„Rada KSOiW podjęła decyzję o kontynuowaniu akcji protestacyjnej rozpoczętej w ubiegłym roku szkolnym. Placówki oświatowe pozostaną oflagowane, a plakatowa akcja informacyjna dotycząca warunków pracy i płacy nauczycieli będzie nadal prowadzona” – napisano w najnowszym komunikacie Rady z 1 września.
„Czterdzieści dwa lata temu dokonał się nasz historyczny sukces, z którego powinniśmy być dumni, który powinien nam przypominać, że Ojczyzną i wolnością nie można kupczyć. Ojczyzna to Matka, którą w sposób szczególny należy chronić i o nią dbać, a nie poszukiwać jej wrogów, pomocnych w zdobyciu politycznej władzy” – czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, przyjętym z okazji państwowego święta Dnia Solidarności i Wolności.
Podczas IX Walnego Zebrania Delegatów Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 31 sierpnia w Lubinie, dokonano wyboru uzupełniającego do Zarządu Regionu. Nowym członkiem ZR Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” został wybrany Bartosz Budziak. Na 80 głosujących delegatów uzyskał 71 głosów.
– Dzisiejsza rocznica staje się dogodną okazją, aby na nowo przypomnieć sobie ideę solidarności – mówił ks. Nikodem Rybczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji rzeszowskiej podczas regionalnych obchodów 42. rocznicy powstania Solidarności zorganizowanych w Rzeszowie.
"Solidarność", która zrodziła się pod znakiem Maryi, w swoim DNA ma zakodowane naturalne pragnienie, aby z Nią stawać w obronie dobra i prawdziwej wolności Polski i Polaków. Maryja jest bramą tej wolności – powiedział gospodarz miejsca Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda w homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy świętej w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku.
31 sierpnia w Gdańsku odbyły się obchody 42. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 34. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. W uroczystości wziął udział m.in premier Mateusz Morawiecki, wraz z minister Marleną Maląg i parlamentarzystami, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, bohaterzy Sierpnia 80, a także wielu innych znamienitych gości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
– Został nam jeden postulat, czternasty – emerytury stażowe. Panie Premierze, my tego nie odpuścimy – zwrócił się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania NSZZ „S”, które odbywają się w Gdańsku.
– Przed 42 laty powstał ruch – jeden z największych, jeśli nie największy na świecie. Ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu. Bez strachu, ale z rozwagą – taka była Solidarność i robotnicy Sierpnia. Dzieło, które rozpoczęli, przyczyniło się do skruszenia wielkiego potężnego systemu. Systemu, który wydawało się, że spętał nas i pół świata na dziesięciolecia – mówił podczas uroczystości 42. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 34. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. premier Mateusz Morawiecki.
„Gdzie jak gdzie, ale akurat w Polsce hasło «pracujmy mniej» powinno być oczywistością. Niestety – zbyt wielu uwierzyło u nas, że jedynym przeznaczeniem człowieka jest praca aż do śmierci. To szkodliwe przekonanie trzeba rozbijać”. Tak zaczynał się tekst, który napisałem na tych łamach przeszło rok temu. Mocno licząc, że lansowana przez Solidarność propozycja emerytur stażowych będzie krokiem w takim właśnie kierunku. Niestety…
Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Godność odsłonięta została dzisiaj w Porcie Gdańskim tablica upamiętniająca walkę portowców o godność, prawa pracownicze i wolność. Tablica znajduje się na budynku dawnego zarządu portu przy ul. Zamknięta 12, obok kościoła Morskiego. To jeden z akcentów tegorocznych obchodów rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania gdańskich porozumień sierpniowych.
W dniu 31 sierpnia w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbywają się obchody 42. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 34. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. Zapraszamy do śledzenia uroczystości głównych z udziałem przewodniczącego “S” Piotra Dudy i najwyższych władz w państwie, które odbywają się w Gdańsku.
Związkowcy z urzędów i instytucji podległych Prezydentowi Wrocławia zrzeszeni w NSZZ “Solidarność” podpisali w środę 30 sierpnia porozumienie płacowe z przedstawicielami Urzędu Miasta - sekretarzem Włodzimierzem Patalasem i skarbnikiem UM Marcinem Urbanem.
Drodzy odznaczeni, bohaterowie naszej wolności, bohaterowie całego pokolenia urodzonego w latach 80., za tę wolność chcę Wam osobiście podziękować jako Polak wtedy właśnie urodzony – powiedział podczas dzisiejszych obchodów wydarzeń sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim Karol Nawrocki, prezes IPN-u.
– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w wyniku protestu robotniczego. To słowa z preambuły statutu NSZZ „Solidarność”. Dlatego, gdy zbliżają się dni rocznic, my, ludzie Solidarności, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz, niezależnie od tego, czy są wybory parlamentarne, czy samorządowe, zawsze jesteśmy w tych miejscach, gdzie rodziła się Solidarność – mówił w trakcie dzisiejszych obchodów wydarzeń sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.
"Solidarność zwyciężyła i jest tutaj z nami! Jest z nami w osobach bohaterów tamtych dni, ludzi Solidarności, którzy stali wtedy pod gorzowską katedrą" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie we wtorek odsłonił instalację upamiętniającą wydarzenia Gorzowskiego Sierpnia.
Z okazji zbliżającego się Dnia Solidarności i Wolności Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Lubaczowie zorganizował rajd rowerowy.
Po wybuchu protestów robotniczych i strajku w stoczni gdańskiej 31 sierpnia 1980 r. doszło do podpisania porozumień sierpniowych, a w konsekwencji do utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wydarzenia na Pomorzu zostały poprzedzone lipcowymi protestami w zakładach pracy na Lubelszczyźnie. Również w Kraśniku.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa uczcił 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
W piątek 26 sierpnia 2022 r. odbyło się w Volkswagen Poznań Posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, podczas którego zostało przyjęte porozumienie, które zakłada wypłatę jednorazowego świadczenia finansowego.
Dziś w budynku Komisji Krajowej w Warszawie doszło do spotkania Przewodniczącego Piotra Dudy i Henryka Nakoniecznego, członka prezydium Komisji Krajowej z Marleną Maląg, ministerstwo rodziny i polityki społecznej.