„Kolejne 84 tony amunicji różnego kalibru! W najbliższych dniach będziemy wyczekiwać kolejnego transportu z bronią obronną od naszych przyjaciół z USA” – poinformował na swoim twitterowym profilu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Policjanci z Gubina we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w organizowaniu – wspólnie z aresztowanym w listopadzie obywatelem Ukrainy – nielegalnego przekroczenia granicy do Niemiec. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
– My przekonaliśmy niektórych partnerów, że zagrożenie ze strony Rosji jest bardzo poważne – zapewniał premier, komentując swój udział w szczycie europejskich partii konserwatywnych. Wśród wymienianych form pomocy pojawiła się wzmianka o dostawie broni.
Dania stała się pierwszym europejskim krajem, który zniósł obostrzenia w sytuacji, kiedy wciąż dochodzi do zakażeń.
Brytyjski rząd wycofał się w poniedziałek z planu wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników służby zdrowia w Anglii. Minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział, że sprawa zostanie jeszcze raz poddana konsultacjom.
Maciej Wąsik poinformował na Twitterze o zatrzymaniu patostreamera Wojciecha Olszańskiego vel Aleksandra Jabłonowskiego.
Spośród wielu scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie możliwe w zasadzie są wszystkie. Obecnie cały niemal świat obserwuje sytuację na granicy Rosji z Ukrainą i zastanawia się, czy i kiedy dojdzie do ataku Rosjan.
Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek w Polsacie, że po tegorocznym finale jego pies Bąbel "nie był zadowolony". Prezydent Warszawy stwierdził, że zakładał, iż na finale WOŚP fajerwerków nie będzie, gdyż dwa lata temu były w zastępstwie efekty świetlne.
Biały Dom wydał oświadczenie po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Strona amerykańska zaznaczyła w dokumencie wolę pokojowego rozwiązania, ale zaznaczono również, że USA i sojusznicy są gotowi „na każdy scenariusz”.
Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o odwołaniu Mirosława Jasińskiego ze stanowiska ambasadora Polski w Republice Czeskiej - przekazał PAP w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Brytyjski premier Boris Johnson przeprosił w poniedziałek za to, co w raporcie na temat imprez na Downing Stret w czasie restrykcji covidowych nazwano „poważnym zaniedbaniem” przywództwa, i zapowiedział szeroko zakrojone zmiany w sposobie zarządzania urzędem premiera.
„Apelujemy do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy muru na polsko-białoruskiej granicy”, głosi list skierowany do Komisji Europejskiej. Autorzy żądają przerwania prac budowlanych aż do momentu „przeprowadzenia zgodnej z prawem UE i wymogami ochrony przyrody oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 i takiego zaprojektowania inwestycji, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska”.
Rząd Danii ogłosił w poniedziałek nową strategię bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej. Dania będzie zacieśniać współpracę ze swoim najważniejszym sojusznikiem USA. Premier Mette Frederiksen powiedziała, że Kopenhaga może wysłać broń na Ukrainę w związku z groźbą wojny ze strony Rosji.
Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia zdecydowali o zamknięciu dzisiejszego posiedzenia, na którym planowano pierwsze czytanie projektu ustawy nr 1981 wprowadzającej m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Ponowne rozpoczęcie obrad zaplanowano na jutro na godz. 15:00.
„Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy” – napisał na twitterowym profilu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do planowanej wizyty w Kijowie. – Ta wizyta to nasz wyraz solidarności z Ukrainą – podkreśla rzecznik rządu.
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Sejmie posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska oficjalnie przeprosiła szefowe Polskiego Radia, Agnieszkę Kamińską i Annę Czabańską, za naruszenie ich dóbr osobistych – w grudniu ub.r. zarzuciła im kumoterstwo.
Działania Rosji wokół Ukrainy nie są rutynowym rozmieszczeniem wojsk, ale największą taką operacją w Europie od wielu dekad - powiedział zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii James Kariuki podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Kiedy Litwa zapowiedziała odmowę tranzytu dla białoruskich towarów, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zareagował słowami „białoruski rząd powinien zastosować szereg środków odwetowych”. Komentując zatarg dyplomatyczny z Litwą, wspomniał również o Polsce.
Jako „bardzo niepokojące” określił brytyjskie zapowiedzi możliwości nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów i ich firmy rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Sprawę na łamach internetowej wersji „Polska The Times” opisuje Grzegorz Kuczyński.
Obraz Lucasa Cranacha „Opłakiwanie Chrystusa” trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło znów znalazło się w polskich zbiorach dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracy wrocławskich muzealników. Polacy utracili dzieło podczas II wojny światowej.