W okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska udziela wyjątkowej pomocy Mołdawii - twierdzą media w tym kraju podsumowując zakończoną w sobotę trzydniową wizytę w Warszawie premier Natalii Gavrility.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało włączenie syren alarmowych z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia o godzinie 8.41. Wywołało to nieprawdopodobną histerię "opozycyjnych" samorządowców.
Portal Wirtualna Polska, powołując się na ukraiński serwis informacyjny, podał do wiadomości, że jeden z byłych szefów FSB znalazł się z areszcie śledczym z podejrzeniem o zdradę.
Prezydent Andrzej Duda, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz zdalnie premier Kanady Justin Trudeau uczestniczyli w konferencji na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mówili o pomocy Ukrainie i działaniach wspólnoty międzynarodowej ws. konfliktu, który wywołała Rosja.
Niemieckie media krytycznie wypowiadają się na temat postawy niemieckiego państwa wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem chodzi o kwestię oporności w karach nakładanych na Rosję.
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w wywiadzie dla "Berliner Zeitung", że skutki embarga nałożonego na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę nie zniszczą gospodarki Niemiec i sankcje należy zaostrzyć.
Mogę coś jeszcze dodać? – zapytała na koniec młoda Ukrainka podczas konferencji "Stand Up For Ukraine". Jej wypowiedź nie trwała jednak długo.
– Widzieliśmy skandaliczne, podwójne standardy, podział rasowy, jeżeli chodzi o kolor skóry. Ludzie byli wściekli – mówił jeden z gości konferencji darczyńców na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine”.
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz miał poprosić przyjaciół w USA o pożyczkę, by mógł zapłacić pensje personelowi, a żona innego oligarchy Piotra Awena miała jeździć po Londynie od bankomatu do bankomatu, by wypłacić tyle pieniędzy, ile zdoła – podał w sobotę "Daily Mail".
Dziennikarka CNN w pytaniu do prezydenta Andrzeja Dudy pomówiła Polskę – pisze Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu i publikuje nagranie
Rodzina Wiktorii Kowalenko próbowała wyjechać z Czernihowa, ale po drodze ich samochód dostał się pod rosyjski ostrzał. Jej mąż i 12-letnia córka zginęli na jej oczach, a później rosyjscy żołnierze więzili ją i wraz młodszą, roczną córką w zatłoczonej piwnicy przez 24 dni – opowiedziała BBC kobieta.
Ze względu na ciszę wyborczą we Francji obowiązuje nas wszystkich szczególna powściągliwość w komentowaniu. Do tych reguł demokracji się dostosuję – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, pytany o komentarz do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona na jego temat.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już szósty tydzień. Pojawiają się pozytywne doniesienia o rozmowach pokojowych, ale jednocześnie wygląda na to, że Rosja nadal chce odnieść duży sukces militarny w Donbasie, aby uzyskać mocną kartę przetargową – pisze na łamach czeskiego portalu Echo24.cz analityk i publicysta zajmujący się wojskowością i bezpieczeństwem Lukas Visingr.
Jednostka rosyjskich sił specjalnych, doświadczona w działaniach wojennych m.in. w Syrii, odmówiła udziału w dalszym szturmie na Mariupol. W ciągu jedynie dwóch dni miała stracić 30 żołnierzy – wynika z informacji ukraińskich sił.
Szafka kuchenka, która ocalała na ścianie zniszczonego domu w Borodziance pod Kijowem, stała się symbolem oporu i niezłomności. "Czujemy się jak ta szafka i będziemy się trzymać aż do zwycięstwa" – piszą internauci.
Apeluję o ciszę! - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do decyzji o włączeniu w niedzielę syren alarmowych w celu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej. Co roku 1 sierpnia syreny rozbrzmiewają w Warszawie w rocznicę Postania Warszawskiego. Słowa Trzaskowskiego powtarzają prezydenci innych miast rządzonych przez "opozycyjnych" prezydentów.
Dla największej niemieckiej partii opozycyjnej CDU/CSU jednoznaczna polityka w stosunku do Rosji przynosi spadki w sondażach i klęski wyborcze. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukraine CDU/CSU prowadziła przed SPD w sondażach. Jednak sytuacja się zmieniła parę tygodni temu – pisze na łamach serwisu biznesalert.pl Aleksandra Fedoroska.
– Jeśli nie potrafimy wyrazić czegoś pozytywnego o Rosjanach, to nie mówmy niczego. Mówmy o tym co robią ci, którzy są w Ukrainie, którzy wydają rozkazy. To są ludzie winni – stwierdziła w rozmowie z rp.pl europosłanka Janina Ochojska.
Były szef Platformy Obywatelskiej twierdzi, że politycy PiS "bezmyślnie wspierają szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen". "Europa nigdy nam nie zapomni" – pisze Grzegorz Schetyna.
"Moskwa zreorganizowała dowodzenie swoimi wojskami na Ukrainie i powierzyła główne dowództwo generałowi Aleksandrowi Dwornikowowi, który walczył w Syrii" – podała BBC. Jego głównym zadaniem ma być poprawa koordynacji działań rosyjskich wojsk.