miasta Guben, który wstąpił do Ruchu Obrony Granic.

Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią z ostatniej chwili
Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią

– My realistycznie podchodzimy do sytuacji, także w obecnej koalicji. Natomiast takie sprawy jak te, o których tak generalnie tu wspominałem, to znaczy, że trzeba Polskę – to słowo jest całkowicie uzasadnione – ratować, to o tym żeśmy rozmawiali – mówił w niedzielę o spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego. Będzie interpelacja posłów

Posłowie PiS Jarosław Krajewski i Wojciech Zubowski złożyli interpelację do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.
 Nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego. Będzie interpelacja posłów
/ CC BY-SA 3.0 de/Wikimedia/Stadion Narodowy

Razem z Wojciechem Zubowskim złożyliśmy interpelację do Ministerstwo Sportu i Turystyki w sprawie nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie" - napisał w mediach społecznościowych poseł Krajewski. "Działamy i sprawdzamy" - dodał.

Przyczyną złożenia interpelacji była wykryta wada, która spowodowała całkowite wyłączenie stadionu z użytkowania. Poinformował o tym w piątek 11 listopada operator stadionu.

Stadion Narodowy

Posłowie w interpelacji przypominają raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 roku. "Celem NIK było dokonanie oceny prawidłowości realizacji zadania polegającego na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie oraz wykorzystanie Stadionu w 2012 r. Jak możemy przeczytać w raporcie Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła prawidłowość przygotowania i realizacji budowy Stadionu Narodowego" - napisali posłowie w interpelacji. Zaznaczyli, że kontrolujący wskazali wiele uchybień na etapie koncepcyjnym, projektowym jak i wykonawczo-odbiorczym.

"Nade wszystko NIK oceniła jako nienależyty nadzór Ministra Sportu i Turystyki nad realizacją zadań przez inwestora zastępczego - Narodowe Centrum Sportu sp. z o.o., co przy przyjętym sposobie finansowania inwestycji, polegającym na tym, że zobowiązania zaciągała spółka, a płatności dokonywało Ministerstwo, nie gwarantowało efektywnej, oszczędnej i terminowej realizacji zadania" - dodali.

Podkreślili, że z raportu można się dowiedzieć, iż NCS w październiku 2010 r. potwierdziło wykonanie robót, w zakresie konstrukcji stalowej dachu nad stadionem, pomimo że ich wykonanie trwało do kwietnia 2011 r. "Umożliwiło to wypłacenie generalnemu wykonawcy kwoty około 80 mln zł brutto 6 miesięcy przed wykonaniem tych prac. W ocenie NIK było to swoiste kredytowanie Generalnego Wykonawcy. Raport wskazuje, iż pomimo wielu wad, które zostały ujawnione, a nieusunięte przez generalnego wykonawcę, Narodowe Centrum Sportu jako inwestor zastępczy stwierdziło jednostronnie w czerwcu 2012 formalne zakończenie robót budowlanych, datowane na dzień 30 kwietnia 2012 roku" - przekazali posłowie. Zaznaczyli, że z raportu wynika, że odbiory robót częściowych odbywały się bez sprawdzenia dokumentów przygotowanych przez generalnego wykonawcę, które miały potwierdzać prawidłowość wykonania przez niego stosownej części robót budowlanych, w tym protokołów pomiarów, prób i instalacji.

Posłowie zwracają uwagę, że UEFA nie wymagała zadaszenia boiska, tymczasem NCS przyjęło i zatwierdziło dokumentację projektową dotyczącą dachu ruchomego. Podkreślili, że koszt dachu wyniósł 80 mln zł, a nie została nawet wykonana analiza funkcjonalności tego rozwiązania. Stało się to dopiero w grudniu 2012 r., kiedy zostało wykonane na zlecenie NCS opracowanie, określające warunki sezonowego użytkowania zadaszenia stadionu ze szczególnym uwzględnieniem części ruchomej.

"W opracowaniu tym wskazano m.in. na ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych określonych przez dostawcę konstrukcji i urządzeń dachu ruchomego, tj.: dach może być otwierany i składany jedynie przy wietrze o prędkości do 30 km/h (8,34 m/s); uruchomienie systemu napędowego dachu ruchomego jest niemożliwe w razie deszczu oraz gdy znajduje się na nim śnieg lub lód; dach nie może być przemieszczany przy temperaturze poniżej 50 st. C i powyżej 40 st. C." - zaznaczyli posłowe.

W interpelacji zadali też 10 pytań Ministerstwu Sportu i Turystyki. "M.in. o działania podjęte przez ministerstwo w kontekście nienależycie wykonanej inwestycji, rozstrzygnięcia sądowych sporów z wykonawcą, termin usunięcia usterek czy też kontrolę innych stadionów budowanych na Euro, gdzie też termin prac mógł skutkować nienależytym wykonaniem zadania, a tym samym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników" - napisał poseł Zubowski.

"Zapytaliśmy też, czy około 23 tysiące wad wskazanych w umownym terminie zakończenia budowy (to jest 29 listopada 2011 r.) zostały usunięte przez wykonawcę. A jeżeli nie, to jaką część wskazanych wówczas wad wykonawca usunął" - powiedział poseł Krajewski.

O całkowitym wyłączeniu stadionu z użytkowania poinformowano w piątek, 11 listopada, ponieważ w czasie corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu obiektu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.

Jak poinformował minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, wskazanie od projektanta i wykonawcy było jednoznaczne, by natychmiast zamknąć stadion. Zapowiedział, że w poniedziałek wykonawca i projektant mają przedstawić konkretną propozycję rozwiązania technicznego, jak zabezpieczyć usterkę, a następnie, co zrobić, by jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia stadionu.

W związku z usterką mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Chile odbył się w środę na stadionie Legii Warszawa. Wszystkie kongresy, wydarzenia biznesowe, różnego rodzaju konferencje zaplanowane w najbliższym czasie zostaną odwołane.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe