Ruszył I etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków Wiadomości
Ruszył I etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków

Dziś rozpoczyna się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Pierwszego dnia zostaną rozegrane dwa etapy. Po kilkunastu kilometrach niestety doszło do kraksy na skutek czego kilku kolarzy musiało gonić peleton.

Wiadomości
[Nasz wywiad] Waldemar Krenc: Wyścig jest perełką Solidarności

– Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków jest perełką Solidarności. Pokazuje on, że nasz Związek to nie tylko praca, spory zbiorowe, walka o wyższe płace i strajki, ale również sport, który mamy wpisany w naszym Statucie. Zbudowaliśmy fajną markę, która także w środowisku sportowym mówi, czym jest Solidarność – podkreśla Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka i szef komitetu organizacyjnego 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

Wiadomości
[Nasz wywiad] Dariusz Baranowski: Zwycięstwo w takim wyścigu może dać szansę

– Aby odnosić sukcesy, trzeba się urodzić kolarzem, choć ciężka praca oczywiście jest także bardzo ważna. Gdy talent nie jest poparty ciężką pracą, to samym talentem nie da się pojechać w seniorach – mówi Dariusz Baranowski, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, olimpijczyk, uczestnik Wyścigu Pokoju i zwycięzca Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków w 1993 roku, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

Jutro rusza 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków - Zdecydują bonifikaty Wiadomości
Jutro rusza 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków - Zdecydują bonifikaty

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku. 

Obchody 46. rocznicy Radomskiego Czerwca’76 z ostatniej chwili
Obchody 46. rocznicy Radomskiego Czerwca’76

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Parlamentu oraz liczna rzesza członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” uczestniczyli w obchodach 46. rocznicy Radomskiego Czerwca’76. U zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego odprawiona została msza święta celebrowana przez biskupa Marka Solarczyka, Ordynariusza Diecezji Radomskiej. Honorowe miejsce w czasie obchodów zajęli oczywiście uczestnicy wydarzeń z 1976 roku – Bohaterowie Radomskiego Czerwca na czele ze Stanisławem Kowalskim, prezesem Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ‘76.

Spotkanie przewodniczących Solidarności z ministrem Soboniem. „To duża zmiana podatkowa” Wiadomości
Spotkanie przewodniczących Solidarności z ministrem Soboniem. „To duża zmiana podatkowa”

W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionów, szefów sekretariatów branżowych, członków prezydium KK z Arturem Soboniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. 

Zawody konne o Puchar Przewodniczącej Zarządu Regionu Śląska Opolskiego z ostatniej chwili
Zawody konne o Puchar Przewodniczącej Zarządu Regionu Śląska Opolskiego

W zorganizowanych Zawodach Regionalnych i Towarzyskich w Skokach przez Przeszkody 25 i 26 czerwca w Prudniku – Chocim przez Zarząd Stadniny Koni Prudnik sp. z o.o. oraz Ludowy Klub Jeździecki „OLIMP” Prudnik wzięło udział 130 zawodników  z woj. opolskiego oraz z sąsiednich województw.

Rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionu, sekretariatów i prezydium KK Wiadomości
Rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionu, sekretariatów i prezydium KK

W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionów, szefów sekretariatów branżowych, członków prezydium KK. Obecni są także członkowie Rady Dialogu Społecznego. 

Posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego: W zbiórce na rzecz uchodźców zebrano ponad 100 tys. zł z ostatniej chwili
Posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego: "W zbiórce na rzecz uchodźców zebrano ponad 100 tys. zł"

Ostatnie przed wakacjami posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” poświęcone było przede wszystkim podsumowaniu funkcjonowania punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy, który funkcjonował przez trzy miesiące w siedzibie gdańskiej Solidarności.

„My chcemy wolności”. Dziś 66. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56 z ostatniej chwili
„My chcemy wolności”. Dziś 66. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56

Strajk wybuchł w czwartek 28 czerwca 1956 roku rano w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski. Do 10:30 strajkowali już robotnicy w kilku największych zakładach w mieście. Następnie sformowano pochód, do którego spontanicznie przyłączali się mieszkańcy Poznania. Ludzie domagali się cofnięcia narzuconych norm pracy, podwyżek płac i obniżenia wysokich cen. Wznoszono hasła dotyczące zarówno sfery materialnej, np. „Żądamy podwyżki płac”, "Chcemy żyć jak ludzie”, czy „Chcemy chleba”, ale też polityczne, m.in. „Precz z komunistami”, „Precz z Moskalami” i „My chcemy wolności”.

Zmarł Piotr Konieczny z ostatniej chwili
Zmarł Piotr Konieczny

27 czerwca po długotrwałej chorobie zmarł współzałożyciel i wieloletni przewodniczący NSZZ „Solidarność” KWB Turów śp. Piotr Konieczny.

Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

„Wyścig Solidarności i Olimpijczyków na stałe wpisał się jako ważny punkt zarówno w kalendarzu świata kolarstwa, jak i pośród istotnych wydarzeń z życia NSZZ „Solidarność”. To piękna inicjatywa będąca świetną promocją naszego Związku” – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Mateusz Kosiński.

„Ludzie pracy zaprotestowali przeciwko zniewoleniu”. Obchody 42. rocznicy strajku w Tomaszowie Lubelskim z ostatniej chwili
„Ludzie pracy zaprotestowali przeciwko zniewoleniu”. Obchody 42. rocznicy strajku w Tomaszowie Lubelskim

W niedzielę, 26 czerwca br., odbyły się uroczystości miejskie dla uczczenia 42. rocznicy pierwszego protestu robotniczego w Filii WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim.

XXVII Sprawozdawcze Walne Regionu Częstochowskiego z ostatniej chwili
XXVII Sprawozdawcze Walne Regionu Częstochowskiego

23 czerwca 2022 r. w auli Regionu odbyło się sprawozdawcze XXVII Walne Zebranie Delegatów Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność". Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniami z pracy Zarządu Regionu w obecnej kadencji (od 2018 r.) oraz Regionalnej Komisji Rewizyjnej.

Europejskie lotniska ogarnia fala strajków z ostatniej chwili
Europejskie lotniska ogarnia fala strajków

Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników już teraz mają nieunikniony wpływ na letnie podróże po Europie. Lotniska i linie lotnicze z trudem walczą o pracowników. W Polsce też czas na zmiany. Z inicjatywą wyszli działacze NSZZ „Solidarność”, którzy postanowili zrzeszyć osoby, które pracują na pokładach samolotów, często są zatrudnione na kontraktach B2B i chcą walczyć o swoje prawa.

Obchody 46. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie [FOTOGALERIA] z ostatniej chwili
Obchody 46. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie [FOTOGALERIA]

"To stąd popłynęły w świat obrazy, które stały się symbolami czerwcowego zrywu i nadciągającego dziejowego przełomu" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości upamiętniających wydarzenia Czerwca 1976 roku w Ursusie. "Tygodnik Solidarność" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Piotr Duda: Protest 1976 roku to ciche dążenie do wolnej i niepodległej ojczyzny z ostatniej chwili
Piotr Duda: "Protest 1976 roku to ciche dążenie do wolnej i niepodległej ojczyzny"

- To był protest przeciwko złemu traktowaniu, powrót do podmiotowości człowieka pracy, Polaka w codziennym życiu i ciche dążenie do wolnej i niepodległej ojczyzny - powiedział w Płocku o wystąpieniach robotniczych z czerwca 1976 r. przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Zaczęło się w Radomiu. Obchody 46. rocznicy Czerwca '76 z ostatniej chwili
"Zaczęło się w Radomiu". Obchody 46. rocznicy Czerwca '76

W Radomiu trwają uroczystości związane z 46. rocznicą Czerwca 1976 roku.

Czerwony Radom pamiętam siny. Dziś 46. rocznica Czerwca 1976 z ostatniej chwili
"Czerwony Radom pamiętam siny". Dziś 46. rocznica Czerwca 1976

W PRL, państwie określającym się jako republika ludu pracującego, w którym – jak głosiła Konstytucja PRL z 1952 roku – „władza należy do ludu pracującego miast i wsi”, argumentem była milicyjna pałka a bywało, że i karabinowe kule. Z buntu robotników w 1976 r. zrodziły się Komitet Obrony Robotników i Wolne Związki Zawodowe.

Siedzieli w areszcie, teraz mają swoją tablicę z ostatniej chwili
Siedzieli w areszcie, teraz mają swoją tablicę

Imiona i nazwiska ponad 250 działaczy antykomunistycznych znalazły się na tablicy pamiątkowej, którą odsłonięto na początku czerwca w celi byłego aresztu milicyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Celę pozostawiono na pamiątkę, bo w odremontowanej zabytkowej willi, w której mieścił się przed laty areszt, działa od niedawna Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości.

Emerytury
Stażowe