Niemieccy kaci – polskie ofiary. Unikatowa ekspozycja PWPW

Prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski podkreśla, że Wytwórnia od początku ściśle związana jest z odradzającą się polską państwowością.
– Była także związana bardzo silnie z Warszawą. To tutaj, w kompleksie Sanguszki, podczas kampanii wrześniowej, udostępniono ludności cywilnej liczne schrony. Najważniejszy epizod to obrona budynków PWPW w sierpniu 1944 roku. Obrona Reduty PWPW stała się legendą Powstania Warszawskiego. To tutaj doszło do zaciekłej walki z niemieckim okupantem – mówi szef PWPW S.A.
Wystawa z wielu powodów jest unikalna. Łącznie na ogrodzeniu wokół kompleksu budynków należących do PWPW S.A. zawisło 66 plansz o wymiarach 2 x 3 metry.
– Samo ogrodzenie jest historyczne, bo pamięta czas powstańczych walk. Ilość zaprezentowanych plansz symbolizuje każdy dzień Powstania Warszawskiego. Ekspozycja zawiera oryginalne biało-czarne zdjęcia, które zostały poddane koloryzacji. Są to fotografie ukazujące walki, ofiary, życie codzienne warszawiaków oraz katów – wyjaśnia prezes Woyciechowski.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zachęca także do skorzystania z aplikacji PWPW. Jej funkcjonowanie zaprezentował dziennikarzom Marcin Pachacz, ekspert firmy Bluebeacon. Aplikacja pozwala na zapoznanie się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych zdjęć. Użytkownicy aplikacji mają dostęp do bogatego materiału edukacyjnego w zróżnicowanej formie, np. plików graficznych i multimediów.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających przez trzy miesiące.
Izabela Kozłowska