Wicepremier: „UE nie chodzi o sądy. Chodzi o to, żeby znaleźć pretekst” [WIDEO]

Wicepremier, minister aktywów państwowych był gościem w Radiowej Trójce. Został zapytany o gotowość Polski do kompromisu z Komisją Europejską ws. KPO. Zdaniem wicepremiera Jacka Sasina UE nie chodzi o sądy, a o to, żeby znaleźć pretekst, by środki z KPO „nie popłynęły do Polski przed wyborami”.
Flagi  Wicepremier:  „UE nie chodzi o sądy. Chodzi o to, żeby znaleźć pretekst” [WIDEO]
Flagi / Pixabay License

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że Niemcy zaoferowały Warszawie system obrony przeciwrakietowej Patriot. Chodzi o lepsze zabezpieczenie przestrzeni powietrznej.

Sprawę tę skomentował wicepremier Jacek Sasin, który ocenił, że jest to „ważny gest”. 

– Nie tylko w sferze symbolicznej, ale też realnego wzmocnienia obronności Polski – podkreślił.

Ocenił, że relacje z Niemcami są poprawne, jednak nie da się zapomnieć o „zadrach”, których między dwoma krajami jest wiele.

Wicepremier: KPO przede wszystkim

– I pewnie dobrze byłoby rzeczywiście ze strony niemieckiej, tutaj była taka inicjatywa ocieplenia tych relacji. Oczekiwałbym przede wszystkim, żeby Niemcy aktywnie działały na arenie UE, KE w sprawie odblokowania środków dla Polski, z KPO przede wszystkim, w pierwszej kolejności, ale również, żeby nie grożono nam zablokowaniem tych środków z głównych funduszy europejskich – powiedział minister.

Na pytanie o możliwość porozumienia się z KE wicepremier odparł, że Polsce zależy na kompromisie, jednak jak podkreślił, „kompromis nie jest jednoznaczny z kapitulacją”.

– Nie może być tak, że przestaniemy być państwem suwerennym, bo jednak traktaty bardzo wyraźnie określają zakres kompetencji instytucji europejskich, państw członkowskich i tutaj chcielibyśmy po prostu trzymać mocno linii traktatów i na tym fundamencie jesteśmy gotowi do wszelkich kompromisów i jesteśmy bardzo elastyczni – mówił polityk w „Salonie politycznym Trójki”.

– I tutaj rzeczywiście posunęliśmy się bardzo daleko, zgodnie z oczekiwaniami Brukseli i jesteśmy w stanie, tak myślę, wspólnie ze Zbigniewem Ziobro posunąć się jeszcze dalej, natomiast mam wrażenie, że nie chodzi tylko o sądy, że sprawa jest głębsza – dodawał Sasin.

Sasin: Chodzi o to, żeby znaleźć pretekst

Wicepremier uważa, że w UE wcale nie chodzi o sądy, a o to, żeby „znaleźć pretekst, aby te środki nie popłynęły do Polski przed wyborami”.

– Mają odgrywać rolę takiego lewara dla opozycji, dla Donalda Tuska wygrania wyborów. Donald Tusk tego kompletnie nie ukrywa. Mówi wyraźnie, że jeśli opozycja wygra wybory, to on te pieniądze na drugi dzień do Polski przyniesie – tłumaczył wicepremier. 
Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe