„Polecenie służbowe”. Wydarzenia polityczne Polski 2050 zorganizowane z pieniędzy samorządu?

„Wydarzenia polityczne organizowane w wakacje 2021 roku na Zamku Piastowskim – przez polityków Polski 2050 i PO – zostały sfinansowane przez powiat raciborski, zamiast przez partie” – twierdzi portal salon24.pl, powołując się na protokół z posiedzenia komisji rewizyjnej Rady Powiatu Raciborskiego, która w kwietniu 2022 roku badała oba eventy.
Szymon Hołownia „Polecenie służbowe”. Wydarzenia polityczne Polski 2050 zorganizowane z pieniędzy samorządu?
Szymon Hołownia / Screen YouTube TVN talent show

Salon24.pl przypomina, że w czerwcu 2021 roku Szymon Hołownia, lider Polski 2050, zainaugurował wakacyjną kampanię swojej formacji. Akcja „Poznajmy się” to były liczne spotkania w całej Polsce.

Nadmieńmy, że finansowaniem takich wydarzeń zainteresowała się Państwowa Komisja Wyborcza, która niedawno odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050. W uchwale PKW z 19 grudnia jest mowa m.in. o przygotowaniu spotkania z sympatykami w Raciborzu.

Na koszt podatnika?

Dziś serwis Salon24.pl informuje, że sprawie zorganizowanych wydarzeń na terenie Zamku Piastowskiego przyjrzała się także komisja rewizyjna Rady Powiatu Raciborskiego.

Jak czytamy, członkowie Komisji wnieśli o przedstawienie wykazu dotyczącego nieodpłatnego udostępniania urządzeń i obiektów na Zamku Piastowskim w Raciborzu oraz zwolnień z opłat w 2021 roku, ze wskazaniem podstawy takich zwolnień. W odpowiedzi udzielonej przez dyrektor Zamku komisja miała otrzymać zestawienie 23 pozycji.

Portal wyjaśnia, że obowiązująca Uchwała Zarządu Powiatu Raciborskiego nie zawierała procedur zwalniających z opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń Zamku dla podmiotów innych niż jednostki organizacyjne Powiatu Raciborskiego.

„Dokumentem potwierdzającym nieodpłatny wynajem jest korespondencja zawierająca podpis (parafkę) starosty z adnotacją «zgoda» wraz z datą dekretacji. W ocenie członków Komisji brak było podstaw prawnych do nieodpłatnego udostępniania urządzeń i obiektów na Zamku Piastowskim w Raciborzu dla podmiotów nie będącymi jednostkami organizacyjnymi Powiatu Raciborskiego” – nadmieniono.

Przedstawiciele kontrolowanej jednostki nie potrafili wskazać podstawy zwolnienia z opłaty w tych dwóch przypadkach, tłumacząc, że było to „polecenie służbowe starosty”. Obowiązujący w tym czasie cennik [uchwała zarządu powiatu] wskazywał stawkę minimalną 1200 zł za udostępnienie dziedzińca zamku, nie dając podstaw do bezpłatnego użyczenia

– mówi Salon24.pl, radny i zarazem przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Powiatu Raciborskiego. 

Serwis informuje także, że na koszt powiatu miał zostać również zorganizowany inny event – spotkanie Platformy Obywatelskiej z sympatykami – również na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. W dokumencie  z posiedzenia komisji rewizyjnej podano, że w 2019 roku odbyło się podobne spotkanie, tym razem z udziałem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Miał on spotkać się z mieszkańcami Raciborza na Zamku Piastowskim, a za użyczenie przestrzeni miała mu zostać wystawiona faktura.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe