„Pełne wsparcie Ukrainy”. Premier Morawiecki z misją dyplomatyczną w Kijowie

„Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy” – napisał na twitterowym profilu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do planowanej wizyty w Kijowie. – Ta wizyta to nasz wyraz solidarności z Ukrainą – podkreśla rzecznik rządu.
 „Pełne wsparcie Ukrainy”. Premier Morawiecki z misją dyplomatyczną w Kijowie
/ Flickr/Kancelaria Premiera/domena publiczna

– Ta wizyta to nasz wyraz solidarności z Ukrainą w tym trudnym okresie. Polska wspiera Ukrainę na arenie międzynarodowej od wielu miesięcy. Ta solidarność międzynarodowa i działania Polski przynoszą efekty w postaci wspólnych stanowisk i działań ze strony państw europejskich, ale przede wszystkim zwiększenia świadomości związanej z rzeczywistym ryzykiem, z atakiem Rosji na Ukrainę – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. 

Rzecznik zaznaczył, że „wspólnota międzynarodowa musi być gotowa do szybkiego i zdecydowanego działania w przypadku ataku ze strony Rosji, czyli konsekwentnie do szeroko i daleko idących sankcji”. 

– Polska od wielu lat zabiega o to, by Ukraina była elementem obszaru Europy Zachodniej, szeroko rozumianego obszaru Europy związanej z Unią Europejską, z obszarem transatlantyckim, tak aby faktycznie Ukraina mogła pójść ścieżką, którą Polska poszła wiele lat temu i dokonała zmian ustrojowych, ale również zwiększyła swoją pozycję geopolityczną – poinformował.

– Polska jest gotowa do udzielenia odpowiedniej pomocy materialnej dla Ukrainy – podsumował rzecznik rządu. 

„Odpowiedź musi być jasna: żadnych złudzeń i pełne wsparcie Ukrainy”

Wizytę poprzedza zapowiedź premiera przedstawiona na jego twitterowym profilu: „Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy. Mobilizacja militarna Rosji i jej nierealne żądania dotyczące przyszłości NATO sprawiają, że odpowiedź musi być jasna: żadnych złudzeń i pełne wsparcie Ukrainy. We wtorek w Kijowie złożę ważną wizytę”.

 

 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że Polska obiecała przekazanie Ukrainie amunicji

Erdogan: „Turcja chce, by napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą zostały rozwiązane”

W środę, 26 stycznia, prezydent Turcji zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego do Ankary celem „znalezienia drogi do przywrócenia pokoju”. – Turcja chce, by napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą zostały rozwiązane, zanim doprowadzą do nowego kryzysu – ogłosił. – Jesteśmy gotowi do zaproszenia prezydentów Putina i Zełenskiego do Turcji na podjęcie wspólnych negocjacji  – dodał.

Prezydent Turcji mówi, jak zamierza załagodzić konflikt na Ukrainie

– Mam nadzieję, że Rosja nie ucieknie się do inwazji i okupacji Ukrainy – powiedział Erdoğan. Wykonanie takiego ruchu ze strony Rosji nazwał działaniem „nieracjonalnym” i zadeklarował zaangażowanie Turcji w zapewnienie nienaruszalności terytorium Ukrainy.

27 stycznia rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow ogłosił, że prezydent Putin wyraził chęć uczestnictwa w mediacjach.

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe