W tym tygodniu ukazał się raport Banku Światowego (BŚ), pokazujący skutki wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie dla gospodarek obydwu tych krajów, ale także krajów regionu (Europy Środkowo-Wschodniej) i Azji Środkowej.
Siedem podwyżek stóp procentowych poskutkowało podwyżkami rat kredytów nawet o kilkaset złotych. Według Rady Polityki Pieniężnej może nie być to ostatnie słowo i dlatego rząd rozważa wprowadzenie „tarczy antystopowej” – narzędzia, które złagodziłoby skutki podniesionych stóp dla kredytobiorców.
Z sondażu IBSP na zlecenie Stanu Polityki wynika, że gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z bardzo dużą przewagą nad opozycją. Poparcie dla partii rządzącej wzrosło od ostatniego badania aż o 6 pkt proc.
W nocy z 13 na 14 kwietnia na lotnisku pod Chersoniem doszło do potężnej eksplozji. Na ten moment żadna ze stron wojny na Ukrainie nie informuje o szczegółach dot. ataku, jednak nagrania i zdjęcia dostępne w sieci wskazują, że rozbłysk po wybuchu był bardzo dużych rozmiarów.
Jednym z obszarów szczególnie dotkniętych sankcjami nałożonymi na Rosję jest obwód kaliningradzki. Blokada wydawania wiz sprawiła, że ok. milion mieszkańców obwodu zostało odciętych od reszty kraju.
„Tekst Greenpeace o wojnie w Ukrainie usunięty po interwencji polskiego oddziału” – informuje red. Witold Jurasz z Onet.pl. Publikacja miała zawierać prorosyjskie i antynatowskie tezy i została już usunięta ze strony.
– Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się wojna sprawi, że jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje jej negatywne konsekwencje, szczególnie klęskę głodu – mówił sekretarz generalny ONZ.
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,73 mln osób – poinformowała Straż Graniczna. W środę z Ukrainy przybyło 24,7 tys. osób, a do godz. 7:00 w czwartek 6 tys. osób. Od początku rosyjskiej inwazji granicę z Polski na Ukrainę przekroczyło natomiast 629 tys. osób, w tym 20 tys. w środę.
„W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny na Ukrainie tysiące Finów zapisało się na szkolenia wojskowe i z pierwszej pomocy. Po raz pierwszy w historii Finlandii większość obywateli opowiada się za przystąpieniem do NATO” – pisze portal USA Today.
„Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę” – pisze w czwartek portal CNN, cytując ekspertów.
– Widzieliśmy dramatyczne filmy i zdjęcia. Pokazywano nam obrazy, które odkryto tuż po wycofaniu się sił rosyjskich. Rosjanie prowadzą wojnę totalną – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył przy tym, że Rosja za udział w inwazji powinna być izolowana na każdym możliwym polu.
„Nowe zarzuty w śledztwie: rosyjskie materiały wybuchowe powodują katastrofę samolotu byłego prezydenta Polski” – pisze „Helsingin Sanomat” na temat prezentacji raportu Komisji ds. Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Publikację skomentował fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä.
Ukraińskie media donoszą o podwójnym trafieniu krążownika rakietowego „Moskwa”. Krążownik rakietowy „Moskwa” jest okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej. To z niego odbywał się ostrzał rakietowy ukraińskich miast. To dowódca tego okrętu domagał się poddania marynarzy Wyspy Wężowej.
„Pociski Neptun trafiły w krążownik Moskwa. Okręt, z którego orki wystrzeliły rakiety na spokojne miasta Ukrainy, płonie” – pisze ukraiński portal Sport.ua. Krążownik rakietowy „Moskwa” jest okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej. To dowódca tego okrętu domagał się poddania marynarzy Wyspy Wężowej.
Zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka – poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów. W jego skład wejdą m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce.
Środowiska konserwatywne od dawna zwracają uwagę na nihilizm zawarty w haśle proponowanym przez Jerzego Owsiaka – „Róbta, co chceta”. Czy do tej samej obawy odnosił się Radosław Sikorski, używając takiego określenia na zdziczenie rosyjskich żołnierzy dokonujących inwazji na Ukrainie?
Niestety, nie wejdziemy do NATO. Chciałbym podkreślić, że potrzebne nam są gwarancje bezpieczeństwa - mamy niebezpiecznych sąsiadów, którzy przybywają tu, by torturować i zabijać ludzi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
– To nie wojna, to terroryzm, gdy wysyła się żołnierzy, by mordowali cywilów. To oblicze wojny, z którym nie jesteśmy w stanie i nie możemy się pogodzić – powiedział po wizycie w podkijowskich miastach prezydent Andrzej Duda.
Większość Ukraińców nie zamierza zostać w Polsce na stałe. Taką odpowiedź wybrało jedynie 7 proc. ankietowanych – czytamy dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.