Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.
Wazne! Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”
Wazne! / grafika własna

Jednym z poruszanych tematów była kwestia jutrzejszej wizyty w Polsce dwóch komisarzy Komisji Europejskiej.

To ma być wizyta dwójki komisarzy, którzy ogłoszą, można powiedzieć, pewien progres w zakresie wykonywania funduszy głównych UE. Bo trochę ta dyskusja o KPO przykryła nam fakt, że my cały czas korzystamy z funduszy europejskich z głównej perspektywy budżetowej. Przymierzamy się w tej chwili, można powiedzieć, że rozpoczynamy korzystanie z kolejnej perspektywy budżetowej funduszy. To są daleko większe środki niż z KPO

– mówił Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk poruszał również kwestię wniosku o wypłatę pierwszej transzy KPO. – Wniosek o wypłatę środków z KPO będzie złożony, kiedy zaistnieje przestrzeń do tego, aby został sprawnie rozpatrzony przez Komisję Europejską – mówił minister ds. europejskich. Dodał, że Polska nie może pozwolić sobie na sytuację, w której nie wypełni części zobowiązań wobec Brukseli.

 

Zagłodzić Polskę

Komisja Europejska od dłuższego czasu odmawia wypłaty Polsce należnych jej pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Polski rząd zobowiązał się do wypełnienia szeregu tzw. kamieni milowych obejmujących często obszary pozostające poza kompetencjami instytucji unijnych. Procedowana nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przenosi uprawnienia prowadzenia spraw dyscyplinarnych z kolejnego już po Izbie Dyscyplinarnej organu – Izby Odpowiedzialności Zawodowej, do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co część ekspertów uznaje za niekonstytucyjne. Wprowadza również możliwość wzajemnego „testowania niezawisłości” sędziów, co grozi chaosem w systemie sądownictwa. Co więcej, poprawki wprowadzone do ustawy przez Senat możliwość „testowania” dają wyłącznie „postsędziom” powołanym przed 2015 rokiem.

Państwa takie jak Polska i Węgry trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię

– mówiła niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośnie Deutschlandfunk w 2020 roku. Dziś triumfuje.

Polska pomimo braku wypłaty środków z KPO już współfinansuje cały program skierowany do państw europejskich.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe