"Prorok Ryszard" mówił to już dawno. Nie posłuchano mnie...
Dziś Grafzero vlog literacki wraca do krótkiej formy. W niewielkim felietonie rozważymy dwa inne przypadki uprzedzeń czytelniczych: uprzedzenie gatunkowe i narodowe.
SZMAL I PIRAMIDA
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że od roku szkolnego 2023/2024 zapoczątkowana zostanie reforma nauczania religii i etyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Uczeń, który nie będzie chciał uczęszczać na zajęcia z etyki będzie mógł wybrać religię. Zmiana pozwoli na taką organizację nauki, aby, między innymi, umożliwić rodzicom wychowanie dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Rodzi to również pytania o ewentualne umieszczenie religii i etyki na liście dodatkowych przedmiotów maturalnych.
W Unii Europejskiej nie ustają próby wdrożenia do przepisów prawa postulatów ideologii gender. Przykładem tego jest wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Opiera się ona na zasadach, zgodnie z którymi źródłem przemocy nie są patologiczne zachowania, a – podobnie jak w Konwencji stambulskiej – samo istnienie pewnych konstrukcji społecznych. Natomiast tym razem Komisja Europejska poszła o krok dalej – zaproponowała, aby za krytykę genderowych teorii mogło grozić nawet dwa lata więzienia.
MAGDA OGÓREK KONTRA RYSZARD CZARNECKI : „BĘDĘ MÓWIŁ TO,CO BĘDĘ CHCIAŁ”
Dwa lata po wybuchach w Bejrucie: UE a Liban
W Polsce trwa dyskusja wokół podręcznika „Historia i teraźniejszość”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do prewencyjnego ocenzurowania publikacji. Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons, zapowiedział złożenie pozwu wobec prof. Roszkowskiego. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję w obronie autora podręcznika, mającą na celu wyrażenie sprzeciwu wobec działań cenzorskich.
Działające w Polsce organizacje proaborcyjne dopuszczają się naruszania prawa poprzez udostępnianie kobietom środków poronnych. Takie praktyki noszą znamiona przestępstwa z art. 152 Kodeksu karnego czyli pomocy w przeprowadzeniu aborcji z naruszeniem przepisów ustawy. Obowiązkiem organów ścigania jest podjęcie stosownych działań w tego typu sytuacjach. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla śledczych wskazujący m.in. podstawy prawne przeciwdziałania aborcji farmakologicznej czy reklamie środków poronnych.
Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie karnej dotyczącej znieważenia prezesa Ordo Iuris Jerzego Kwaśniewskiego przez aktywistkę LGBT. Działaczka została zobowiązana do przeproszenia Jerzego Kwaśniewskiego na Facebooku oraz pokrycia kosztów postępowania. Sąd umorzył także warunkowo postępowanie na okres roku próby. Kobieta znana jest głównie z akcji rozklejania w 2019 r. w Płocku naklejek przedstawiających Matkę Boską Częstochowską z „aureolą” w barwach logotypu LGBT.
Pocztówka z Kazachstanu. Także o repatriacji
Stany Zjednoczone szczycą się tym, że nie negocjują z terrorystami, że nigdy nie spełniają ich żądań w zamian za na przykład uwolnienie porwanych amerykańskich obywateli. Szkoda, że brak im konsekwencji, gdy zakładników bierze Rosja. Szczególnie że dziś chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to państwo terrorystyczne.
„MAZURKI DĄBROWSKIEGO” MONACHIUM 1972-2022...
Komisja Europejska opublikowała tzw. zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczące inicjatywy „Strategiczne ramy UE dotyczące zdrowia na świecie”. Dokument tego typu, zwany jeszcze do niedawna „mapą drogową”, tworzony jest przy okazji każdej inicjatywy legislacyjnej proponowanej przez KE. W istocie zawiera stosunkowo krótkie, lecz treściwe przedstawienie inicjatywy, motywacje jakie za nią stoją, cele, jakie Komisja chce osiągnąć oraz środki mające ku temu posłużyć, co ostatecznie pozwala na przewidzenie ogólnego kształtu aktu prawnego, jaki na koniec procesu konsultacji Komisja najprawdopodobniej przedstawi. Również w tym przypadku, ten zaledwie trzystronicowy dokument, dostarcza wielu informacji, które – co kluczowe, niestety rodzą uzasadnione obawy, że KE po raz kolejny podejmuje się prac nad aktem, który zmierzać będzie do przekroczenia zakresu powierzonych UE kompetencji, czy wręcz do przyznania UE uprawnień, które państwa członkowskie zastrzegły wcześniej dla siebie w drodze postanowień traktatowych.
JAK KROSNO I GUESTROW ZNOKAUTOWAŁY CARDIFF...
Za każdym razem w okolicach 1 sierpnia przypomina się nam o tym, że jesteśmy narodem wyjątkowych przegrywów, lubujących się w martyrologii i świętowaniu klęsk. Czy tak jest w istocie?
Agencja Narodów Zjednoczonych – UNFPA, nagrodziła dziesięć przedsiębiorstw, których projekty, w założeniu, mają „zmienić życie kobiet i dziewczynek”. Wyzwanie teoretycznie skupiało się na opracowaniu innowacyjnych rozwiązań jako klucza do przyspieszenia postępu dla kobiet i dziewcząt na całym świecie. Większość zwycięzców zajmuje się jednak promowaniem kwestii genderowych oraz rozpowszechnianiem informacji na temat antykoncepcji i tzw. praw reprodukcyjnych wśród dorastających dziewcząt i młodych kobiet w krajach rozwijających się. Nagrodzone projekty zostaną sfinansowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a ich wysiłki będą dalej rozwijane i realizowane w perspektywie długoterminowej we współpracy ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO), Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (ITU) oraz Międzynarodowym Centrum Handlu.
- Federalizacja Unii Europejskiej pod przywództwem Niemiec i agresja Rosji na Ukrainę, to dwa sposoby realizacji tego samego, od wieków, celu, czyli podzielenia Eurazji między dwa agresywne narody Rosjan i Niemców z granicą między ich strefami wpływów ustaloną jeszcze w 1939 r. w pakcie Ribbentrop – Mołotow, na mniej-więcej Linii Curzona – mówi Wojciech Pasternak, krakowski antykwariusz aktywny od lat społecznie.
Przez rok w Unii Europejskiej trwała Konferencja o Przyszłości Europy - CoFoE. Projekt miał być okazją do wysłuchania woli obywateli państw UE co do kierunku reform w Unii. W rzeczywistości CoFoE posłużyła unijnym włodarzom do uzyskania fałszywej legitymacji społecznej dla od dawna planowanych przez nich zmian i projektów. Od początku Konferencji, Ordo Iuris śledził ten projekt i poprzez debaty i publikacje alarmował o zagrożeniach. Instytut opublikował komentarz podsumowujący dotychczasowe wydarzenia związane z CoFoE. Ordo Iuris podkreśla, że zalecenia Konferencji zmierzają do zmiany podziału kompetencji pomiędzy UE a państwami m.in. w zakresie ochrony zdrowia czy ograniczyć pluralizm mediów. Instytut zwraca uwagę również na szereg uchybień proceduralnych.
Pomiędzy Polską a Komisją Europejską od 2017 r. trwa tzw. spór o praworządność. W ostatnich tygodniach KE opublikowała kolejną edycję „Sprawozdania na temat praworządności”, w którym powtarza zarzuty wobec Polski i formułuje zalecenia mające zmierzać do poprawy stanu praworządności. Wymieniono wśród nich m.in. działania mogące prowadzić do ograniczenia możliwości korzystania z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Instytut Ordo Iuris, w odpowiedzi na Sprawozdanie, przygotował analizę, w której wskazuje, że nie istnieje legalna definicja praworządności, a działania podejmowane przez Komisję mogą prowadzić do naruszenia kompetencji państw.