Ten sondaż nie spodoba się Donaldowi Tuskowi. Kogo wyborcy opozycji widzą w roli premiera?

Kto powinien zostać premierem w Polsce po ewentualnej wygranej opozycji? W tym temacie od dłuższego czasu padają głównie trzy nazwiska.
 Ten sondaż nie spodoba się Donaldowi Tuskowi. Kogo wyborcy opozycji widzą w roli premiera?
/ Donald Tusk / fot. Wikipedia CC BY 2,0 EPP

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk i Szymon Hołownia to politycy opozycji, którzy najczęściej są wskazywani jako potencjalni kandydaci na stanowisko szefa polskiego rządu w sytuacji wygranej opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Kto premierem po wygranej opozycji?

Instytut Badań Pollster zapytał wyborców partii opozycyjnych o to, „kto powinien zostać premierem, jeśli opozycja wygra wybory?”.

Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na którego wskazało 34 proc. uczestników badania. Drugie miejsce przypadło Donaldowi Tuskowi, który otrzymał 24 proc. wskazań. Trzeci wynik należy do Szymona Hołowni, którego na stanowisku szefa rządu po wygranej opozycji widzi 16 proc. ankietowanych.

Na czwartym miejscu znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 9 proc. Dalej jest europoseł Robert Biedroń, który został wskazany przez 6 proc. respondentów. Z kolei tylko 3 proc. wskazań uzyskał wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty. Odpowiedź „ktoś inny” wybrało 1 proc. respondentów. Z kolei 7 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Prof. Rafał Chwedoruk o sondażu

Na temat rezultatów sondażu wypowiedział się politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.

– W PO kto inny jest liderem, a kto inny ostatnio startował w wyborach prezydenckich. To pokazuje dystans między najwierniejszym elektoratem a wyborcami, którzy sympatyzują z innymi partiami opozycyjnymi. Ich wyborcy wolą Rafała Trzaskowskiego – powiedział.

Chwedoruk zwrócił także uwagę na wiek Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska.

– Do tego dochodzi także czynnik pokoleniowy, bo jest spora różnica wieku między Trzaskowskim i Tuskiem. (…) Rozstrzygnąć musi się gra o premierostwo. Polityk, który zostanie kandydatem na premiera, będzie musiał zaoferować bardzo poważne rzeczy swojemu konkurentowi w zamian za to, że ten nie stanie mu na drodze. Nie będzie to więc prosta gra o wszystko – stwierdził prof. Chwedoruk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe