Ekolodzy w liście do KE chcą „natychmiastowego wstrzymania” budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy

List trafił na biurka przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa oraz komisarza Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa. Portal naukadlaprzyrody.pl. poinformował, że pod listem podpisało się 600 osób, w tym pracownicy placówek naukowych.
Argumentacja autorów listu
„Skutki barierowego oddziaływania zapory będą dramatyczne i doprowadzą do trwałego przerwania funkcjonalnej łączności korytarzy ekologicznych sieci Natura 2000 w skali krajowej i europejskiej” – piszą autorzy.
„Budowa muru na wielu odcinkach będzie kolidować z terenami chronionymi i cennymi przyrodniczo, m.in z sześcioma obszarami Natura 2000” – wymieniają autorzy listu. „Skutki barierowego oddziaływania zapory będą dramatyczne i doprowadzą do trwałego przerwania funkcjonalnej łączności korytarzy ekologicznych sieci Natura 2000 w skali krajowej i europejskiej. Oddziaływania na te obszary Natura 2000 także na etapie budowy, w tym wyręby i budowa dróg, będą szkodliwe dla stanu ochrony gatunków i siedlisk (…). Tylko na terenie Puszczy Białowieskiej mur graniczny będzie kolidował z korytarzem ekologicznym o randze paneuropejskiej GKPn-2 Puszcza Białowieska. Przecinany korytarz należy do najważniejszych korytarzy dla zachowania siedlisk leśnych i wodno-błotnych w skali Europy Środkowej” – wyliczają.
„Bardzo niepokojące”. Moskwę zabolała groźba brytyjskich sankcji
Główny zarzut wobec inwestycji polega na tym, że „w procesie planowania tej inwestycji nie przeprowadzono żadnej oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na cele ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, co stanowi oczywiste naruszenie art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej. Nie zdiagnozowano i nie oceniono tak kluczowych zagadnień jak kolizja zapory z korytarzami ekologicznymi o priorytetowym znaczeniu dla zachowania łączności siedlisk leśnych w skali Europy Środkowej czy wpływu tej inwestycji na populację dużych ssaków, tj. żubra, wilka, rysia, łosia, jelenia”.
Zieloni porównują budowę zapory do „czasów stalinowskich”
Na konferencji partii Zieloni wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej również wybrzmiały słowa krytyki pod adresem inwestycji zabezpieczającej polsko-białoruską granicę.
Zieloni atakują budowę muru na polsko-białoruskiej granicy
– Ten rezerwat udało się przez lata uchronić, nie był naruszony nawet podczas II wojny światowej. Dziś grozi mu zagłada. (…) Ten rezerwat jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym na liście dziedzictwa światowego UNESCO, obowiązkiem Polski jako kraju posiadającego taki skarb jest zapewnienie najwyższej ochrony – podkreślała przewodnicząca Zielonych.
Jako główne zagrożenie dla puszczy wskazała ciężarówki przewożące surowce na budowę obiektu oraz konieczność wycięcia części drzew. – To wszystko przypomina czasy stalinowskie, gdy zaczęto dzielić i wycinać Puszczę Białowieską – mówiła posłanka.