W dniach 6-7 października 2022r. w Trzyńcu odbyło się 9 spotkanie przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych z firm hutniczych działających na terenie Czech, Polski i Słowacji. Uczestnicy spotkania wystosowali wspólne Wezwanie, które jutro ma zostać przekazane przedstawicielom rządu, pracodawców i europarlamentarzystom.
- Poinformowano mnie, że pracownicy złożyli na mnie skargę, że rzekomo chodziłem po oddziałach, namawiam ludzi do strajków, do tego, żeby chodzili na zwolnienia lekarskie. To jest kompletny absurd. Poproszono mnie, bym spisał notatkę na temat wydarzeń z tamtego dnia. Notatkę dostarczyłem. Po kilku dniach wpłynęło do zarządu organizacji związkowej pismo, że pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę o pracę - mówi zastępcą przewodniczącego organizacji zakładowej NSZZ Solidarność w Browarze Braniewo Kamil Lazarewicz.
12 października pracownicy Huty Pokój będą protestować przed siedzibą zakładu w Rudzie Śląskiej. Powody akcji protestacyjnej to trudna sytuacja spółki Huta Pokój Konstrukcje oraz nierealizowanie obietnic złożonych pracownikom firmy przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
W dniach 7-8 października 2022 r Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego po raz pierwszy pełniła służbę przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Pismo adresowane do Tadeusza Krzakowskiego z żądaniem dokonania korekty budżetu na 2022 rok i zabezpieczenia środków na podwyżki w 2023 roku dla pracowników MOPS i DPS trafiło do legnickiego Ratusza. Związkowcy dali prezydentowi siedem dni na spełnienie ich roszczeń, inaczej grożą rozpoczęciem strajku w obu instytucjach.
W poniedziałek 10 października br. na antenie Radia Gdańsk gościł Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”. Rozmowa dotyczyła trzech postulatów Solidarności, w sprawie których związkowcy będą manifestować w Warszawie 17 listopada.
W dniu 5 października zakończył się dwutygodniowy cykl spotkań działaczy NSZZ „Solidarność” z pracownikami Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zainteresowanie problematyką pracowniczą i związkową przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
W niedzielę, 9 października przed Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbyła się pikieta w obronie wyrzuconej z pracy Przewodniczącej i części Komisji Zakładowej.
Sejm PRL 8 października 1982 r. przyjął ustawę o związkach zawodowych, delegalizując jednocześnie wszystkie istniejące organizacje, na czele z „Solidarnością”. W efekcie wywołało to falę protestów w całym kraju. Do największych starć z ZOMO doszło w stoczni w Gdańsku, gdzie aresztowano ok. 270 osób, w Nowej Hucie w Krakowie pod pomnikiem Lenina, gdzie zginął 20-letni robotnik. Do dużej manifestacji członków i sympatyków „Solidarności” doszło również 13 października we Wrocławiu. Zamieszki objęły obszar Starego Miasta i trwały do późnej nocy.
- Sekretariat się rozwija. Mamy w planach dołączenie do niego kolejnej Krajowej Sekcji. Liczę na to, że w najbliższej kadencji będzie liczył 40 tys. członków - mówił podczas uroczystości 30-lecia Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność jego przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz.
- Nie robimy protestów politycznych, nie będziemy zbrojnym ramieniem żadnej opozycji, ani obecnej, ani w przypadku rządów innych opcji - pisowskiej. Nie. My chcemy z każdym rządem rozmawiać, ale jeżeli rozmowy idą w złym kierunku, to ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jasno nam mówi, jakie są kolejne działania – przekonuje Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” mówiąc o powodach podjęcia decyzji o organizacji przez Solidarność protestu 17 listopada.
Te słowa wygłosił prezydent Andrzej Duda nad urną z prochami Mieczysława Gila, byłego organizatora strajków w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie, organizatora strajków, i struktur NSZZ Solidarność”, przywódcy Solidarności w Krakowie i w Małopolsce, opozycjonisty, więźnia politycznego uczestnika rozmów okrągłostołowych, posła i senatora niezależnej Rzeczpospolitej Polskiej wieloletniego felietonisty „Tygodnika Solidarność”, wręczając Jego Rodzinie przyznany pośmiertnie Order Odrodzenia Polski.
Poprawa warunków pracy i płacy pracowników Domów Pomocy Społecznej w województwie opolskim to temat spotkania przedstawicieli organizacji związkowych DPS-ów z przewodniczącą Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego Cecylią Gonet i jej zastępcą Dariuszem Brzęczkiem w siedzibie Regionu. W spotkaniu, które odbyło się 4 października, uczestniczył przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Pomocy Społecznej Zbigniew Spendel.
– Mieczysław Gil był zawsze przesiąknięty ideą służenia drugiemu człowiekowi i współtworzenia dobra, które nazywamy dobrem wspólnym – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych opozycjonisty z czasów PRL, działacza Solidarności i długoletniego współpracownika „Tygodnika Solidarność”, które odbywają się w Krakowie.
W dniach 1-4 października, delegacja NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego przebywała na Litwie w związku z sytuacją polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Działalność tej szkoły jest obecnie utrudniana przez lokalne litewskie władze.
Po dwóch turach rozmów z rządem Solidarność zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji jego postulatów. – Nie szykujemy protestu przeciwko rządowi, ale na rzecz realizacji naszych postulatów – powiedział podczas dyskusji szef Solidarności Piotr Duda.
Dziś gościem na antenie Radia ZET był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność” Piotr Duda. Głównym tematem rozmowy były trzy postulaty, których realizacji domaga się od rządu NSZZ „Solidarność”, czyli tak zwane 3xP.
Piloci będący na samozatrudnieniu i świadczący usługi na rzecz PLL LOT S.A. starają się o podjęcie rokowań w sprawie zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy w LOT Crew sp. z o.o. - Uważamy, że jest to krok w kierunku unormowania relacji pomiędzy PLL LOT a pilotami i personelem pokładowym. Obecnie relacje te opierają się na zaledwie kilku stronach indywidualnie zawieranych umów zlecenia - tłumaczą.
Pikieta odbędzie się w obronie wyrzuconej z pracy przewodniczącej i części komisji zakładowej oraz jako sprzeciw wobec postępowania dyrektor MWL.
Region Częstochowski NSZZ "Solidarność" tradycyjnie w dniu 19 października 2022 r. organizuje wyjazdową pielgrzymkę do grobu patrona „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, w 38. rocznicę męczeńskiej śmierci.