Dziś rozpoczyna się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Pierwszego dnia zostaną rozegrane dwa etapy. Po kilkunastu kilometrach niestety doszło do kraksy na skutek czego kilku kolarzy musiało gonić peleton.
– Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków jest perełką Solidarności. Pokazuje on, że nasz Związek to nie tylko praca, spory zbiorowe, walka o wyższe płace i strajki, ale również sport, który mamy wpisany w naszym Statucie. Zbudowaliśmy fajną markę, która także w środowisku sportowym mówi, czym jest Solidarność – podkreśla Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka i szef komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
– Aby odnosić sukcesy, trzeba się urodzić kolarzem, choć ciężka praca oczywiście jest także bardzo ważna. Gdy talent nie jest poparty ciężką pracą, to samym talentem nie da się pojechać w seniorach – mówi Dariusz Baranowski, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, olimpijczyk, uczestnik Wyścigu Pokoju i zwycięzca Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku.
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Parlamentu oraz liczna rzesza członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” uczestniczyli w obchodach 46. rocznicy Radomskiego Czerwca’76. U zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego odprawiona została msza święta celebrowana przez biskupa Marka Solarczyka, Ordynariusza Diecezji Radomskiej. Honorowe miejsce w czasie obchodów zajęli oczywiście uczestnicy wydarzeń z 1976 roku – Bohaterowie Radomskiego Czerwca na czele ze Stanisławem Kowalskim, prezesem Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ‘76.
W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionów, szefów sekretariatów branżowych, członków prezydium KK z Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.
W zorganizowanych Zawodach Regionalnych i Towarzyskich w Skokach przez Przeszkody 25 i 26 czerwca w Prudniku – Chocim przez Zarząd Stadniny Koni Prudnik sp. z o.o. oraz Ludowy Klub Jeździecki „OLIMP” Prudnik wzięło udział 130 zawodników z woj. opolskiego oraz z sąsiednich województw.
W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionów, szefów sekretariatów branżowych, członków prezydium KK. Obecni są także członkowie Rady Dialogu Społecznego.
Ostatnie przed wakacjami posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” poświęcone było przede wszystkim podsumowaniu funkcjonowania punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy, który funkcjonował przez trzy miesiące w siedzibie gdańskiej Solidarności.
Strajk wybuchł w czwartek 28 czerwca 1956 roku rano w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski. Do 10:30 strajkowali już robotnicy w kilku największych zakładach w mieście. Następnie sformowano pochód, do którego spontanicznie przyłączali się mieszkańcy Poznania. Ludzie domagali się cofnięcia narzuconych norm pracy, podwyżek płac i obniżenia wysokich cen. Wznoszono hasła dotyczące zarówno sfery materialnej, np. „Żądamy podwyżki płac”, "Chcemy żyć jak ludzie”, czy „Chcemy chleba”, ale też polityczne, m.in. „Precz z komunistami”, „Precz z Moskalami” i „My chcemy wolności”.
27 czerwca po długotrwałej chorobie zmarł współzałożyciel i wieloletni przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWB Turów śp. Piotr Konieczny.
„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.
W niedzielę, 26 czerwca br., odbyły się uroczystości miejskie dla uczczenia 42. rocznicy pierwszego protestu robotniczego w Filii WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim.
23 czerwca 2022 r. w auli Regionu odbyło się sprawozdawcze XXVII Walne Zebranie Delegatów Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność". Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniami z pracy Zarządu Regionu w obecnej kadencji (od 2018 r.) oraz Regionalnej Komisji Rewizyjnej.
Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników już teraz mają nieunikniony wpływ na letnie podróże po Europie. Lotniska i linie lotnicze z trudem walczą o pracowników. W Polsce też czas na zmiany. Z inicjatywą wyszli działacze NSZZ „Solidarność”, którzy postanowili zrzeszyć osoby, które pracują na pokładach samolotów, często są zatrudnione na kontraktach B2B i chcą walczyć o swoje prawa.
"To stąd popłynęły w świat obrazy, które stały się symbolami czerwcowego zrywu i nadciągającego dziejowego przełomu" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości upamiętniających wydarzenia Czerwca 1976 roku w Ursusie. "Tygodnik Solidarność" jest patronem medialnym tego wydarzenia.
- To był protest przeciwko złemu traktowaniu, powrót do podmiotowości człowieka pracy, Polaka w codziennym życiu i ciche dążenie do wolnej i niepodległej ojczyzny - powiedział w Płocku o wystąpieniach robotniczych z czerwca 1976 r. przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
W Radomiu trwają uroczystości związane z 46. rocznicą Czerwca 1976 roku.
W PRL, państwie określającym się jako republika ludu pracującego, w którym – jak głosiła Konstytucja PRL z 1952 roku – „władza należy do ludu pracującego miast i wsi”, argumentem była milicyjna pałka a bywało, że i karabinowe kule. Z buntu robotników w 1976 r. zrodziły się Komitet Obrony Robotników i Wolne Związki Zawodowe.
Imiona i nazwiska ponad 250 działaczy antykomunistycznych znalazły się na tablicy pamiątkowej, którą odsłonięto na początku czerwca w celi byłego aresztu milicyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Celę pozostawiono na pamiątkę, bo w odremontowanej zabytkowej willi, w której mieścił się przed laty areszt, działa od niedawna Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości.