W sobotę 17 grudnia 2022 r. o godzinie 6 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia tamtych lat, określane mianem “masakry na Wybrzeżu”. W tym roku przypada 52. rocznica Grudnia '70. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
– Dla NSZZ “Solidarność” pamięć historyczna jest tak samo ważna, jak codzienna ciężka praca na rzecz członków Związku i polskich pracowników – powiedział nam Piotr Duda, szef "S" w trakcie obchodów 52. rocznicy Grudnia 1970, które odbywały się w Gdyni.
Dzisiaj odbyło się spotkanie wigilijne członków NSZZ „Solidarność” regionu płockiego. – W okresie przedświątecznym członkowie „Solidarności” spotykamy się w różnych zakątkach naszego kraju. Mamy przecież w statucie wpisaną naukę społeczną Kościoła, łamiemy się opłatkiem, wspominamy rok, który się kończy, cieszymy się z narodzin Pana Jezusa – powiedział do uczestników spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.
- Zamordowani górnicy z kopalni Wujek to nasi bohaterowie, którym jesteśmy winni pamięć, szacunek i dozgonną wdzięczność - napisał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w liście do uczestników piątkowych obchodów upamiętniających ofiary pacyfikacji kopalni Wujek.
– Dziękuję wam wszystkim za tę wielką, wielką solidarność, życząc wam na nadchodzące święta przede wszystkim spokoju. Abyśmy mogli choć na chwilę się oderwać od tej trudnej rzeczywistości – życzył szef Solidarności Piotr Duda podczas spotkania opłatkowego Regionu Ziemia Łódzka. Apelował o dokonywanie dobrych wyborów w nadchodzących wyborach. Zarówno związkowych, jak i parlamentarno-samorządowych.
„Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku to była wojna komunistów z Solidarnością. Bo to nie naród, ale działaczy i członków Solidarności wsadzano do więzień i obozów internowania. To ich strajki były pacyfikowane czołgami i to do nich strzelano” – napisał do uczestników uroczystości odsłonięcia mozaiki witrażowej upamiętniającej pacyfikację jastrzębskich kopalń przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.
15 grudnia przedstawiciele pracowników lubelskich DPS-ów byli obecni na Sesji Rady Miasta Lublin. Pracownicy domagają się podwyżki swoich płac.
Kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego (cmentarz na Brochowie) złożyli w imieniu dolnośląskiej Solidarności wiceprzewodniczący Piotr Majchrzak i sekretarz Grzegorz Makul.
16 grudnia 1981 r. doszło do brutalnej pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach. Milicja otworzyła ogień do protestujących górników, w efekcie czego śmierć poniosło 9 z nich, a wielu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
W obronie trzech zwolnionych pracownic protestowali pod szczecińskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej związkowcy z „Solidarności”. Panie Iwona, Agnieszka i Joanna otrzymały „dyscyplinarki” na początku listopada, za rzekome buczenie podczas zwołanego przez pracodawcę spotkania z prezesem.
Średnio o 900 zł brutto wzrosną od stycznia zarobki w firmie Constantia ColorCup w Jejkowicach. Porozumienie gwarantujące pracownikom spółki wzrost płac w tej wysokości przedstawiciele „Solidarności” i pracodawcy podpisali 12 grudnia.
W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbył się V Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów.
W spółce Energetyka Cieszyńska powstała najmłodsza organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” w Regionie Podbeskidzie. Przewodniczącym organizacji został wybrany pan Patrycjusz Panewka.
W Nowej Hucie obchody rocznicy 13 grudnia rozpoczęto spotkaniem pod Pomnikiem Solidarności. W tym mroźnym dniu pamięć ofiar uczcili związkowcy, działacze, przedstawiciele Zarządu Regionu Małopolskiego oraz lokalne władze. Uroczystości w Regionie Małopolskim odbywały się również pod Krzyżem Katyńskim.
Upamiętnienie 41. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Olsztynie rozpoczęła premiera filmu "Atak na Region". "Tygodnik Solidarność" objął patronatem medialnym to wydarzenie.
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej rozpoczął tegoroczne uroczystości upamiętnienia ofiar stanu wojennego, które odbyły się we Wrocławiu.
O śmierci wieloletniego przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Fabryce Kabli Ożarów poinformował Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczył we wtorek Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.
Podczas dzisiejszych uroczystości 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, list odczytał – w imieniu Prezydenta RP – Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.
- My, pamiętający stan wojenny już przez lata nagadaliśmy się, poklepaliśmy po plecach, jacy to odważni byliśmy, a dzisiaj niech prawda o tamtych dniach dociera do młodych - mówi "TS" Józef Mozolewski, przewodniczący NSZZ "S" Regionu Podlaskiego. W Białymstoku odbyły się uroczystości 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jednym z jego elementów była żywa lekcja historii pt. „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!” przygotowana przez młodzież szkolną. "Tygodnik Solidarność" objął patronatem medialnym to wydarzenie.