Wystarczyły dwa pytania. Tak Patryk Jaki zaorał szefową Komisji Weneckiej w PE [WIDEO]
![Patryk Jaki Wystarczyły dwa pytania. Tak Patryk Jaki zaorał szefową Komisji Weneckiej w PE [WIDEO]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/95615/1669975062b2e79e9759d8c45b953ec7.jpg)
– Jak państwo wiedzą, najważniejszym zarzutem pod adresem Polski jest upolityczniony system powoływania sędziów. Tak więc rada sądownictwa jest powoływana przez 3/5 parlamentu. I za każdym razem, gdy odpowiadam, że jest dokładnie tak samo, jak w innych krajach, jak w Hiszpanii, Niemczech, słyszę odniesienia Komisji Weneckiej w prawie wszystkich dokumentach w Parlamencie Europejskim – rozpoczął Patryk Jaki.
Następnie polityk zacytował raport z 2007 roku, że może istnieć mieszanka nominacji sędziowskich przez głowę państwa i przez rząd. Metoda taka może funkcjonować wyłącznie w systemie ustanowionych tradycji sądowniczych, ale jej wprowadzenie w nowych demokracjach budzi niepokój.
Moje pytanie brzmi, czy uważa pani, że Polska jest nową demokracją i czy zna pani historię Europy?
– pytał eurodeputowany.
Następnie polityk zacytował fragment raportu Komisji Weneckiej z 2019 roku.
– Na stronie 14 możemy znaleźć taki oto fragment: w niektórych starszych demokracjach istnieją systemy, w których władza wykonawcza ma silny wpływ na powoływanie sędziów. Może to dobrze działać w praktyce i pozwalać na niezależne sądownictwo, ponieważ władza wykonawcza jest ograniczana przez kulturę prawną i tradycję, które rozwijały się przez długi czas – przeczytał.
A czy mogłaby pani przewodnicząca wskazać, która konkretnie tradycja w Niemczech jest lepsza niż w Polsce?
– zapytał.
Co na to przewodnicząca Komisji Weneckiej?
– Jest to sformułowanie, którego używaliśmy w przeszłości, już go nie używamy. Kiedy powiedziałam to w moim wstępie, mówiłam, że w Komisji Weneckiej staramy się – ponieważ uważamy, że jest to ważne, jeśli chodzi o spojrzenie na praworządność – więc być może krytykujemy tekst, analizujemy go, ale staramy się upewnić, że mamy holistyczne podejście do tych reform, które byłyby zalecane – mówiła przewodnicząca Komisji Weneckiej Claire Bazy Malaurie.
– Tak więc jednym ze środków, które byłyby bardzo ważne, byłoby stwierdzenie, że należy to umieścić w szerszym kontekście, aby być może można było uzyskać szerszą krytykę lub ocenę, aby być może można było również wywołać bardziej satysfakcjonujące reakcje. I słyszeliśmy, jak ludzie wzywają o silniejszą rolę Parlamentu i przypominam tylko, że to, co powiedziałam na początku, jest dla nas bardzo ważne, aby upewnić się, że istnieje podział władzy, a to jest bardzo ważne w kraju, który szanuje praworządność – wyjaśniała.
– Myślę, że w rzeczywistości jest to klucz do demokracji i klucz do upewnienia się, że demokracja działa dobrze. Nie chcę wchodzić w szczegóły. Mam nadzieję, że nasze raporty odpowiedzą na wszystkie Pańskie pytania – dodała.