Od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny w mediach pojawiają się doniesienia o grabieżach, jakich mają dopuszczać się żołnierze Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy. Agencja Ukrinform publikuje kolejne wiadomości na ten temat.
„«Tylko trzy kraje miały odwagę, by nie finansować ludobójstwa. Litwa, Łotwa i Estonia. Kupując rosyjskie surowce, finansujesz zabijanie Ukraińców» – powiedział prezydent Zełenski. Panowie Kaczyński i Morawiecki, usłyszcie wreszcie te słowa. Stop dla rosyjskiego węgla!” – napisał dziś szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej. Tymczasem prezydent Zełenski pisze coś „nieco” innego.
- Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański. Wywiad z przewodniczącym Episkopatu, przeprowadzony przez Barbarę Sułek-Kowalską, zostanie opublikowany jutro po 17-tej na portalu tygodnik.tvp.pl
Na rakiecie, która uderzyła w piątek w dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, znajduje się napis: „Za dzieci” – podają media. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci. Media niezależne dowodzą, że Rosjanie, którzy o atak oskarżają Ukrainę, używają systemów Toczka-U.
„Z uwagi na twierdzenia zawarte w wywiadzie Prezydenta Republiki Francuskiej dla «Le Parisien» minister @RauZbigniew zdecydował o wezwaniu Ambasadora Francji do @MSZ_RP [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – podał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces Justyny Wydrzyńskiej, działaczki grupy Aborcyjny Dream Team i Aborcji Bez Granic, organizacji mających promować aborcję i pomagać przy jej przeprowadzeniu. Przed gmachem sądu pojawiła się pikieta w ramach wsparcia oskarżonej.
– „Tygodnik Solidarność” poruszał m.in. kwestie społeczne i historyczne. Pierwszy raz mogliśmy mówić chociażby o II wojnie światowej, wcześniej to było zakazane. Bardzo istotny był dział listów. Zasada była taka, że każdy list musiał dostać odpowiedź, a te listy przychodziły workami – mówił Mateusz Kosiński, dziennikarz „Tygodnika Solidarność” w czasie debaty pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” w Koszycach.
– Mamy dzisiaj rząd i partię rządzącą, które od rana do wieczora atakują Zachód, osłabiają UE i obiektywnie pomagają Putinowi – twierdził w piątek polityk PO. Tusk wyznał, że wstydzi się za pochwały, jakie premier Węgier Viktor Orbán otrzymał od polskiego rządu po zwycięstwie w wyborach.
– Fenomen Solidarności polegał też na tym, że była ona niejednorodna, niejednolita. Skupiała wokół siebie osoby świeckie i religijne. W tym okresie jak nigdy potem udało się te wszystkie środowiska połączyć i sprawić, że się zjednoczyły pod wspólnym szyldem. Dzięki temu możliwe było zwycięstwo nad komunistycznym reżimem – mówił redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski w czasie debaty pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” w Koszycach.
– Nie bądźmy naiwni, on teraz chce pomóc Marine Le Pen przed wyborami! – grzmiał w rozmowie z „Le Parisien” prezydent Francji Emmanuel Macron.
Na antenie Radia Plus prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się m.in. do medialnych doniesień wieszczących możliwy rozłam w rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy.
Dziennikarz GW Piotr Żytnicki zarzucił przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski niewywiązanie się z obietnicy złożonej przed sądem. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda zgoła inaczej.
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na stację kolejową w Kramatorsku co najmniej 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych.
Rosyjska Gazeta.ru poinformowała, że na terenie obwodu biełgorodzkiego w rejonie miasta Wołokonowka słychać było wybuchy.
Na decyzję o usunięciu Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ Federacja Rosyjska odpowiada notą dyplomatyczną do członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Z krajów UE Polska jest krajem, który uchodźców z Ukrainy przyjął najwięcej. Pomoc dla uchodźców generuje koszty, a Polska nie otrzymuje w tym realnej pomocy od Unii. Co więcej, nakłada się na nią kolejne kary.
Wystawa „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa” odnosi kolejne sukcesy. Po prezentacji wystawy w Instytucie Polskim w Bratysławie trafiła ona do Muzeum Ofiar Komunizmu w Koszycach. Na jej zamknięcie odbywa się debata, w której wezmą udział Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” i Mateusz Kosiński, autor scenariusza „Pomnika wolności słowa”. Transmisja na Tysol.pl.
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – potwierdził w piątkowej rozmowie z PAP rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.
W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na stację kolejową w Kramatorsku co najmniej 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych.
– Nie ukrywam, że to wszystko jest bardzo smutne. Moja ocena jest jednoznaczna, negatywna (…). Kiedy premier Orbán mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to trzeba mu poradzić pójście do okulisty. To jest zawód – ocenił postawę szefa węgierskiego rządu prezes PiS Jarosław Kaczyński.