Amerykańskie samoloty wylądowały w Kijowie. Czym USA wsparły Ukrainę?

„Kolejne 84 tony amunicji różnego kalibru! W najbliższych dniach będziemy wyczekiwać kolejnego transportu z bronią obronną od naszych przyjaciół z USA” – poinformował na swoim twitterowym profilu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Boeing C-17 Globemaster III Amerykańskie samoloty wylądowały w Kijowie. Czym USA wsparły Ukrainę?
Boeing C-17 Globemaster III / Flickr/Ben

Prezydent USA Joe Biden w ramach pomocy dla Ukrainy w jej konflikcie z Rosją postanowił dostarczyć wschodniemu partnerowi amunicję oraz systemy przeciwpancerne.

 

 

Część większego transportu

To kolejna partia pomocy od USA w ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów, utworzonego w reakcji na pogarszającą się sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy.

Strona amerykańska donosi, że od 2014 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie wsparcie w dziedzinie obronności o łącznej wartości ponad 2,7 mld dolarów, z czego wsparcie o wartości 650 mln zatwierdzono w poprzednim roku. Obejmuje to również pakiet wsparcia o wartości 200 mln dolarów, który USA obecnie przekazują stronie ukraińskiej.

 

 


USA przekazały Ukrainie m.in. systemy przeciwpancerne Javelin. Radio Swoboda oszacowało, że do końca zeszłego roku Ukraina otrzymała prawie 80 wyrzutni i 540 pocisków tego typu. 25 stycznia do Kijowa dostarczono z USA 276 pocisków Javelin.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe