Szef MON: Niemieckie Patrioty w Polsce w ciągu kilku najbliższych dni

– Niemieckie baterie Patriot pojawią się w Polsce w ciągu kilku najbliższych dni, trwają ostatnie prace związane z ich lokalizacją. Będą one wpięte w polski system dowodzenia, polski dowódca będzie decydował o ich użyciu – powiedział dziś w Polskim Radiu 24 wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak Szef MON: Niemieckie Patrioty w Polsce w ciągu kilku najbliższych dni
Mariusz Błaszczak / PAP/Adam Warżawa

Szef MON został zapytany we wtorek w Polskim Radiu 24 o proces ulokowania w Polsce niemieckich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. O rozpoczęciu relokacji Patriotów do Polski niemiecka Bundeswehra poinformowała w poniedziałek.

"W ciągu kilku najbliższych dni" - powiedział Błaszczak pytany, kiedy niemiecki sprzęt trafi do Polski. Jak dodał, prowadzone są już takie ostatnie prace związane z miejscem ulokowania tego zestawu. "To będzie województwo lubelskie" - poinformował. Według ministra Patrioty Bundeswehry zostaną włączone w polski system dowodzenia, a o ich użyciu pędzie decydował polski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Patrioty dla Ukrainy dzięki polskiej inicjatywie

"Chcę też bardzo mocno podkreślić, że cała ta sprawa doprowadziła do tego, że Patrioty zostały również obiecane Ukrainie. I to jest naszym wielkim zwycięstwem, gdyż to Ukraina jest atakowana przez Rosję, to na Ukrainie giną ludzie - chociażby wczoraj w Dnipro, gdzie zburzony został blok mieszkalny - i to Ukraina potrzebuje takiego wsparcia" - dodał szef MON. Jak ocenił, to dzięki polskiej inicjatywie Niemcy zadeklarowali, że przekażą Patrioty Ukraińcom.

Szef MON zapytany o tworzenie nowej dywizji polskiej armii - 1. Dywizji Piechoty Legionów, co zapowiedział w Białymstoku w ubiegły poniedziałek - wskazał, że nowe jednostki wchodzę w skład powołanej dywizji powstaną m.in. w Grajewie, a także w Kolnie, Siemiatyczach czy w Czerwonym Borze pod Zambrowem. "Również Białystok, Suwałki, gdzie reaktywowaliśmy pułk przeciwpancerny - woj. podlaskie już niedługo będzie miało jednostki wojskowe" - oświadczył wicepremier. Podkreślił, że powołanie nowej dywizji to działanie o charakterze defensywnym,

"W 1994 roku został zlikwidowany garnizon w Grajewie. Wówczas rządziła koalicja SLD/PSL i powszechnie odbierano tę decyzję za błąd. Niewątpliwie najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polskie było obecne we wschodniej części naszego kraju. Każdy skrawek polskiej ziemi musi być broniony i będzie broniony gdyby doszło do zagrożenia. Rząd PiS odbudowuje garnizony na wschodzie, to za czasów koalicji PO/PSL likwidowano jednostki zwłaszcza na wschodzie kraju, otwierając w ten sposób Polskę przed Putinem" - mówił Błaszczak.

Szef MON zachęcał również mieszkańców do wstępowania do wojska, gdyż, jak ocenił, Polska jest dzięki temu bezpieczniejsza, a sama służba prezentuje korzystną ofertę. Zachęcił również do udziału w programie "Trenuj z wojskiem w Ferie", przewidującym dzień szkolenia dla chętnych z obsługi broni czy survivalu i organizowanym w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w okresie ferii zimowych.

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz najprawdopodobniej był to wypadek spowodowany upadkiem rakiety ukraińskiej obrony powietrznej.

21 listopada wicepremier szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.

Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia.

21 grudnia, podczas wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie, USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot. Na początku stycznie także Niemcy zadeklarowały, że przekażą baterię Patriot Ukrainie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wielka inwestycja PZPN? Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? "Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów"

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe