Uczestniczący porannej mszy świętej, upamiętniającej 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przeszli pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono kwiaty.
O godzinie 8:00 w niedzielę Francuzi rozpoczęli głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji kontynentalnej. 48,7 mln pełnoletnich wyborców może zagłosować w około 70 tys. biur do głosowania. W wyborach startuje 12 kandydatów, którzy ubiegają się o 5-letnią kadencję prezydenta.
NATO jest „w samym środku bardzo fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, powiedział Stoltenberg w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla gazety.
Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano, w krypcie wawelskiej, wieniec na sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy – wraz z 94 wysokiej rangi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – zginęli w katastrofie smoleńskiej.
- Jutro o godz. 8:41, w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju. Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę. Cześć Ich pamięci! - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Opozycyjni" samorządowcy wpadli w histerię.
Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w sobotę, że jest "głęboko rozczarowany i zasmucony" postępowaniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Podkreślił, że Rosja nie może zaprzeczyć swej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.
Gubernator obwodu ługańskiego opowiedział o zdarzeniu do jakiego miało dojść w okolicach Rubiżnego na Ukrainie
- 10 kwietnia najpewniej usłyszymy syreny w @warszawa. Wojewoda może uruchomić je z pominięciem miasta (w stolicy mamy zintegrowany system zbudowany lata temu, kiedy takie sytuacje jak dzisiejsza nam się nawet nie śniły...). Cały czas apeluję o rozsądek. O empatię. O ciszę - pisze Trzaskowski.
Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy opublikowały w sobotę zdjęcie miejsca, do którego wojska rosyjskie mają zwozić zwłoki ofiar - mieszkańców miasta.
- Wiele z tego, co dotyczy dostaw broni na Ukrainę, musi pozostać tajne ze zrozumiałych względów. Wystarczy jednak rzut oka na mapę, by wiedzieć, że łańcuchy dostaw nie byłyby możliwe bez udziału Polski. Polska była pierwszym krajem, który wysłał broń na Ukrainę zaraz po rozpoczęciu wojny 24 lutego. W najbliższych tygodniach miały nastąpić liczne inne dostawy - czytamy a internetowej stronie szwajcarskiego tygodnika Die Weltwoche.
Około czterdziestu żołnierzy siłą przejęło kontrolę nad katolicką katedrą w Mandalay przed nabożeństwem wielkopostnym w piątek 8 kwietnia i zatrzymało arcybiskupa oraz dziesiątki innych wiernych – podaje agencja CNA.
Oszczędności Putina w tzw. Banku Watykańskim i sprzeciw Stolicy Apostolskiej wobec wysyłania broni na Ukrainę - to dwie nieprawdziwe informacje, które dementuje Nuncjatura Apostolska w Ukrainie za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Premier Wielkiej Brytanii goszcząc w Kijowie zapowiedział pomoc dla ukraińskiej armii.
Kibice Legii postanowili "uhonorować" oprawą prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina. Efekt swojej twórczości zademonstrowali podczas meczu rozgrywanego z Lechem Poznań.
W okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska udziela wyjątkowej pomocy Mołdawii - twierdzą media w tym kraju podsumowując zakończoną w sobotę trzydniową wizytę w Warszawie premier Natalii Gavrility.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało włączenie syren alarmowych z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia o godzinie 8.41. Wywołało to nieprawdopodobną histerię "opozycyjnych" samorządowców.
Portal Wirtualna Polska, powołując się na ukraiński serwis informacyjny, podał do wiadomości, że jeden z byłych szefów FSB znalazł się z areszcie śledczym z podejrzeniem o zdradę.
Prezydent Andrzej Duda, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz zdalnie premier Kanady Justin Trudeau uczestniczyli w konferencji na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mówili o pomocy Ukrainie i działaniach wspólnoty międzynarodowej ws. konfliktu, który wywołała Rosja.
Niemieckie media krytycznie wypowiadają się na temat postawy niemieckiego państwa wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem chodzi o kwestię oporności w karach nakładanych na Rosję.
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w wywiadzie dla "Berliner Zeitung", że skutki embarga nałożonego na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę nie zniszczą gospodarki Niemiec i sankcje należy zaostrzyć.