To jest tylko początek – powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas czwartkowej manifestacji central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM i manifestację rozwiązano.
W stolicy rozpoczęła się manifestacja organizowana przez "Solidarność". Organizatorzy tłumaczą, że powodem protestu jest brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy.
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik podczas dzisiejszej manifestacji w Warszawie, mówił w czasie swojego wystąpienia przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej o powodach protestu. Jednym z nich był braku dialogu społecznego. - Od wielu miesięcy upominamy się, zarówno my jako górnicy i energetycy, jak i przedstawiciele innych branż o rzetelny, uczciwy i prawdziwy dialog. Zamiast tego mamy pozorowanie działań - zaznaczył Jarosław Grzesik.
Dziś odbyła się manifestacja central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM, a wcześniej przechodzili pod budynkiem Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, gdzie ostre słowa w stronę wicepremiera Jarosława Gowina skierował Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".
Zakończyła się manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S". Jej powodem był całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. Ostatnim przystankiem manifestacji była siedziba Prezesa Rady Ministrów, jednak premier Morawiecki nie spotkał się ze związkowcami.
Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność". Powodami protestu były brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy. O komentarz do wyroku TSUE i sporu z Czechami o kopalnię Turów zapytaliśmy przewodniczącego „Solidarności” w KWB Turów, Wojciecha Ilnickiego.
Związkowcy złożyli petycję w Przedstawicielstwie KE o natychmiastową reakcję ze strony Komisji Europejskiej na postanowienie TSUE w sprawie Turowa. – Dokończenie Nord Stream 2, przyblokowanie Baltic Pipe, zamknięcie kopalni w Turowie... Za chwilę każą zamykać kopalnie JSW, bo im też będą przeszkadzać przy granicy – mówił przewodniczący "S" Piotr Duda.
Nowe technologie, innowacje, lobbing na rzecz naszego regionu mają pomóc w rozwoju firm branży morskiej po pandemii. Jak to zrobić, by zabezpieczyć nie tylko interesy państwa, pracodawców, ale i pracowników? O tym rozmawiano w poniedziałek podczas kolejnej debaty w ramach I Forum Morskiego Radia Gdańsk.
– Dzisiaj ważne wydarzenie dotyczące łączenia ponownie związków zawodowy w proteście przeciwko brakowi dialogu społecznego – mówił szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przed rozpoczęciem protestu w Warszawie.
Przedszkolaki, dzieci, młodzież, dorośli wzięli udział 5 czerwca 2021 r. w biegu, oddając w ten sposób hołd bohaterom Lubelskiego Lipca 1980. Bieg Solidarności miał w tym roku już 28 edycję, natomiast PKO Półmaraton Solidarności wystartował po raz 8.
Gościem PR24 był dziś przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik, który mówił o suwerenności energetycznej Polski i sporze z Czechami w sprawie kopalni Turów.
- Obecnie funkcjonujemy w 13 Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej. Mamy 18 organizacji zakładowych i międzyzakładowych. Naszym działaniem objętych jest ponad 70 jednostek - mówi Andrzej Kołodziejski, nowo wybrany przewodniczący Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Trwa I Walne Zebranie Delegatów Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Odsłonięty dzisiaj w Warszawie pomnik z logiem NSZZ „Solidarność” jest bezprawny. Związek - właściciel znaku i nazwy – nie wyraził zgody na ich użycie. Mimo to Fundacja im. Ronalda Reagana powołując się na zgodę Jerzego Janiszewskiego pomnik zbudowała. To kradzież, dlatego już w kwietniu br złożyliśmy doniesienie do Prokuratury Krajowej, która – jak nas poinformowano - przekazała sprawę do rozpatrzenia Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 21 maja otrzymaliśmy informację, że ta prokuratura przyjęła zawiadomienie celem wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego - pisze Piotr Duda w przesłanym do Redakcji oświadczeniu.
W nocy z piątku na sobotę zmarł w szpitalu Józef Przybylski, działacz opozycji antykomunistycznej i "Solidarności", jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych w 1980 r. Miał 78 lat – podał miejski portal www.gdansk.pl.
W środę 2 czerwca w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku otwarto wystawę pt. "Księża Solidarności”. Ekspozycję przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, która składa się z 14 tablic przedstawiających m.in. życiorysy i fragmenty kazań duchownych, można oglądać do 4 lipca.
Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela Zbyszka Majchrzaka Członka Komisji Krajowej, Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Delegata na Krajowy Zjazd Delegatów.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Zbigniewa Majchrzaka, doświadczonego branżowca, oddanego związkowca, dobrego kolegi.
2 czerwca handlowa Solidarność zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W stanowisku przesłanym szefowi rządu związkowcy wskazują, że kolejne sieci handlowe zaczynają obchodzić ograniczenia i ustawa niebawem stanie się martwym prawem.