Beata Szydło: nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej

Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w UE. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę - powiedziała b. premier Beata Szydło podczas debaty na konferencji "Zderzenie Kulturowe w UE".
 Beata Szydło: nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej
/ Beata Szydło / Flickr / domena publiczna / Kancelaria Premiera

Beta Szydło, która jest europosłanką PiS i wiceprzewodniczącą grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, biorąc udział w drugim dniu warszawskiej konferencji "Zderzenie Kulturowe w UE", wystąpiła w debacie online "Czy reforma UE jest potrzebna?"

Szydło o UE

Była polska premier podkreśliła, że coraz wyraźniej widać, że Europa potrzebuje zmian, ale nie takich, jakie proponują obecnie rządzący w UE liberałowie i lewicowcy. "Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową" - powiedziała.

"Unia Europejska zaczyna być takim właśnie bastionem lewicowo-liberalnym" - zaznaczyła. "Możemy oczywiście narzekać i pokazywać diagnozy, ale Polska jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak wszystkie inne kraje do niej należące i to Polacy decydują, kto rządzi w naszym kraju; tak samo jak inni unijni obywatele decydują o tym w swoich państwach. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę" - przekonywała była premier dodając, że nie musimy się z tego powodu wstydzić lub zaprzestać walki o prawa Polski i Polaków w UE.

"Kiedy trzeba powiedzieć, że coś w Unii Europejskiej nie jest zgodne z interesem Polski, powinniśmy umieć sprzeciwić się temu i tłumaczyć nasze racje" - mówiła. "Polska i Węgry tak robią, ale coraz więcej zaczyna się pojawiać głosów takich jak nasze" - zwróciła uwagę, akcentując że takie samo stanowisko mogą już wkrótce prezentować Włosi i Hiszpanie.

Uczestniczący w debacie online hiszpański dziennikarz i eurodeputowany EKR, reprezentujący partię Vox Hermann Tertsch powiedział, że Europę czekają zasadnicze przemiany polityczne. "Jesteśmy pewni, że idzie zmiana. Widzimy, że Komisja Europejska i większość rządząca w Parlamencie Europejskim stają się nerwowe. Z Włoch przyszły bardzo ważne wiadomości, także ze Szwecji i z innych krajów również" - wskazał.

"Jestem przekonany, że w unijnych krajach Europy Wschodniej i Środkowej, siła, jedność i duch narodowy konserwatystów pomogą nam wygrać tę bitwę" - zaznaczył. "Partie centro-lewicowe w Europie zdobywają głosy niektórych konserwatystów, aby realizować wizje lewicowe i to jest jeden z dramatów unijnych krajów Zachodu" - ocenił. "Główny nurt w Unii Europejskiej okazał się socjalistyczno-marksistowski. Widzimy, że tzw. mainstream, czyli ugrupowania od niemieckiej CDU aż po komunistów w Hiszpanii i Grecji ideologicznie głosują za tym samym. To farsa" - mówił Tertsch.

Hiszpański polityk konserwatywnej partii Vox odniósł się także do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która to agresja - jego zdaniem - powoli zmienia podejście niektórych krajów unijnych do dominującej w UE roli Niemiec i Francji. "Wraz z inwazją Moskwy na Ukrainę pojawiła się znowu na Starym Kontynencie wizja narodu, który stanowi siłę dla samoobrony społeczeństwa. Wszyscy wiedzą, że bez reakcji narodowej Unia Europejska dałaby Ukrainie upaść. Paryż i Berlin zaakceptowałyby taką sytuację, gdyby Putin w ciągu 3 czy 5 dni po agresji zrealizował swoje cele i przejął Ukrainę" - podkreślił.

Konferencja "Zderzenie Kulturowe w UE" odbywa się już trzeci raz z inicjatywy europosła PiS Patryka Jakiego. Biorą w niej udział intelektualiści, analitycy i komentatorzy. Podczas tegorocznej edycji dominował temat Polskości. Zastanawiano się, czy Polskość w XXI wieku może być przewagą Rzeczypospolitej nad innymi narodami.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe