Prezydent odwołał polskiego ambasadora w Czechach. Powodem wywiad udzielony niemieckiej prasie

Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o odwołaniu Mirosława Jasińskiego ze stanowiska ambasadora Polski w Republice Czeskiej - przekazał PAP w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
 Prezydent odwołał polskiego ambasadora w Czechach. Powodem wywiad udzielony niemieckiej prasie
/ Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Premier Mateusz Morawiecki zadecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Jasińskiego na początku roku. Powodem były słowa ambasadora na temat polsko-czeskiego sporu o kopalnię w Turowie, które rząd RP ocenił jako skrajnie nieodpowiedzialne.

Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu "Deutsche Welle", w którym był pytany m.in., czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie. – W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość – powiedział. – W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy – dodał w wywiadzie.

Przyczyny polsko-czeskiego sporu według odwołanego ambasadora

Jasiński ocenił, że przyczyną sporu o Turów "był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony".

Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe