[najnowszy sondaż] PiS ze spadkiem, choć dalej z wyraźną przewagą. Lewica i PSL poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, PiS i jego koalicjanci otrzymaliby 31 proc., KO 21 proc., Polska 2050 11 proc., a Konfederacja 6 proc. głosów – wynika z sondażu CBOS. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego.
Obrady Sejmu RP [najnowszy sondaż] PiS ze spadkiem, choć dalej z wyraźną przewagą. Lewica i PSL poza Sejmem
Obrady Sejmu RP / fot. Twitter - @Kancelaria Sejmu

W sondażu udział w głosowaniu zadeklarowało ponad trzy czwarte uprawnionych do głosowania - 77 proc., o jeden punkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Be zmian pozostał odsetek osób z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (10 proc.), o 1 pkt proc. spadła liczba wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu – 13 procent.

Jak chcą głosować Polacy?

Zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów (Solidarna Polska, Partia Republikańska) zadeklarowało 31 proc. chcących wziąć udział w głosowaniu. "W porównaniu z początkiem listopada notowania PiS obniżyły się 3 punkty procentowe, jednak w dłuższym okresie ciągle wydają się stabilne” – skomentowało ten wynik CBOS.

Na drugim miejscu, tak jak przed miesiącem, znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 21 proc. badanych, wzrost o 1 punkt procentowy.

Poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni zadeklarowało 11 proc., wzrost o 1 punkt.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja WiN, mająca tak jak przed miesiącem 6 proc. zwolenników.

"Gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz, pozostałe ugrupowania mogłyby mieć trudności z wprowadzeniem swoich posłów do Sejmu" – podsumowało CBOS. Chęć głosowania na Lewicę lub na PSL - Koalicję Polską wyraziło po 4 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z poprzednim pomiarem notowania Lewicy nie zmieniły się, natomiast PSL-Koalicja Polska zyskała 1 punkt.

Bez zmian – na poziomie 1 proc. - pozostało poparcie dla Kukiz’15.

Bez większych zmian pozostał w grudniu odsetek wyborców niezdecydowanych, mniej niż jedna piąta (18 proc., spadek o 1 punkt) zdeklarowanych uczestników wyborów nie wiedziała, na które ugrupowanie oddałaby głos. W porównaniu z początkiem listopada równie minimalnie zmienił się odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych: 4 proc., wzrost o 1 punkt.

Komentarz pracowni

CBOS podkreśliło, że wszystkie odnotowane w najnowszym sondażu zmiany "są nieistotne statystycznie".

"Trwająca już de facto kampania przedwyborcza sprawia, że wśród Polaków utrzymuje się duże zainteresowanie polityką i – przynajmniej na poziomie deklaracji – dość powszechna chęć uczestniczenia w wyborach. W grudniu (…) wynik rządzącej koalicji powrócił do poziomu z wcześniejszych trzech miesięcy. Choć w tym miesiącu notowania każdego z trzech ugrupowań opozycyjnych (KO, Polska 2050, PSL-Koalicja Polska) zmieniły się tylko nieznacznie, to w sumie opozycja jako całość zyskała" - zauważyła pracownia.

Gotowość do głosowania na partie opozycyjne rozważające wspólny start w wyborach (KO, Polska 2050, Lewica, PSL-Koalicja Polska) zadeklarowały łącznie dwie piąte (40 proc.) zdeklarowanych uczestników wyborów. "W tym roku równie dobry wynik odnotowaliśmy tylko we wrześniu (39 proc.). Nadal jednak ponad jedna piąta wybierających się na wybory (22 proc.) nie ma sprecyzowanych preferencji partyjnych albo też wzbrania się przed ich ujawnieniem" – podsumował ośrodek.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 28 listopada-11 grudnia na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Zastosowano procedurę mxed-mode, każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Metodę CAPI wybrało 54,5 proc., CATI 29,8 proc., a CAWI 15,7 procent respondentów.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe