Kontynuuję wywód o światach islamu, o ich wielkim pluraliźmie pod wszelkimi względami. Powracam jeszcze do Afryki i potem przechodzę do Azji Południowo-Wschodniej.
Kilka dni temu łotewski rząd przesłał USA pytanie dotyczące zakupu systemów HIMARS oświadczając, że chciałby je mieć w kraju do 2025 r. Estonia w połowie lipca uzyskała już zgodę Kongresu USA. Swoje HIMARS-y ma także Rumunia, Finlandia ogłosiła niedawno zakup lepszej amunicji do już posiadanych amerykańskich wyrzutni.
Kaya Szulczewska jest, jak mówiła w wywiadzie dla Tysol.pl, byłą feministką.
„We wtorek szef «Solidarności» Piotr Duda powiedział, że oczekuje natychmiastowego odmrożenia prac nad projektem. Odniósł się w ten sposób do wystąpienia prezesa PiS, który stwierdził, że «na emerytury stażowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać»” – pisze w czwartek serwis Money.pl.
Jeżeli trzeba będzie, to będziemy stawiali formalne weto w sprawie obowiązkowego mechanizmu redukcji zużycia gazu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.
Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde poinformowała, że nie zamierza oddać Polsce Statutu Łaskiego z 1506 roku, zrabowanego przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego (1655-1660). Z inicjatywą zwrotu cennego dokumentu wystąpił parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci.
Nie gasną komentarze po przeprosinach, jakie wystosował papież Franciszek wobec rdzennych mieszkańców Kanady. Do sprawy odniósł się chaldejski patriarcha.
Holenderscy rolnicy zablokowali w czwartek kilka autostrad w całym kraju - informuje zarządzająca drogami agencja Rijkswaterstaat (RWS). Według niej podpalane są opony i bele słomy, a na jezdnię zrzucany jest azbest. Premier Mark Rutte twierdzi, że działania „małej grupy rolników” są „nie do zaakceptowania” i zagrażają życiu.
Rozwiązanie polityczne będzie w związku z tym mozolnie wykuwane, ale najpierw będziemy mieli jeszcze do czynienia z próbami przesądzenia sytuacji na polu boju. Jeżeli na froncie Ukraińcy nie są w stanie wygrać tej wojny, to trzeba zacząć myśleć o jakichś negocjacjach. Wydaje mi się, że jest to już tylko kwestią czasu – stwierdził na antenie Radia WNET Marek Budzisz.
Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska odniosła się do słów prezesa Izby Pracy SN prof. Piotra Prusinowskiego, które wypowiedział w rozmowie z portalem Onet.
Nie doceniłem emocjonalnego znaczenia tego nad wyraz wrażliwego tematu, zwłaszcza dla polskich przyjaciół – stwierdził w rozmowie z „Die Zeit” ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk.
W okupowanym przez separatystów Doniecku płonie rosyjski magazyn amunicji – przekazały ukraińskie służby i opublikowały nagranie.
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków; moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wpisanie odpowiedniej poprawki do ustawy okołobudżetowej – powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Wkrótce nasz kraj znów będzie wielki i silny, znów będzie Związek Radziecki i znów będziemy żyć w pokoju – mówił w 30. rocznicę „pierwszej rosyjskiej operacji pokojowej” w Osetii Południowej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2023 r. najniższa pensja będzie wynosiła 3383 zł brutto, a od lipca - 3450 zł brutto – zakłada opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów.
Litwa jest kolejnym państwem, które oficjalnie objęło sankcjami prawosławnego patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ma zakaz wjazdu do tego kraju przez najbliższych pięć lat za swe wsparcie dla rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.
– Kreml uważa, że konieczne jest uwolnienie całej Ukrainy od „nastrojów neonazistowskich” – powiedział dziennikarzom w czwartek rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję TASS.
Rzecznik rządu Piotr Müller zabrał głos ws. porannej wypowiedzi polityka Platformy Obywatelskiej o zawieszeniu 14. emerytury. – Nie ma planów, by ograniczać świadczenia dla seniorów – przekazał Müller podczas konferencji prasowej.
„Informacja o poparciu rozwiązań przez Polskę nie jest prawdziwa. Zgodnie z poniższym - głosowanie w tej sprawie dopiero się odbędzie w formie pisemnej, po wcześniej konsultacji w ramach rządu” – pisze minister klimatu Anna Moskwa.
We wtorek w Brukseli osiągnięto porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Państwa członkowskie zgodziły się na zmniejszenie zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat.