[Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023

W piątek 13 stycznia 2023 r. rozpocznie się IV edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, którego głównymi organizatorami są: Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat [Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat / materiały organizatora

Projekt edukacyjno-sportowy ma na celu upamiętnienie ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Gliwic oraz 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo organizatorzy mają na celu upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat historii II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z ostatnim okresem funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Po raz czwarty w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Oświęcimia, Tych, Lędzina, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi i Przyszowic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r.

Bieg rozpocznie się 13 stycznia 2022 r. spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz (ul. Więźniów Oświęcimskich). Uczestnicy ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki. W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Po rozpoczęciu biegu, podobnie jak w poprzednich latach, przedstawiciele organizatorów oddadzą hołd wszystkim ofiarom KL Auschwitz pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11.

Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży będzie sesja popularno-naukowa, stanowiąca jednocześnie podsumowanie biegu, która odbędzie się 7 lutego 2023 r., w auli im bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. W programie: panel poświęcony tematyce martyrologii obozowej, spotkanie młodzieży z żywym świadkiem historii, byłym więźniem KL Auschwitz, spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz, pracownikiem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945), współautorki bestsellera „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”.

Projektowi towarzyszy również  konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Auschwitz nie spadło z nieba – nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatami przez: ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę, prezydenta Gliwic Adama Neumanna, Bernarda Bednorza, starostę powiatu bieruńsko-lędzińskiego, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicę, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) oraz Komendę Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Patronat medialny, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, objął „Tygodnik Solidarność”.

Poprzednie edycje projektu były pośrednio nagradzane ogólnopolskimi historycznymi nagrodami BohaterON 2020 oraz ogólnopolską nagrodą im. Grażyny Langowskiej w 2021 r.

 

Współorganizacja i patronaty honorowe:
Ministerstwo Edukacji Narodowej – przyznany patronat honorowy
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski – przyznany patronat
Komendant  Wojewódzki Policji w Katowicach – przyznany patronat
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder – przyznany patronat
Starosta Bieruńsko – Lędziński Pan Bernard Bednorz – przyznany patronat
Prezydent Miasta Chorzów Pan Andrzej Kotala – przyznany patronat
Prezydent Miasta Gliwice
Prezydent Miasta Oświęcim
Patornaty:
Międzynarodowe Centrum Edukacyjne o Auschwitz i Holokauście
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów w Łodzi
Muzeum Gliwice  - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Kuratorium Oświaty Katowice
Rada Miasta Tychy
Rada Miasta Gliwice
Burmistrz Miasta Bieruń 
Burmistrz Miasta Mikołów
Sołtys Borowej Wsi
Sołtys Przyszowic
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich 
Komitet 14 czerwca
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Chorzowie

Patronat medialny :
Radio Em
Tygodnik Solidarność

Opieka medialna:
Polskie Radio Katowice

Partnerzy:
FCA Poland S.A
Bieruńskie Centrum Usług
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu
XXVII Szczep Harcerski im. Szarych Szeregów
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Mikołowie
Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej - Curie Gliwice 
I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Borowej Wsi
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie
Towarzystwo Miłośników Przyszowic
Stowarzyszenie Miłośników Batko w Chorzowie
Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

[Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023

W piątek 13 stycznia 2023 r. rozpocznie się IV edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, którego głównymi organizatorami są: Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat [Nasz Patronat] IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 13 stycznia 2023
IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice. Plakat / materiały organizatora

Projekt edukacyjno-sportowy ma na celu upamiętnienie ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Gliwic oraz 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo organizatorzy mają na celu upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat historii II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z ostatnim okresem funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Po raz czwarty w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Oświęcimia, Tych, Lędzina, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi i Przyszowic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r.

Bieg rozpocznie się 13 stycznia 2022 r. spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz (ul. Więźniów Oświęcimskich). Uczestnicy ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki. W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Po rozpoczęciu biegu, podobnie jak w poprzednich latach, przedstawiciele organizatorów oddadzą hołd wszystkim ofiarom KL Auschwitz pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11.

Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży będzie sesja popularno-naukowa, stanowiąca jednocześnie podsumowanie biegu, która odbędzie się 7 lutego 2023 r., w auli im bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. W programie: panel poświęcony tematyce martyrologii obozowej, spotkanie młodzieży z żywym świadkiem historii, byłym więźniem KL Auschwitz, spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz, pracownikiem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945), współautorki bestsellera „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”.

Projektowi towarzyszy również  konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Auschwitz nie spadło z nieba – nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatami przez: ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę, prezydenta Gliwic Adama Neumanna, Bernarda Bednorza, starostę powiatu bieruńsko-lędzińskiego, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicę, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945) oraz Komendę Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Patronat medialny, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, objął „Tygodnik Solidarność”.

Poprzednie edycje projektu były pośrednio nagradzane ogólnopolskimi historycznymi nagrodami BohaterON 2020 oraz ogólnopolską nagrodą im. Grażyny Langowskiej w 2021 r.

 

Współorganizacja i patronaty honorowe:
Ministerstwo Edukacji Narodowej – przyznany patronat honorowy
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski – przyznany patronat
Komendant  Wojewódzki Policji w Katowicach – przyznany patronat
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder – przyznany patronat
Starosta Bieruńsko – Lędziński Pan Bernard Bednorz – przyznany patronat
Prezydent Miasta Chorzów Pan Andrzej Kotala – przyznany patronat
Prezydent Miasta Gliwice
Prezydent Miasta Oświęcim
Patornaty:
Międzynarodowe Centrum Edukacyjne o Auschwitz i Holokauście
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów w Łodzi
Muzeum Gliwice  - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Kuratorium Oświaty Katowice
Rada Miasta Tychy
Rada Miasta Gliwice
Burmistrz Miasta Bieruń 
Burmistrz Miasta Mikołów
Sołtys Borowej Wsi
Sołtys Przyszowic
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich 
Komitet 14 czerwca
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Chorzowie

Patronat medialny :
Radio Em
Tygodnik Solidarność

Opieka medialna:
Polskie Radio Katowice

Partnerzy:
FCA Poland S.A
Bieruńskie Centrum Usług
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu
XXVII Szczep Harcerski im. Szarych Szeregów
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Mikołowie
Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej - Curie Gliwice 
I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Borowej Wsi
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie
Towarzystwo Miłośników Przyszowic
Stowarzyszenie Miłośników Batko w Chorzowie
Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach



 

Polecane
Emerytury
Stażowe