[Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023

W piątek 13 stycznia 2023 r. rozpocznie się IV edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, którego głównymi organizatorami są: Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat [Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat / materiały organizatora

Projekt edukacyjno-sportowy ma na celu upamiętnienie ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Gliwic oraz 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo organizatorzy mają na celu upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat historii II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z ostatnim okresem funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Po raz czwarty w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Oświęcimia, Tych, Lędzina, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi i Przyszowic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r.

Bieg rozpocznie się 13 stycznia 2022 r. spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz (ul. Więźniów Oświęcimskich). Uczestnicy ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki. W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Po rozpoczęciu biegu, podobnie jak w poprzednich latach, przedstawiciele organizatorów oddadzą hołd wszystkim ofiarom KL Auschwitz pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11.

Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży będzie sesja popularno-naukowa, stanowiąca jednocześnie podsumowanie biegu, która odbędzie się 7 lutego 2023 r., w auli im bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. W programie: panel poświęcony tematyce martyrologii obozowej, spotkanie młodzieży z żywym świadkiem historii, byłym więźniem KL Auschwitz, spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz, pracownikiem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945), współautorki bestsellera „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”.

Projektowi towarzyszy również  konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Auschwitz nie spadło z nieba – nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatami przez: ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę, prezydenta Gliwic Adama Neumanna, Bernarda Bednorza, starostę powiatu bieruńsko-lędzińskiego, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicę, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) oraz Komendę Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Patronat medialny, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, objął „Tygodnik Solidarność”.

Poprzednie edycje projektu były pośrednio nagradzane ogólnopolskimi historycznymi nagrodami BohaterON 2020 oraz ogólnopolską nagrodą im. Grażyny Langowskiej w 2021 r.

 

Współorganizacja i patronaty honorowe:
Ministerstwo Edukacji Narodowej – przyznany patronat honorowy
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski – przyznany patronat
Komendant  Wojewódzki Policji w Katowicach – przyznany patronat
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder – przyznany patronat
Starosta Bieruńsko – Lędziński Pan Bernard Bednorz – przyznany patronat
Prezydent Miasta Chorzów Pan Andrzej Kotala – przyznany patronat
Prezydent Miasta Gliwice
Prezydent Miasta Oświęcim
Patornaty:
Międzynarodowe Centrum Edukacyjne o Auschwitz i Holokauście
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów w Łodzi
Muzeum Gliwice  - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Kuratorium Oświaty Katowice
Rada Miasta Tychy
Rada Miasta Gliwice
Burmistrz Miasta Bieruń 
Burmistrz Miasta Mikołów
Sołtys Borowej Wsi
Sołtys Przyszowic
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich 
Komitet 14 czerwca
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Chorzowie

Patronat medialny :
Radio Em
Tygodnik Solidarność

Opieka medialna:
Polskie Radio Katowice

Partnerzy:
FCA Poland S.A
Bieruńskie Centrum Usług
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu
XXVII Szczep Harcerski im. Szarych Szeregów
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Mikołowie
Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej - Curie Gliwice 
I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Borowej Wsi
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie
Towarzystwo Miłośników Przyszowic
Stowarzyszenie Miłośników Batko w Chorzowie
Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe