Środowiska konserwatywne od dawna zwracają uwagę na nihilizm zawarty w haśle proponowanym przez Jerzego Owsiaka – „Róbta, co chceta”. Czy do tej samej obawy odnosił się Radosław Sikorski, używając takiego określenia na zdziczenie rosyjskich żołnierzy dokonujących inwazji na Ukrainie?
Niestety, nie wejdziemy do NATO. Chciałbym podkreślić, że potrzebne nam są gwarancje bezpieczeństwa - mamy niebezpiecznych sąsiadów, którzy przybywają tu, by torturować i zabijać ludzi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
– To nie wojna, to terroryzm, gdy wysyła się żołnierzy, by mordowali cywilów. To oblicze wojny, z którym nie jesteśmy w stanie i nie możemy się pogodzić – powiedział po wizycie w podkijowskich miastach prezydent Andrzej Duda.
Większość Ukraińców nie zamierza zostać w Polsce na stałe. Taką odpowiedź wybrało jedynie 7 proc. ankietowanych – czytamy dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Wypuszczę zintegrowane dowództwo, ale nie zrezygnuję z artykułu 5. o wzajemnej ochronie między członkami Sojuszu Atlantyckiego – zapowiedziała w środę w Paryżu kandydatka na prezydenta Marine Le Pen.
Doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak dał wyraz frustracji, jaką wywołuje na Ukrainie decyzyjna niemoc Unii Europejskiej wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Sejm odrzucił w środę poprawkę przewidującą zakaz importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi na biurko prezydenta.
„Komisja Weryfikacyjna na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 kwietnia 2022 r. wydała decyzję w sprawie dotyczącej nieruchomości przy ul. Frascati” – poinformowano w mediach społecznościowych.
Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem oraz Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
Dziennikarze gazety „Washington Post” dotarli do specjalnych pieczątek, jakie można znaleźć w dokumentacji wojskowej Rosjan. Przy ich pomocy Rosjanie oznaczali żołnierzy, którzy odmówili uczestnictwa w inwazji.
Jesteśmy rozczarowani postawą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który odmówił nazwania "ludobójstwem" działań rosyjskich wojsk na Ukrainie, lecz powiedział, że narody Ukrainy i Rosji są jak bracia – przekazał w środę rzecznik prasowy ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
„Niemiecki rząd powoli zmierza do podjęcia decyzji o dostarczeniu ciężkiej broni na Ukrainę” – przekazał w mediach społecznościowych Sergey Sumlenny, ekspert ds. wschodnich. Sądząc po jego następnych słowach, jest jednak daleki od zadowolenia.
Wyspa Jersey to dependencja brytyjska znajdująca się między Francją a Wielką Brytanią. Ze względu na prowadzenie polityki fiskalnej niezależnej od Wielkiej Brytanii wyspa zyskała status raju podatkowego, z którego korzystali m.in. rosyjscy oligarchowie, w tym Roman Abramowicz. Władze wyspy podjęły decyzję o wymierzeniu ciosu w majątek oligarchy.
Komisja Finansów Publicznych w środę pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję.
Tylko w ciągu kilku ostatnich tygodni doszło do trzech opisywanych przez media ataków na księży w Rzymie, informuje katolicki portal Aleteia.org.
Prowadzący program „Dzień Dobry TVN” Filip Chajzer podczas emisji odcinka dot. tańca typu breakdance stracił panowanie nad językiem i głośno zaklął.
Konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów to najpewniejszy sposób, by Rosja poniosła finansowe konsekwencje wywołania wojny; pozyskane środki mogłyby sfinansować odbudowę Ukrainy; zwróciliśmy się do wszystkich stolic europejskich z taką propozycją - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Po odmówieniu przez Ukrainę zgody na wizytę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Kijowie, lider frakcji współrządzącej partii SPD Rolf Muetzenich wezwał wszystkie partie demokratyczne do ochrony szefa państwa przed "nieuzasadnionymi atakami", a Ukrainę ostrzegł przed ingerowaniem w niemiecką politykę wewnętrzną.
Donald Tusk zarzucał polskim władzom wykorzystywanie pamięci o katastrofie smoleńskiej celem osiągnięcia politycznych korzyści i skłócenia Polaków. Odpowiedź na tę krytykę nadeszła ze strony rzecznika rządu, który stwierdził, że to Tusk chce zaogniać kłótnie wśród Polaków.
– Rosja będzie postrzegać pojazdy USA i NATO przewożące broń na terytorium Ukrainy jako legalne cele wojskowe – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej TASS w środę.