Premier Meloni: „Katargate” to nie jest „włoska robota”, to raczej „socjalistyczna robota”

– Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim to nie jest „Italian job” (włoska robota), jak czasem określa się go za granicą; to raczej „socjalistyczna robota” – powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni w czwartek. Podczas konferencji prasowej na zakończenie roku potwierdziła też zdecydowane stanowisko jej rządu wobec Rosji.
Giorgia Meloni Premier Meloni: „Katargate” to nie jest „włoska robota”, to raczej „socjalistyczna robota”
Giorgia Meloni / PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Pytana o tzw. Katargate, czyli skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim również z udziałem Włochów, premier wyznała, że bardzo zirytowało ją to, że aferę tę nazywa się za granicą też "Italian job". "To, jak plama na naszym narodzie" - dodała.

"Sprawa ta nie dotyczy tylko Włochów, także Belgów, Greków i innych narodów. Jeśli w ogóle to jest to kwestia partii, to może +socialist job+. Gdyby to dotyczyło konserwatystów, byłby to +conservative job+"- oświadczyła Giorgia Meloni.

"Trzeba bronić dumy i honoru narodu"

Wskazała: kwestia "dotyczy rodziny politycznej, ale nie Włoch; trzeba bronić dumy i honoru narodu, który reprezentuję, przed atakami".

Odnosząc się do kwestii relacji z Rosją po jej napaści na Ukrainę, premier oznajmiła: "Potwierdzam, że z historycznego punktu widzenia stosunki z Rosją są prastare i mocne". Podkreśliła, że broniła decyzji dyrekcji mediolańskiego teatru La Scala, który na inaugurację sezonu 7 grudnia wybrał wystawienie rosyjskiej opery "Borys Godunow".

"Decyzje rosyjskiego rządu nie powinny spadać na jego naród i jego obywateli. Chcę odróżnić te dwie rzeczy, ale te decyzje są i są one pogwałceniem prawa międzynarodowego, które gdyby zostały zaakceptowane, doprowadziłyby do zawalenia się konstrukcji międzynarodowej praworządności" - powiedziała premier.

"Dla nas - wyjaśniła - niedopuszczalne jest to, że ktoś przy użyciu siły może dokonać inwazji na sąsiada".

"Może nam brakować rosyjskiej turystyki, naszych turystów w Rosji, ale są rzeczy, których nie można naginać do naszych pragnień. Mam nadzieję, że Rosja zatrzyma tę niedopuszczalną wojnę agresywną. Dopóki to nie nastąpi, my się nie zatrzymamy" - oświadczyła premier.

Zadeklarowała zamiar udania się do Kijowa przed 24 lutego, czyli przed pierwszą rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Wyraziła opinię, że tego dnia może pojawić się inicjatywa na rzecz pokoju.

Zapewniła, że popiera wszystko, co można zrobić, by sprzyjać pokojowi.

"Trzeba wiedzieć, że pokoju nie uzyskuje się tylko się go domagając. Trzeba pracować nieprzerwanie. Dzisiaj nie ma szczególnych sygnałów ze strony Rosji" - dodała Meloni. Jak zaznaczyła, rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Z jego strony jest wola inicjatywy" na rzecz pokoju - oceniła.

Zdaniem premier do czasu, gdy "dojrzeją warunki dla pokoju" trzeba wspierać Ukrainę.

W czasie prawie trzygodzinnego spotkania z dziennikarzami Meloni zaznaczyła, że rząd natychmiast zareagował na nową sytuację związaną z szerzeniem się koronawirusa w Chinach. Tak odniosła się do wprowadzonego w środę obowiązku testów dla wszystkich osób przybywających z Chin do Włoch, także tranzytem.

Wyraziła zarazem przekonanie, że krok ten będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie podjęty na poziomie europejskim.

W sprawie Covid-19 sytuacja jest "pod kontrolą" - podkreśliła włoska premier.

Szefowa rządu jako "absolutny priorytet", również ekonomiczny wskazała wzrost demograficzny w obliczu obecnego kryzysu na tym tle.

Podkreśliła: "Chciałabym pozostawić kraj dumny, optymistyczny; tego nam brakuje".

Premier odpowiedziała na 45 pytań.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe