B. brytyjski minister obrony w The Telegraph: UE wstrzymuje fundusze dla Polski kiedy Polska najbardziej ich potrzebuje

- W obliczu porażki Władimir Putin staje się zdesperowany - pisze były brytyjski minister obrony Michael Fallon na łamach internetowej wersji The Telegraph.
Ursula von der Leyen B. brytyjski minister obrony w The Telegraph: UE wstrzymuje fundusze dla Polski kiedy Polska najbardziej ich potrzebuje
Ursula von der Leyen / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Mueller/MSC

Według byłego brytyjskiego ministra obrony w latach 2014-2017 "przez dziewięć strasznych miesięcy Ukraina z pewnością nauczyła się, kim są jej przyjaciele". Pośród nich wymienia i wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, ale przede wszystkim Polskę.

- Ale najprawdziwszym przyjacielem Ukrainy jest Polska. To Polska przyjęła większość ukraińskich uchodźców; to polska gospodarka poniosła jeden z największych ciosów, zmniejszając stopę wzrostu z 4 procent do 1,6 procent w przyszłym roku; i to Polska niestrudzenie grabiła własne zasoby, aby dać ukraińskim żołnierzom broń, której rozpaczliwie potrzebują do obrony swojej ojczyzny.

- pisze Fallon, według którego "Rosja ucieka się do masowych ataków rakietowych właśnie dlatego, że przegrywa wojnę konwencjonalną". Według niego teraz to Rosja obawia się eskalacji, ponieważ nie stać jej na prowadzenie wojny, którą prowadzi już tyle miesięcy, podczas gdy NATO podlega na nowo konsolidacji.

Jeśli tak się mogło stać, to również dzięki Polsce.

- Ukraina jest dłużnikiem Polski za jej natychmiastową i niezwykle hojną reakcję. Ale reszta z nas również jest dłużnikiem Polski, nie tylko za jej otwartą i serdeczną odpowiedź humanitarną, ale za jej wytrwałość w ostrzeganiu nas przed rosyjskim zagrożeniem.

- pisze były brytyjski MON, zwracając uwagę na to, że to właśnie Polska zawsze najlepiej rozumiała rosyjskie zagrożenie i naciskała na bardziej zdecydowaną reakcję Zachodu, a rozmieszczenie wojsk NATO w krajach bałtyckich, w samej Polsce i obrona powietrzna w Rumunii zawdzięczają wiele polskiemu przywództwu i naciskom. Granicę z Polską przekroczyło 8 milionów uchodźców z Ukrainy.

 

Przytłoczona falą uchodźców Polska "głodzona" przez UE

- Polska wyda w tym roku na pomoc ukraińskim uchodźcom oszałamiającą kwotę 8,4 mld euro (7,3 mld funtów), ale z UE otrzymała tylko 144 mln euro (w rzeczywistości nie otrzymała nic, chodzi o kwotę, którą UE "pozwoliła przesunąć" z innych środków - przyp. red.). Porównaj to z ogromnymi kwotami, które UE przeznacza na rozbudowane programy dla uchodźców uciekających z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości UE wydaje się być bardziej zaniepokojona niezależnością części polskiego systemu sądowniczego niż wysiedleniem ośmiu milionów Europejczyków. Znaczne płatności, które zgodnie z prawem należą się Polsce w ramach siedmioletniego budżetu UE oraz z funduszu odbudowy po kryzysie (odpowiednio 73 mld euro i 35 mld euro) są wstrzymywane w czasie, gdy Polska potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy finansowej.

- pisze Fallon, który zwraca również uwagę na to, że Polska przekazała Ukrainie również więcej sprzętu wojskowego niż jakikolwiek inny sojusznik UE i cztery razy więcej niż Francja. Polska dostarczyła samobieżne haubice, przenośne systemy obrony przeciwlotniczej i dziesiątki swoich czołgów, a Niemcy, mimo że składają deklaracje, wciąż zwlekają z dostarczeniem wyrzutni rakietowych i pojazdów opancerzonych.

- Putin wyraźnie stał się zdesperowany. Jest prawdopodobne, że w bałaganie i zamieszaniu wojennym będzie więcej wypadków. Ale nasza reakcja powinna być z pewnością tym bardziej stanowcza. Szersze zagrożenia związane z tą straszną wojną nie zostaną złagodzone przez pełne dobrych intencji próby zaprowadzenia pokoju. Sposób na zapobieżenie dalszym wypadkom i eskalacji.

- konkluduje Fallon.

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe