„Nie jest skutecznym zarządcą największego miasta w Polsce”. Rzecznik rządu o Trzaskowskim

– Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie jest dobrym zarządcą największego miasta w Polsce. Budżet Warszawy jest dużo większy, niż mu się wydaje, ale trzeba umieć go wykorzystać w rozsądny sposób – podkreślił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Rafał Trzaskowski „Nie jest skutecznym zarządcą największego miasta w Polsce”. Rzecznik rządu o Trzaskowskim
Rafał Trzaskowski / PAP/Rafał Guz

Müller na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w zeszłym tygodniu samorządy dostały trzecią i ostatnią w tym roku transzę dodatkowych środków finansowych. Przypomniał, że ogólnie na konta samorządów wpłynęło dodatkowo 13,7 mld zł. Trzecia rata wynosiła 4,5 mld zł.

Jak podkreślił, te pieniądze trafiają do gmin, powiatów, miast i samorządów wojewódzkich, aby mogły prowadzić dodatkowe inwestycje.

"Chciałbym też obalić pewne mity, bo niektóre duże miasta twierdzą, że te środki finansowe, które dodatkowo do nich trafiają, nie są środkami dużymi" - powiedział rzecznik rządu.

Jak wyliczał, do Warszawy trafiło ponad 850 mln zł, do Gdańska 130 mln zł, do Wrocławia 207 mln zł, a do Krakowa 250 mln zł.

Müller porównywał też dochody stolicy z 2022 roku do jej dochodów w roku 2015. Podkreślił, że w 2022 roku będą one wyższe o prawie 2,6 mld zł. W 2015 roku wynosiły 4,9 mld zł, a w 2022 roku - 7,5 mld zł.

Jak zaznaczył, prezydent Warszawy skierował z kolei pismo do rządu, w którym prosi o dodatkowe środki, twierdząc, że dochody miasta są w bardzo trudnej sytuacji.

"Z tego, co widzę, to jednak to jest różnica na plus w stosunku do 2015 roku" - dodał.

Rzecznik rządu o problemach Warszawy

"Problemem Warszawy jest natomiast to, że często jednak jest tak, że te dochody, które są zapisane w budżecie miasta, zabudżetowane projekty inwestycyjne w danym roku budżetowym, nie są realizowane" - powiedział rzecznik rządu.

Müller ocenił, że jest tak, ponieważ "Rafał Trzaskowski nie jest niestety skutecznym zarządcą największego miasta w Polsce".

"Z roku na rok przesuwa inwestycje nie ze względu nawet na brak środków finansowych, tylko ze względu na brak dobrej koordynacji inwestycyjnej, postępowań przetargowych, środowiskowych itd." - powiedział.

"Panie prezydencie Trzaskowski, zachęcam do tego, żeby porównać swój budżet 2015 i 2022, czy 2023. Zapewniam pana, że jest dużo, dużo większy, niż panu się wydaje, tylko trzeba w rozsądny sposób umieć go wykorzystać" - powiedział Piotr Müller. (PAP)

autorki: Agnieszka Ziemska, Jakub Borowski

agzi/ brw/ akub/
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe